1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

C sınıfı uzmanları 3 yılı nasıl dolduracak

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Canan Tanis tarafından 10 Eylül 2014 başlatılmıştır.

  1. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

    • Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
  2. Canan Tanis İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sinerji İnşaat Mimarlık Müşavirlik A.Ş.
    Kanun yayınlandığı yıl itibariyle 3 yıl bakabiliyoruz.yayın tarihi 30.06.2012 olduğuna göre 2015 yılı olur.
  3. Fatih Ülker Eğitim Grubu

    • Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İş sağlığı ve güvenliği kanunu maddelerinin farklı yorumlanması gibi bu konuda farklı yorumlanmaktadır.
    01.01.2017 tarihi de nereden çıktı arkadaşlar. El insaf ..
    Temmuz 2015 yılına kadar c sınıfı uzman arkadaşlarımız gönül rahatlığı ile B sınıfı uzmanların bakabilecekleri Tehlikeli sınıfa bakabilirler.
    Mevcut şartlar dahilinde şuan için bu geçerli.
  4. Canan Tanis İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sinerji İnşaat Mimarlık Müşavirlik A.Ş.
    Malesef öyle
  5. Fatih Ülker Eğitim Grubu

    • Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Canan Hanım
    Sizde güzel bir noktaya değindiniz. Kanunun yayınlandığı tarih esas alınır. 2017 nereden çıktı.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 12 Eylül 2014 ---
    Kanunun farklı yorumlanması , algılanması doğru olabilir ama bilginin doğru diye burada paylaşılması yanlış.
    Burada bir şey paylaşırken lütfen daha dikkatli olalım
  6. Tayfun Evren İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    91975
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Lütfen siz yanlış yorumlamayın,
    Geçici madde 4 şöyle der:
    "tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır."
    Madde "bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren" der.
    50 den az çalışanı olan tehlikeli işyerlerinde kanun ne zaman yürürlüğe girdi?
    01.01.2014 tarihinde.
    Dikkat edin "kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren" demiyor,
    "bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren" diyor.
  7. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

    • Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    peki bu madde
    b) 9, 31, 33, 34, 35, 36 ve 38 inci maddeleri ile geçici 4, geçici 5, geçici 6, geçici 7 ve geçici 8 inci maddeleri yayımı tarihinde,
    ne diyor açıklar mısınız lütfen
  8. Canan Tanis İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sinerji İnşaat Mimarlık Müşavirlik A.Ş.
    sanırım Tayfun Bey haklı..Bakanlık da yönetmelikle ilgili yorum yapmıyor.Aynen yönetmeliği okuyor.
  9. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

    • Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    yönetmeliği hangi kanuna dayandırıyorsunuz.
    6331 sayılı İSG kanununun üstünde başka bir kanun var mı anlayamadım

    burada yapılması gereken bir yorum da yok zaten

    geçici madde 4 kanunun yayın tarihinde yürürlüğe girer diyor.
    6331 sayılı İSG kanunu yayın tarihi ise 29,06,2012'dir
  10. Canan Tanis İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sinerji İnşaat Mimarlık Müşavirlik A.Ş.
    Aslında bu işyerlerinde kanun 30.06.2012 tüm tehlike grupları için yürürlüğe girdi.
  11. jt57 İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    50 den çok çalışanı olan iş yerlerinde C ler B ye 30,06,2012 den itibaren bakıyor ;)
    eğer 01.01.2014 tarihinde yürürlüğe girdiği zamanı baz alırsak o tarihe kadar C lerin B ye bakamaması lazım dı

    50 den az çalışanı olan iş yerleri diye ayrım yapılmamış ki?
    c ler b ye 01.01.2014 tarihinden itibaren 3 yıl bakacaklar anlaşılsın ...
  12. Tayfun Evren İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    91975
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Bu madde geçici 4. maddenin kanunun yayımı tarihinde yürürlüğe gi
    Ayırım yapılmış, Madde 38 şöyle:
    Yürürlük
    MADDE 38 – (1) Bu Kanunun;
    a) (Değişik: 12/7/2013-6495/56 md.) 6 ve 7 nci maddeleri;
    1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50’den az
    çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde,
    2) 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/1/2014 tarihinde,
    3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,
    b) 9, 31, 33, 34, 35, 36 ve 38 inci maddeleri ile geçici 4, geçici 5, geçici 6, geçici 7 ve geçici 8 inci maddeleri yayımı
    tarihinde,
    c) Diğer maddeleri yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,
    yürürlüğe girer.

