1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

C sınıfı uzmanları 3 yılı nasıl dolduracak

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Canan Tanis tarafından 10 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. obalsun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar uzmanın bir üst sınıfa bakmasına ilişkin madde;

GEÇİCİ MADDE 4 – (1) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.

şeklinde. Burada Tayfun Bey'in de dediği gibi "bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren" ifadesi kullanılmış,

Yine aynı kanunda yürürlük tarihleri de;

MADDE 38 – (1) Bu Kanunun;
    a) (Değişik: 12/7/2013-6495/56 md.) 6 ve 7 nci maddeleri;
    1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50’den az

çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde,

1. 2) 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/1/2014 tarihinde,

2. 3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,
    b) 9, 31, 33, 34, 35, 36 ve 38 inci maddeleri ile geçici 4, geçici 5, geçici 6, geçici 7 ve geçici 8 inci maddeleri yayımı

tarihinde,
    c) Diğer maddeleri yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra, yürürlüğe girer.

olarak belirtilmiş. Bu durumda "kanun yürürlüğe girdiği tarih itibari ile " demediği; bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren" dediği için; 2017 tarihi doğru yorum olacaktır.
  2. Canan Tanis İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sinerji İnşaat Mimarlık Müşavirlik A.Ş.
    Kafam allak bullak oldu.
  3. oktay işcan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu konu ile ilgili isg katip sitesini tasarlayan bakanlık yetkilileri ile Bandırmadaki Eğitim de konuştuğumda bu konudan bahsettim . Bana Bu konunun farkında olmadıklarını ben onlara bu konudan bahsedince bana hak verdiler ve bize bu konuyu mail olarak göndermemi ve sürenin büyük ihtimalle uzatılabileceği söylendi . Bu konunun mağdur olan çoğunluk tarafından mail olarak bildirilmesi yararlı olacaktır .
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlarım detaylı bilgi vermişler..Kafanıza takılan sorun nedir?
  5. Canan Tanis İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sinerji İnşaat Mimarlık Müşavirlik A.Ş.
    Farklı yorumlar oldu.C sınıfı tehlikeli işlere bakması ile ilgili.geçici 4.madde ye göre 2015 midir 2017 mi.Ben 2015 biliyorum
  6. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    2015 temmuz ayı...
    Farklı yorumlar her zaman olduğu gibi bu konuda da oluyor.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 12 Eylül 2014 ---
    Arkadaşlar gönüllerinden geçenleri , olmasını istedikleri şeyi maalesef yazıyorlar.
  7. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    "Bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren" ifadesinden Kanunun 38. Maddesinin 2. ve 3. Fıkrasının yürürlüğe girdiği tarih anlaşılmaz.
    Zira Kanun tüm işyerlerinde 30.6.2012 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiştir.
    Yanlış anlaşılmasın diye de geçici 4. maddenin yürürlük tarihinin Kanunun yayımı tarihinde olacağı ayrıca belirtilmiş ve vurgulanmıştır.
    Başka bir şey anlıyorsanız, öyle olacağını ümit ediyorsunuz anlamına gelir ki, ona da saygım var.
  8. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    @Tayfun Evren abicim öncelikle seni canı gönülden kutluyorum. Ülkenin her yerinde olduğu gibi doğru sandıkları fakat bildiklerinin yanlış olduğunu insanlara anlatmaya çalışınca büyük tepkiler alınmıştır. Sen üzerine düşeni yaparak burada bilgilendirmeyi yapmışsın. Belki çok acımasızca olacak ama daha bu işin temelindeki kanun maddesini anlamayan arkadaşlardan bu kadar ince ayrıntıları öğrenmelerini bekleyemezsin. İnananlar gerekli yerlere başvurularını yapar 2017 yılına kadar da paşa paşa da hizmet verirler. İnanmayanlarsa ...................
    neyse o_O
  9. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    C sınıfı İş sağlığı ve güvenliği uzmanları Temmuz 2015 yılına kadar Tehlikeli işlere bakabilirler.
    Bu konuda artık net bir fikir oluşmalı.
  10. hülya ünlü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    59208
