1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

C sınıfı uzmanları 3 yılı nasıl dolduracak

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Canan Tanis tarafından 10 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. Canan Tanis İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sinerji İnşaat Mimarlık Müşavirlik A.Ş.
    Arkadaşlar C sınıfı uzmanlar şuanda Tehlikeli işlere bakabiliyor.Fakat 2015 haziranda geçici madde kalkacak ve sadece az tehlikeli işlere bakacak. Böyle olursa 3 yılı dolduramayacak.Az tehlikeli işlerde kanun 2016 da yürürlüğe girecek. Bu durumda tek çözüm Yüksek Lisans mıdır? İmkanı zamanı olmayanlar ne yapacak?
  2. hakkı yazıcıoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    96942
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    50 kişiden fazla çalışanı olan az tehlikeli firmalara bakabilir, OSGB de tam zamanlı çalışabilir.
  3. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    50 kişi ve üzeri çalışanı olan az tehlikeli işyerlerini unutmayın ama
  4. Canan Tanis İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    50 kişiden fazla çalışanlı az tehlikeli sınıf zaten pek yok.OSGB de tam zamanlı çalışırım ama sözleşmem olan tehlikeli firmalara bakamam.Biraz sıkıntı bu.Az tehlikelileri ertelediler ama geçici maddeyi uzatmadılar
  5. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Eğer mevcut durum bu şekilde devam ederse 1 temmuz 2015 olarak belirtiliyor süre.
    Eğer süre açısından sıkıntınız oluyorsa yüksek lisans yapabilirsiniz. Ancak sürekli değişen ve rayına oturtulamayan bir isg kanununun hakim olduğu ülkemizde sonradan kanunda yapılacak değişiklikler ile de mağdur da olabilirsiniz.
  6. Canan Tanis İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Aynen öyle..Bir değişiklik olurmu onu da düşünüyorum...
  7. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Açıkcası burası Türkiye ne olacağı belli olmuyor maalesef.
    Ancak sonuna kadar beklemek riskli de olabilir. İmkanlarınız doğrultusunca bir süre bekleyerek mesela kasım ayına kadar değişiklik olup olmayacağı netleşirse ona göre hareket edilebilir. Yada hiç riske girmem diyerek Yüksek lisansa da başlanabilir.
    Bu tamamen artık size kalmış .
  8. Sami Aşkın İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98293
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    BURASI TURKIYE BIR TORBA YASAYLA NELER DEGIŞMEZKI
  9. Canan Tanis İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir de Y.Lisans yapacak bir yer arayayım ben en iyisi :)
  10. Resul KILIÇ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91724
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    özel sektör 05367236098 rekilicgxd8@gmail.com
    Canan hanım burası Türkiye bugüne kadar neler neler değişti. iş güvenliği tamamen oturmuş bir meslek değil daha çok şey göreceğiz.
  11. Sayın Murat İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14348
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Canan Hanım izmir ve çevresinde bulabilirseniz toplu başvuru yapalım en azından biraz indirim falanda alabiliriz bende düşünüyorum mayıstaki sınava yetişirse çok daha iyi olabilir:)
  12. Mehmet Ata Tuncer İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126698
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    EPY
    A-B-C Sınıfları kalkarsa yüksek lisans yapanların vay haline :)

olur mu ? olabilir :)
  13. Canan Tanis İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul da yapacam izmir gediz üni. açmamış bu yıl.Bu arada Sınıf olayı kalkmaz hiç sanmıyorum..
  14. Sayın Murat İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14348
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İstanbulda hangi üniversiteyi düşünüyorsunuz en son aydın üniversitesi başladı galiba ama ben ona yetişemedimm:(
  15. Mehmet Ata Tuncer İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126698
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    EPY
    yarın mülakatları yapılan ve kabul edilenler için gedik üni. kesin kayıtları var. 15. eylülde ders başı olacak.
  16. Canan Tanis İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İst Yüksek lisans düşünenler bana mesaj atsınlar o zaman
  17. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Geçici madde Madde 4 bence iyi yorumlanmalı.... Sürelerin biteceği tarih özellikle çok iyi anlaşılmalı :cool:
  18. Tayfun Evren İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91975
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Merak etmeyin, 50 den az çalışanı olan tehlikeli sınıflara 01.01.2017 tarihine kadar bakabileceksiniz. Maddeler aşağıda:

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu:
    GEÇİCİ MADDE 4 – (1) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.

MADDE 38 – (1) Bu Kanunun;
    a) (Değişik: 12/7/2013-6495/56 md.) 6 ve 7 nci maddeleri;
    1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde,
    2) 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/1/2014 tarihinde,
    3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,
    b) 9, 31, 33, 34, 35, 36 ve 38 inci maddeleri ile geçici 4, geçici 5, geçici 6, geçici 7 ve geçici 8 inci maddeleri yayımı tarihinde,
    c) Diğer maddeleri yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,
    yürürlüğe girer.
  19. Canan Tanis İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    50 den az çalışanı olan az tehlikeli işler için 2016 da yürürlüğe girecek.Daha hizmet almayan tehlikeli ve çok tehlikeli 500 bin iş yeri var. az tehlikeliler de bu hizmete alışma süreci var.Bence C sınıfı olanlar için pek iç açıcı değil.Bende yüksek lisans yapıp B sınavına giricem o yüzden ;)
  20. Tayfun Evren İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91975
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Yüksek lisans yapmanız tabii ki iyi olur.
    Ben C sınıflarının tehlikeli işyerlerinine yanlış bilindiği üzere 2015 değil 01.01.2017 ye kadar bakabileceğini belirtmek istemiştim.