1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

C sınıfı uzmanları 3 yılı nasıl dolduracak

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Canan Tanis tarafından 10 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    olacaksa da eğer yıllar önce gündeme gelen bir kriter vardı
    mesleki tecrübe
    yani herkes kendi tecrübesine göre bu belgeyi alsa hizmet verse ne güzel olur
    ben inşaatta ne kadar verimsiz olacaksam, bir inşaatçı da madende o kadar verimsiz olacaktır
    her şey kitaplarda yazdığı gibi olsa ne ala ama öyle değil
    tecrübe farklı bir şey
  2. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    10 Yıllık bir mühendislik tecrübesi olan ve İş sağlığı ve güvenliğinde yeterli bilgi ve donanımım olduğuna inanan bir uzman olarak ben bile İnşaatlarda çalışmak istemiyorum. İnşaat işi gibi işlerde İnşaat mühendisi uzmanların çalışmasından yanayımdır. Ancak diğer sektörlerde böyle bir kısıtlamanın gereksiz olacağı kanısındayım
  3. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    EĞİTİM KURUMLARININ DİKKATİNE

Bilindiği üzere (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olup, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitim programına katılacaklar ile (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olup, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitim programına katılacakların nasıl ve ne şekilde eğitim kurumlarına başvuracakları hususu 29.12.2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmi Gazete' de yayımlanan “İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik" in 24.maddesi ile hüküm altına alınmıştır.

Söz konusu maddede geçen diğer hükümlerle birlikte (c ) ve (ç) bentlerinde;

Eğitim programlarına başvuru

MADDE 24 – (1) Eğitim programlarına katılmak isteyen adaylar eğitim kurumlarına aşağıdaki belgeler ile başvururlar:

c) (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitim programına katılacaklar için (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi ve bu belgeyle en az dört yıl fiilen görev yaptığını gösteren belgeler.

ç) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitim programına katılacaklar için (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi ve bu belgeyle en az üç yıl fiilen görev yaptığını gösteren belgeler.” ifadeleri yer almaktadır.

Bu itibarla eğitim kurumlarına (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimi için başvuracak (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip adaylardan, en az dört yıl fiilen görev yaptıklarını belgelemeleri için;

En az dört yılı kapsayacak şekilde ;

- Adayın (B) sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak görev yaptığına dair, firmalar tarafından onaylanmış sözleşme örneği ile bu sözleşmelerin Genel Müdürlükçe onaylandığına dair belgeler. (Genel Müdürlükçe sözleşme onayları çeşitli tarih aralıklarında e-posta, resmi yazı ya da İSG-KATİP üzerinden yapılmıştır.)

- Adayın (B) sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak çalıştığı dönemlere ait, görev yaptığı firma tarafından adına Sosyal Güvenlik Kurumu’ na yatırılmış prim ödemelerini gösterir belgeler.

- Adayın (B) sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak hangi tarih aralığında çalıştığına dair, çalıştığı firmadan alınacak ıslak imzalı yazı.

- Varsa firma tarafından onaylanmış isg kurul karar defterleri fotokopisi

- Varsa firma tarafından onaylanmış çalışanlara verilen isg eğitim tutanakları

- Varsa firma tarafından onaylanmış adayın (B) sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak çalıştığı firma adına hazırlanmış risk değerlendirme raporu, acil eylem planı, eğitim planı

istenilecektir.

Diğer taraftan (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olup (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimi için adaylardan, yukarıda belirtilen belgeler en az üç yılı kapsayacak şekildeistenilecektir. 17.09.2014
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 18 Eylül 2014 ---
    ısterse bır kısı olsun, 2016 olan zorunluluğu, sız herhangı bır merkez ofis, satış pazarlama ofisinde isg katipten kaydınızı yapabılırsınız, 50 den az olsa bile
  4. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    siz olayı çok yanlış yerlerden değerlendiriyorsunuz. O an için uzmana bir hak verilmiş neticesinde sertifika verilmiş ve uygun tehlike sınıfına bakabilmiştir. Farzı misal çok beklememekle beraber yükseltme sonucu verilen sertifikalar iptal oldu iptalinden sonraki zamanlarda haklarını kaybedip eski sertifikalarına dönmüş olurlar. Yani dediğiniz gibi " Bu durumda yetkisiz , geçerli belgesi olmayan uzman çalıştırdığı içinde Bakanlığa karşı cezai işlem görme olasılığı da doğacaktır. " bir durum olmamaz. Bakın iptali için danıştay karar verdikten sonra yükseltme sınavı yapıldı çünkü alınan karar bakanlığa tebliğ edilmemişti. Önemli olan tebliğ tarihidir.
  5. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar 2015, 2017 mi diye birbirimizi yiyeceğimize en güzeli 2015 haziranı beklemektir. Eğer ki bazı arkadaşların dediği gibi bu tarih son ise zaten isg katipte görevlendirmede c sınıfı o işte yetkili görünmez ama devam ediyorsa diğer arkadaşların dediği gibi 2017 ocak olacaktır. Boşa kırmayın kalpleri..
  6. Gökhan ÖZYILMAZ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    22683
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Peki C'den B'ye geçişteki 3 yıl süresinde sadece İş Güvenliğinde mi çalışma şartı var. Yada benim gibi 1,5 sene başka sektör, 1,5 senede tehlikeli sınıfta yer alan bir yerde çalışan birisi B hakkı kazanır mı ? Yoksa 1,5 sene daha İş Güvenliği mi yapmamız gerekli ?

