1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

C sınıfı uzman olarak inşaatta çalışmak ne derece doğrudur

Konusu 'Mesleki Tecrübe ve Deneyimler' forumundadır ve Mehmet Ali ATİK tarafından 22 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Mehmet Ali ATİK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    33610
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar konunun anlaşılması adına farklı konu açıyorum gerekirse ve forum yetkilisi uyarı yaparsa önceki konumu silerim.
    Önceki açtığım konuda osgb ile anlaşacağımı söylemiştim şimdi detayını soracağım. Osgb beni bir inşaatta görevlendireceğini orada bir A sınıfı uzman bulunduğunu ve alt taşeronunda bir C sınıfı bulunduğunu söyledi. Benim yapacağım işinse alt taşeronun C sınıfının yaptığı işi denetlemek akşamları merkeze rapor vermek olduğunu söyledi. Emekli bir baş iş müfettişi tanıdığa durumu sorduğumda; "Eğer o A sınıfı uzman orada durmuyorsa aktif olarak ve Allah esirgesin bir kaza olursa işçilere sorulduğunda bizim uzmanımız bu derlerse o zaman ihale sana kalır işte" dedi. Yani çok tehlikeli bir iş ben tavsiye etmem dedi, bir forumda da buna benzer bir konu okudum kimse tavsiye etmiyordu tabi 2012nin aralığına ait bir konuydu. Şuan itibariyle fikirleriniz nedir? Pazartesi salı haber bekliyorlar benden.
  2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Oncelikle ise kendi risk degerlendirmenizi yaparak baslamanizi oneririm.
    Birde ihale sana kalir kismina katilmam mumkun degil. Cok tehlikeli bir is yeri icin birisi ile gostermelik anlasilacak. Mufettisler bu durumu gormezden gelip, seni cezalandiracaklar. Mantikli mi bu sence?
    Birde orada calisanlarin, bizim isg uzmanimiz bu, bunu calisirken goruyoruz demesi, oyle bir olayda senin aleyhine degil, lehine olur.
  3. Mehmet Ali ATİK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    33610
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Abi bilemedim ki bende, mantıklı mı diye sormuşsun ya memlekette hangi iş mantık çerçevesinde yürüyor ki bu yürüsün:cool: o yüzden iyimser düşünmek zor yani. Bir de sektör inşaat olunca çekinmem normal galiba, sonuçta sıfır tecrübe+tanımadığım sektör ve tehlikeler+türkiyede işleyen mantıksız bürokrasi=???????
  4. Mehmet Ali ATİK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    33610
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  5. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Her isin mantik sinirini zorlayan seyler vardir. Seninki imkansizinda otesinde.
    Insaat sakat.
    Benim imkanim olsa ben bakmam insaata. Ama a sinifi varsa bakarim. Sorun olursa veya bir sikintiya dusersem hemen a sinifina sorarim. Cildirtirim onu.
    Isi ben yapacagim, parayi o alacak, cezasini ben cekecegim. Gereksiz kuruntu bence
  6. Mehmet Ali ATİK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    33610
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Açıkcası tam anlayamadım ne demek istediğinizi:cool:
  7. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Canınızı boşa sıkıyorsunuz.
    Siz biliyorum diye bilgiçlik yapmıyorsunuz.
    Elbbette bilmediğiniz çok şey çıkacaktır.
    Siz de oranın sorumlu A sınıfı uzmanına ne yapalım diye soracaksınız.
    İsterse ilgilenir, isterse ilgilenmez. Siz üzerinizden sorumluluğunuzu atmış olursunuz, en önemlisi de vicdanınız rahat olur.
  8. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    İşe başlarsınız. Tehlike çeşitlerine göre alınması gereken önlemleri biliyorsunuz. Bunlara ne derece riayet edildiğini gözlemlersiniz. Yapılan işte zaman kısıtlılığı nedeniyle işi aceleye getirme olup olmadığına bakarsınız. Sizden önceki her türlü kayda engellenmeden ulaşırsınız. Eğer sıkıntı hissederseniz, riskli bulursanız, riskleri görmezden gelme kültürünü işçisinden mühendisine, işverenine kadar yerleşmiş görürseniz, ayrılırsınız.

Biz 15600 m2 7 katlı otel inşaatı yaptık. Kooperatifti. Para yavaş geliyor, ekipler düşük yoğunluklu olarak çalışıyor, iş de yavaş ilerliyordu. 1 işçi bile yaralanmadan iş bitti.
  9. Can Koral İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben inşaat mühendisiyim bizim şantiyede a sınıfı ugramıyordu yerıne c sınıfını bırakmıstı cocugun daha belgesı bıle yoktu..bu kadar canınızı sıkmayın..her seye bir kılıf uyduruluo nası olsa...
  10. Mehmet Ali ATİK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    33610
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar birkaç A sınıfı uzman danıştım ve hemen hepsinin ortak kararı, İSG katipte kimin adı geçiyorsa sorumluda odur. Sen de C sınıfı uzman olduğun için oranın İSG katipteki uzmanı sen olamayacağına göre sen ancak yardımcı olur, A sınıfının direktiflerini ve aldığı tedbirleri denetlersin bu yüzden sorumluluk sende olmaz dediler. Sadece bir emekli baş iş müfettişi tanıdığım, bence sorumluluk payın olur tehlike var dedi o biraz kafamı karıştırdı. Ama genel olarak sanki olabilir gibi geliyor bana. Diyorum ki osgb ile konuşayım, sözleşmeye deneme kaydı koyulmasını isteyeyim eğer işleyişde hoşuma gitmeyen bir durum sezersem zaman geçirmeden ayrılırım diyorum. Bu da mantıklı bir çözüm heralde. Cevap yazan herkese çok teşekkürler. İnanın bazıları için çok küçük meseleler acemi biri için çok ehemmiyetli olabiliyor, yardım etmek isteyen herkesten Allah razı olsun. Farklı fikri olanlardan fikirlerini bekliyorum yine.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 23 Aralık 2013 ---
    Aklıma takılan birşey daha var, eğer ben bu durumda sadece A sınıfına yardımcı olacaksam şahsi olarak bir risk değerlendirmesi yapmam gerekli mi yoksa oraya gittiğimde var olan akışa mı uymam yeterli?
  11. Ayhan Şişman İSGforum Üyesi

12. mangler-1903 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34460
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    her türlü sorumlusun :)