    50 den az çalışanı olan tehlikeli işyerlerinde 3 yıllık süre 01.01.2017 de doluyor
  13. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

    • Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    tayfun bey
    yanlış anlamayın ama kafa karıştırmaktan başka bir yere varmıyor bu olay
    50 den az çalışanı olan tehlikeli işyerlerinde 3 yıllık süre 01.01.2017 diye bir şeyi nasıl çıkarıyorsunuz

    mevzu bahis olan
    geçici madde 4, onu da 38 madde b bendi söylüyor
    aynı şeyi okuyoruz
    lakin
    aynı şeyi anlamıyoruz
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 12 Eylül 2014 ---
    ayrıca tayfun bey
    eklediğiniz kanun metnini nereden copy yapıyorsunuz bilmiyorum ama
    asıl metinde rakamsal olarak tarih belirtilmiyor
  14. Tayfun Evren İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    91975
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Erdem Bey,
    Eklediğim maddeler kanunun en son halidir. 02.08.2013 tarihinde 6495 sayılı kanun ile 6331 sayılı kanunun 3,38 ve geçici 4. maddelerinde değişiklik yapıldı ve tarihler belirtildi.

    Ayrıca ben aramadım ama alo 170 i arayan bir arkadaşımızın facebook iletisi aşağıda:

    öner KoçarslanArkadaşlar B sınıflarının çok tehlikeli ve 50 çalışan altına bakma süresi 01.01.2018 de C sınıfı uzmanların tehlikeli sınıfa bakma süresi 01.01.2017 dw bitiyor inanmayanlar alo 170 i arayıp sorabilir ben bizzat bugün aradım ve aldığım cevap aynen bu

    Not: sadece 50 çalışan altındaki tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinden bahsediyoruz. 50 üstü için geçerli değil.
  15. jt57 İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    o zaman 50 den çok

    yürürlük:
    3) Diğer iş yerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,(01.01.2013)

    50 den çok çalışanı olan iş yerlerinde 3 yıllık süre 01.01.2016 da doluyor

    yürürlük
    2) 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/1/2014 tarihinde,

    50 den az çalışanı olan iş yerlerinde 3 yıllık süre 01.01.2017 de doluyor

    diye mi anlaşılmalı ?
  16. Tayfun Evren İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    91975
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Şöyle olmalı:

    50 den az işyerlerinde:
    C tehlikeliye 01.01.2017
    B çok tehlikeliye 01.01.2018
    50 den çok işyerlerinde:
    C tehlikeliye 31.12.2015
    B çok tehlikeliye 31.12.2016
    tarihlerine kadar bakabilir.
  17. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

    • Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    170 hattından kime sordunuz bilmiyorum ama o hattan sorulara cevap veren kişilerin tek yaptığı şey
    kanun metninde yazanı aynen okumaktır yorum sorduğunuz zaman bilemiyoruz derler
    bu güne kadar bizde bir kaç kez soru sormuşuzdur ama makul cevaplar alamamışızdır
    ayrıca
    kanunu allak bullak ettiniz
    ne diyeyim bilemedim
  18. Fatih Ülker Eğitim Grubu

    • Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Alo 170 hattına bilgili birini koyduklarını görmedim maalesef.
    Sorduğum soruya kendim cevap veriyor hatta karşımdaki kişiyi ben bilgilendiriyorum.
    İnanın kaç kere aradım aynı bu şekilde devam etti diyaloglar
  19. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

    • Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    6331 sayılı kanunda uzman hekim ve dsp görevlendirme tarihleri, yani hizmet alma yükümlülükleri
    ---50 den az çalışanı olan az tehlikeli işyerlerinde 01.07.2016 tarihinde
    ---50 den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinde 01.01.2014 tarihinde
    ---50 den fala çalışanı olan diğer tüm işyerlerinde 01.01.2013 tarihinde
    başlamaktadır
    geçici 4 maddesinde ise Kanunun yürürlüğe girdiği (29,06,2012) tarihten itibaren B ler A ya 4 yıl, C ler B ye 3 yıl bakabilir diyor yani
    ---B ler A ya 29,06,2012 + 4 yıl = 29,06,2016
    ---C ler B ye 29,06,2012 + 3 yıl = 29,06,2015

    başka da bir şey anladıysam arap olayım derler ya
    neyse ben böyle iyiyim
  20. Eyup Sultan Beslioglu İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    12986
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    rahat olun arkadaşlar, burası türkiye yarın öbürgün yeni maddeler çıkar.bu maddelerin değişmeyeceğini hiç sanmıyorum