Yan, kısacası toplam prim gün sayısına mı bakıyorlar ? Yoksa İsg Uzmanı olarak görev aldığımız zamanda ki prim gün sayısına bakıyorlar ?
  7. hülya ünlü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    59208
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Maalesef Gökhan Bey 3 sene aktif çalışan isg uzmanı olmanız gerekiyor, başka sektör geçerli olmuyor
  8. Canan Tanis İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sinerji İnşaat Mimarlık Müşavirlik A.Ş.
    Bu yükseltme sınavı baştan olmayacaktı.Şimdi prim gün sayısından tecrübesiz uzmanlar A ve B oldular. biz B olmak için Yüksek lisans yapalım A olmak için 4 sene çalışalım.Haksızlıktan başka bişey değil.
  9. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Canan Hanım
    Şikayet ediyorsunuz doğru yada yanlış tartışmaya açılacak bir konu evet. Ancak sizinde böyle bir imkanınız olsaydı sizde değerlendirirdiniz bunu. Yoksa yüksek lisans için kimse isteyerek 8000-10000 tl arası para vermez.
    Diğer bir noktada ise haklısınız piyasada tecrübesiz kişilerin dolduğu bir gerçek ama onlarda bilinçli ve kurumsal firmalar tarafından rağbet görmüyor.
  10. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    burası haksızlıklar ülkesi ne desek boş
    lakin kimin bu belge ve yetkileri hak ettiğini zaman gösterecek
    her belge alanı sanmayın ki bu işi yapıyor
    eğitim kurumuna, ne kadar güzel kazancı yüksek bir işmiş diye gidip
    alınan risk ve sorumlulukları öğrendiği zaman da neyse canım belgeden zarar gelmez bi köşede dursun diyen
    çok uzman tanıdım
  11. Canan Tanis İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bu hakkı kim olsa kullanır.Zaten onlara sözümüz yok.Ben piyasada çok görüyorum inşaat da A sınıfı fizik bölümü mezunu arkadaşları.Getirilerini görücez hep birlikte..
  12. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Emin olun arkadaşlar piyasada çok fazla uzman
    O konuda haklısınız. Ki bende inşaat gibi bir sektörde bu işi en iyi inşaat mühendisleri bileceğini düşündüğüm için bu sektöre inşaat mühendisliği mezunu uzmanların bakmasından yanayım.
    10 yıllık bir mühendislik tecrübem olduğu halde emin olun ben bakmayı hiç düşünmedim. Ancak yeni mezun tekstil mühendisleri , fizik, kimya mezunları maalesef inşaatlara bakıyorlar.
  13. hülya ünlü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    59208
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Arkadaşlar yanlış olan o kadar çok şey var ki tartışmakla bitmez, bunun için kimse birbirini de incitmesin lütfen. Bir kanun çıkardılar EVET iyi oldu fakat sonrasında destekleyecekleri yerde içini boşalttılar, hangi taşı kaldırsan altında isg uzmanı çıkacak. Riski çok önemi büyük bir meslek... Deneyim olmadan olmuyor, boşuna A, B ,C sınıf farkı konulmamış tabiri caizse pişmek gerekiyor bu meslekte.(Sadece eğitim yetmiyor inanın deneyim pratik çok çok önemli) Bu işe yıllarını vermiş emek vermiş insanların hakkı ne olacak? Deneyimi olmadan A yaparsan sonra çok tehlikeli yere gidip de iş kazası olursa ne oldu demeyeceksin. Tabi ki olacağı bu.
  14. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu

bu konu aynen bu şekildedir. Az tehlikeli işyerleri için ertelenen maddeler kanunun yürürlüğe girdiği tarihi kesinlikle ertelemez.
    maddelere göre bunu ayırmak son derece yanlış bir bakış açısı olacaktır. Kanun yürürlüğe girdikten sonra 3 yıl 4 yıl süreleri kanun yürürlüğe girdikten sonra yani 1 1 2013 itibariyle hesaplanır. kanun haziranda yayımlanmıştır ancak 2013 ocak ayında yürürlüğe girmiştir.

sadece 6. ve 7. maddeleri az tehlikeli işyerleri ve kamu kurumları için ertelenmiştir. bunlarda iş güvenliği profesyonelleri çalıştırma zorunluluklarıdır.

saygılar.
  15. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Maalesef yanlış yorumluyorsunuz :oops: ve yanlış biliyorsunuz. En sağlıklı bilgi bakanlıkta. Merak edenler bilgi edinmeden sonucu görebilirler.
  16. Canan Tanis İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bakanlık sadece ilgili yönetmelik veya kanunu aynen okur.Yorum yapmaz :)
  17. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    bu konuda yorumlanacak birşeyde yok aslında. konunun gayet net olduğunu düşünüyorum.
    Bakanlık müfettişleriylede bir araya gelip sohbet ettik. İş güvenliği konusunda uzmanlamış avukatlarla da sohbetim oldu. bu konuda aksini söyleyeni ilk defa görüyorum. şaşırdım açıkçası.

burdaki tek detay kanun ocak 2013 de yürürlüğe girmesidir. yayım tarihi ile yürürlüğe girdiği tarih farklıdır.

geçici 4. maddde de bu konu analtılır ve oda açıkça yazar ki yayım tarihinden 6 ay sonra yürürlüğe girecektir diye.
  18. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Sayın @aktasi saydığınız makamlı kişilerden sizinki kadar olmasa da bizde dirsek temasındayız ve bende aldığım bilgiyi paylaşıyorum. Sanırım nihai gerçeği vakti gelince isg katip vasıtasıyla göreceğiz. ;)