1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

C sınıfı uzman olarak bireysel çalışma hakkında teknik yardım

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve hülya ünlü tarafından 23 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. hülya ünlü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    59208
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    C sınıfı iş sagligi ve güvenliği uzmanıyım şartları uymadigi için bir osgb ile anlaşamadım bireysel çalışmaya devam etmek istiyorum risk analizlerini sözleşmeler nasıl olacak prosedür ne bilgisi olan arkadaşlar yardım ederseniz sevinirim
  2. arıza İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bildiğim kadarıyla birden çok işyeri ile anlaşma yapabilirsiniz (uzmanlık sınıfınızın uygun olduğu yerlerle) tabi o işyerleri hizmeti toptan olarak osgb den değilde uzman olarak sizden hekim olarak başkasından parça parça yararlanmayı kabul ederlerse. birde o işyeri 10 kişi altı işçi çalıştıran destek alacak işyerlerinden biri ise osgb ile çalışması gerekir ayrı ayrı hekim ve uzman ile değil diye biliyorum...
    yanlışım varsa düzeltiniz lütfen forumseverler , doğru mudur bildiklerimiz?
  3. hülya ünlü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    59208
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
  4. kerem gümüş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68464
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    bende bu konu hakkında bilgi almak istiyorum.

açıkçası kariyer.net'te ki kurumsal firmalara başvuru yapıyorum ve osgb'de çalışmaya sıcak bakmıyorum.fabrika'da tam zamanlı çalışmak istiyorum ve bu isteğim uzun bir sürece neden olacak gözüküyor.bu nedenle apartman,bakkal gibi yerlerin (c sınıfına uygun olan yerlerin) risk analizini yaparak zaman ve para kazanmak istiyorum.ne yapmam gerekir?vergi levhası ve fatura gerekli mi?
  5. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    1) C Sınıfı uzman olarak şu an için 50'den fazla çalışanı olan az tehlikeli sınıfta veya tehlikeli sınıfta olup da herhangi bir sayıda çalışanı olan firma bulup sözleşmenizi 29.12.2012 tarihli İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği Ek 4b'ye göre yapın.
    2) Firma E-Bildirge Yöneticisinin kendi TC kimlik numarası ve şifresiyle ISG-Katip'e girip, Hizmet Alan İşyeri Modülü altında görevlendirme bölümünde İş güvenliği uzmanı olarak sizin TC numaranızı seçmesini sağlayın.
    3) Siz kendi TC'niz ile ISG-Katip'e girip sözleşmeler bölümünde göreceğiniz sözleşmeyi onaylayın.
    4) Müşteriniz tekrar ISG-Katip'e girip sizin onayladığınız sözleşmeyi onayladığında çalışmaya başlayabilirsiniz.
    5) İlk olarak risk değerlendirmesi ve çalışan eğitimlerinden başlayın,. Kolay gelsin.:)
  6. SİBEL ARICI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    83997
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Verdiğiniz bilgiler yol gösterici.teşekkür ederim.bireysel çalışırken faturalandırmayı nasıl yapacağız. bu hizmetin vergisini nasıl belgelendirip ödeyeceğiz.kendi adımıza gider pusulası kessek iş görür mü?
  7. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Bu soruyu daha önce bende sormuştum şöyle cevap aldım:
    Hizmet vermek istediğin işyeri seni İGU olarak sigortalı gösterirse ( mesela anlaştığın 200 TL karşılığı 3-5 gün...her neyse ) fatura kesmek zorunda değilsin.
  8. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Aynı konular defalarca, tekrar tekrar soruluyor. Forumda sorularınızın cevabı mevcut.
    Fatura veya makbuz kesemezsiniz. Eğer mevzuatı okuduysanız, işverenin alması zorunlu hizmeti çalışanları arasından ve OSGB'lerden almak zorunda olduğunu biliyorsunuzdur. OSGB'ye bağlı olmaksızın ancak işverenin kısmi süreli sigortalı çalışanı olarak hizmet verebilirsiniz.

Risk analizi para karşılığında, altını imzalayacağınız, hücrelerini tek başınıza dolduracağınız excel dokümanı değildir.
  9. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    1. madde de "50'den fazla çalışanı olan az tehlikeli sınıfta" ki işyerleri için uzman+hekim zorunluluğu 2016 temmuza kadar yok. Ama isterse çalıştırabilir. Diye biliyorum.
  10. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    İşveren sizi kendi iş yerinde ayda en az bir gün sigortalı göstereceğinden ve siz işverenin sigortalı personeli olacağınızdan herhangi bir şey yapmanıza gerek yok. İşveren sizin adınıza verginizi ve sigortanızı yatıracaktır.