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Arkadaşlar bu yüksek lisans konusunda bende çok kararsızım..o_O Bir OSGB de tam zamanlı çalışıyorum 3 yıl sonrayı mı beklesem yoksa 6 bin TL verip yüksek lisans mı yapsam? Eğer 2017 ye kadar bakabileceksek o kadar parayı vermeye gerek yok. Ama dediğiniz gibi burası Türkiye ne olacağı belli olmayan karmaşalar ülkesi...:( (Fikirlerinize ihtiyacım var)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 18 Eylül 2014 ---
    Fatih Bey 2015 mi 2017 mi? Kafam karıştı?
  11. hülya ünlü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    59208
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Kusura bakmayın yazıyı baştan sona şimdi fark ettim. Neden böyle yazarak insanları çelişkiye düşürüyorlar anlamadım..
  12. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    çok sayıda az tehlikeli yer var. neredeyse tüm ülke az tehlikelilerle dolu. onlarla dolduracak süresini .
    ama tabii ki yüksek lisans en iyisi.
    izmirde akşam dersleri yolan tezsiz yükseklisan var özel üniverstelerde. yani zaman uyabilir
  13. alibzdgn İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    YİNE 6331 TÜCCARLARI İŞ BAŞINDA.. ARKADAŞLAR RAHAT OLUN. BU KANUN UZAMAK ZORUNDA. YOKSA PİYASADA YETERİ KADAR B VE A YOK.
  14. piyasada kaç A sınıf ve kaç B sınıfı İş güvenliği uzmanı var?
  15. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Eren bey
    Kesin sayıyı görebilmek için İşveren kısmından İSG KATİP e giriş yaparak İSG PROFESYONELLERİ kısmından görebilirsiniz.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 18 Eylül 2014 ---
    Hülya Hanım
    Maalesef yorum farklılıkları bu çelişkilere sebebiyet vermektedir.
    Kanunun farklı yorumlanması bu yanlışlıkları doğurmaktadır.
    Benim bildiğim Temmuz 2015 yılı için bu sürenin dolduğu, dolacağıdır. Bakarsınız süre uzar yada bakarsınız sınıf farklılıkları kalkar bilinmez.
    Ama ya sınıf farklılıkları kalkmaz ve Temmuz 2015 olarak da C sınıfının Tehlikeli sınıfa sahip iş yerlerine bakamayacağı görülürse o zaman geç kalınabilir.
    Maalesef çok değişken bir kanunumuz var ve maalesef de bu değişken kanunu çok farklı yorumlayan uzmanlarımız da..
  16. Levent ACAR İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    119959
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Herhangibir OSGB
    C olup B sınıfı uzmanlık için yüksek lisans yapmak isteyenlere tavsiyem bu yıl sonuna kadar beklemeleri . Danıştay davasının ( prim gününe göre yükseltme yapanlara karşı açılan dava ) sonucuna göre bakanlık hareket edeceğinden bizlerde yolumuzu bu şekilde çizeceğiz.
  17. Stility İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Beyin bedava, beyinsiz olmak parayla.
  18. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Aslında Bakanlığın Prim gün sayısına göre Yükselme sınavı için yapacağı belli gibi.
    Sertifikaları İptal etmesi söz konusu olamaz ki Uzmanlar açısından Kanuna göre Kazanılmış hak ellerinden alınamaz .
    Asıl dikkat edilecek diğer nokta ise İŞVERENLER açısından yapılacak olan değerlendirme..
    Bir işveren ( farz edelim çok tehlikeli sınıfta bir işletme ) Bu şekilde bir Osgb den yada bir uzmandan destek aldığını ve bunun için para ödediği düşünün. ( C sınıfı uzmanın sınıf yükseltme ile A sınıfı olduğu durumda ) O zaman bu sertifikalar geçersiz olursa işveren bu hizmet için ödediği bedeli geri istemesi de en doğalı olacaktır. Bu durumda yetkisiz , geçerli belgesi olmayan uzman çalıştırdığı içinde Bakanlığa karşı cezai işlem görme olasılığı da doğacaktır.
    Yada bu durumda bulunan bir işletmenin denetleme geçirmiş olduğunu düşünün o zaman geçerli A sınıfı sertifikasını yeterli gören Müfettiş bak işveren o gün geldim sertifika yeterliydi ama bak şimdi bunlar iptal oldu al sana bu kadar ceza mı diyecek ?
    Lütfen bunları da düşünelim.
    O yüzden ben Sertifikaların İPTALİNİ beklemiyorum.

Saygılarımla.
  19. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    böyle bir örnek söz konusu olmaz herhalde sertifika iptal olursa eğer süreç yeniden başlar ve işveren kanunun gerektirdiği uzmanı yeninde görevlendirir.
    örnek verdiğiniz gibi daha önce denetim olmuş müfettiş uygun demiş çünkü o an için uygun du
  20. Sertifikaların iptali değilde yeniden yükseltme sınavı olabilir.