Ancak, birden sonraki işverenden (yani sözleşme yaptığınız ikinci, üçüncü, vs. ...) alınan ücretlerin toplamının 2014 yılı için 27.000 TL’yi aşması durumunda, ücretlerin tamamı (ilk işverenden alınan ücrette dahil olmak üzere) 2015 Mart ayında verilecek yıllık gelir vergisi beyannamesine dahil edilecektir. Birden fazla işverenden ücret alınması halinde, birinci işverenden alınan ücretin hangisi olacağı ücretli tarafından serbestçe belirlenecektir.
  11. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    6331 Sayılı Kanun
    Yürürlük
    MADDE 38
    – (1) Bu Kanunun;
    a) (Değişik: 12/7/2013-6495/56 md.) 6 ve 7 nci maddeleri;
    1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50’den az
    çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde,
    2) 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/1/2014 tarihinde,
    3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,

50'den fazla çalışanı olan az tehlikeli sınıfta" ki iş yerleri yürürlük maddesi 38-(1)a 3) kapsamında olup 1.1.2013'ten itibaren İGU, İH ve DSP çalıştırmak zorundadır.
  12. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Az tehlikeli sınıfta olan 50'den fazla çalışanı olan Kamu kurumları ile karıştırdım sanırım.
  13. hülya ünlü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    59208
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
  14. hülya ünlü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    59208
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Kürşat bey sınavı kazanmadan önce bir osgb de part time çalışıp yüzde 15primle risk analizi yapıyordum şimdi elimde bulunan risk analizlerini bireysel yapmak istiyorum sormak istediğim bunu yapabilirmiyim yaparsam da nasıl olacak
  15. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Risk analizi yapacağınız firma ile isgkatip üzerinden kısmı süreli anlasma yapacaksınız ve size iş yaptğınız gün sayısı kadar sigorta yapmak zorundalar ki vereceğiniz eğitimde geçerli olsun..
  16. dezentegrasyon İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    28876
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    İlkan İş Sağlığı ve Güvenliği Organizasyonu Danışmanlık Hizmetleri
    Bireysel çalışmalara İşyeri sahipleri mesafeli yaklaşıyorlar. Çünkü OSGB ler kişileri bireysel çalışamayacakları kadar düşük meblağlı fiyat teklifi sunuyorlar örnek vereyim bende çok şaşırdım geçenlerde bir işi alamadık çünkü OSGB lerden birisi İşyeri Hekimi + İş güvenliği Uzmanı + Yardımcı Sağlık Personeli + Çevre Mühendisi için 49 kişi çalışan işletmeye 400 TL + KDV gibi komik bir rakam vermiş... Şimdi bu işin standartı yok, bu işin ekonomik kurtarır gibi kaideleri yok o halde sizce bir uzman ile iş yeri hekimi bireysel nasıl çalışabilirler. Neyse asıl anlatmak istediğim konu bu değil. Neyse ki bir yerle anlaşamadık bireysel çalışan uzman ve işyeri hekimini işe alan işveren ilk olarak 3 günlük yada 4 günlük bir sigorta yatırıyor. İş burada bitmiyor tabi ki bir bordro çıkıyor o durumda bordro çıkınca ne olacak % 15 Gelir vergisi + Damga vergisi hadi onları da ödedi % 22 işveren payı derken karşımıza 600 TL ye yakın hatta aşan bir vergi çıkıyor bu arada netten bürüte hesaplanıyor bu vergiler ve verginin vergisi alınarak hesap yapılıyor bu sefer sen diyorsun ki tamam vergiyi düşelim benim elime .... kadar para kalsın iş veren diyor ki o rakamın daha da altını OSGB veriyor..
    O halde ne olmalı öncelikle
    1- Devlet bu sigorta kavramına bir açıklık getirmeli ve Kendi nam ve hesabına çalışan İş yeri hekimi ve İş güvenliği uzmanından sigorta girişi istememelidir. çünkü bu şahıslar bağkur pirimi yatırıyorlar. Hiçbir zaman işlerine yaramayacakları prim ödemeler yaptırmamalıdır.
    2- OSGB lerin fiyatlarına bir taban sınırlandırması getirilmelidir. Çalıştıkları sürece bağımsız çalışan İSG uzmanı ve Hekimleri engellememeleri gerekmektedir.

Sizlerin de önerilerinizi ve tecrübelerinizi yazımla ilgili paylaşmanızı isterim. Saygılarımla
    İlkan KAVLAK
  17. hülya ünlü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    59208
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Sibel hanım bende sizin gibi bu konularda bilgi almak istiyorum.örneğin bugün bir yurt kantininde risk analizi yapmak için anlaştım fakat fatura konusunda ne yapacam bilmiyorum bilgilerini paylaşanlara şimdiden teşekkürler
  18. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sizi o iş yerinde rd+eğitim+adep yapacağınız süre zarfında sigortalı gösterdikleri için faturaya ihtiyaç kalmıyor çünkü onların sigortalı çalışanı görünüyorsunuz..
  19. Süleyman Güneş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34575
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    50 den fazla çalışanı olan az tehlikeli kamu kuruluşları İSG uzmanı ve hekiminin çalıştırma zorunluluğu 2016 da başlıyor.
    Ama risk değerlendirmesi, acil eylem ve eğitim verme zorunluluğu başlamış diye biliyorum.
    Yanlışım var ise düzeltirseniz sevinirim
  20. CeydaDöner İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    35147
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Deha Mağazacılık
    Az tehlikeli, 2-3 çalışanı olan bir firma ile anlaştık, isgkatip üzerinden kısmı süreli sözleşme yaptık işveren de sigortamızı ödemeyi kabul etti; risk değerlendirmesi, acil durum eylem planı, gerekli eğitimler hepsini yapabiliyoruz (anladığım kadarı ile). Bu sigortalı olma durumumuz sadece o ay için mi geçerli oluyor? Yoksa bir sonraki ay yine sözleşmemiz devam ediyormuş gibi işverene prim borcu çıkartıyor mu? Çıkartıyorsa bunu engellemenin yolu nedir?