1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

C sınıfı uzmanların verdiği eğitimlerden sertifika vermesi ???

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve Hakan Miçoglu tarafından 22 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. ugur ugr İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Evet eğitimleri verebilir bunu biliyorum. Benim sormak istediğim. Bu verdiğimiz eğitimleri sertifikalandırmak istersek. işçiye vereceğimiz sertifikayı verebilmek için uzmanın Eğiticilerin Eğitimi Belgesine veya Pedagojik Formasyon Eğitimi Belgesine sahip olması gerekli midir?
  2. aynen üste ki gibidir, IGU ları eğitim veremez, eğitimi eğitmenden başka kimse veremez vermesine de gerek yoktur. bilgilendirme ya da talimatladırma denilebilir bunu da toplantı katılım tutanağınla kayıt altına alabilirsiniz daha fazlasını yapsanızda yasal olarak geçerliliği yok
  3. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Allah Allah yeni arkadaşlarımız yeni yeni icatlar çıkarıyorlar başımıza !!!!!!! bunca zamandır İş Güvenliği Uzmanları eğitimleri verdiler, şimdi değişen kanunu yönetmeliği gösterebilir mi bana bu eğiticilerin eğimi yada pedagojik formasyon gerekli diyen arkadaşlar ......
    bekliyorum

4. ben 2 seneden beri bilgilendirme toplantısı yapıp katılım tutanağı imzalatıyorum, hiç bir zaman almadığım öğretmenlik eğitimi üzerinden imza atmadım kanun açık

kanun no6331
    Çalışanların bilgilendirilmesi
    MADDE 16 (1) İşyerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ve sürdürülebilmesi amacıyla işveren,çalışanları ve çalışan temsilcilerini işyerinin özelliklerini de dikkate alarak aşağıdaki konularda bilgilendirir:
    a) İşyerinde karşılaşılabilecek sağlık ve güvenlik riskleri, koruyucu ve önleyici tedbirler.
    b) Kendileri ile ilgili yasal hak ve sorumluluklar.
    c) İlk yardım, olağan dışı durumlar, afetler ve yangınla mücadele ve tahliye işleri konusunda görevlendirilen kişiler.
    (2) İşveren;
    a) 12 nci maddede belirtilen ciddi ve yakın tehlikeye maruz kalan veya kalma riski olan bütün çalışanları, tehlikeler ile bunlardan doğan risklere karşı alınmış ve alınacak tedbirler hakkında derhal bilgilendirir.
    b) Başka işyerlerinden çalışmak üzere kendi işyerine gelen çalışanların birinci fıkrada belirtilen bilgileri almalarını sağlamak üzere, söz konusu çalışanların işverenlerine gerekli bilgileri verir.
  5. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü

bu maddenin neresinde yazıyor eğitimi verecek arkadaşların yeterlilikleri ?
  6. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    C sınıfları İSG eğitimi verebilir. Verdikten sonrada isterse İSG eğitimi almıştır diye imzalı tutanak düzenler. Yok ben illa sertifika vereceğim derse, maatbada bastırır eğitim alana aldım, kendisi de verdim diye imzalar. Bir örneğini de saklar.

Bunun tartışılacak bir yanı da yoktur. :)

Yok ben veremem diyen çok iddalı arkadaşlarda vermez, işverene ben veremiyorum. Dışardan verecek olanı tutalım der. İşveren bunu yerse parasını işveren, yemezse kendi öder.

Dağılabilirsiniz :) ;)
  7. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Ağzına sağlık koray Bey
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Eylül 2013 ---
    sezgi146 cvb bekliorum !!! var mı bir yasal dayanağınız ? belki ben yanlış biliyorumdur heee :D
  8. verdiğimiz 6331 sayılmıyor mu ?
  9. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    tamam o maddeyide paylaşmışsınız bunun neresinde yazıyor altını çizebilirmisiniz???
  10. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    haklısınız,şu anda bakanlık içinde önemli olan nitelikli eğitimler verilmesi,iş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenmesi. iş kazaları hızla devam etmekte ,birinci öncelik iş kazalarını ve meslek hastalıklarını önlemek bunun içinde eğitimi verebiliyormuyuz veremiyormuyuz dan önce verilen eğitimlerin kalitesi nedir , çalışanlarda istenen yönde davranış değişikliği sağlıyor mu , ne kadar başarılıyız ,iş güvenliği bilinci oluşturbiliyormuyuz bunlar konuşulmalı
  11. Bedriye Binbaşıoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Çalışanların BİLGİLENDİRİLMESİ başka bir yükümlülüktür, çalışanların EĞİTİMİ başka...
  12. ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
    İşveren, çalışanlarına asgari Ek-1’de belirtilen konuları içerecek şekilde iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin verilmesini sağlar

EK-1
    EĞİTİM KONULARI TABLOSU

EĞİTİM KONULARI
    1. Genel konular
    a) Çalışma mevzuatı ile ilgili bilgiler,
    b) Çalışanların yasal hak ve sorumlulukları,
    c) İşyeri temizliği ve düzeni,
    ç) İş kazası ve meslek hastalığından doğan hukuki sonuçlar
    2. Sağlık konuları
    a) Meslek hastalıklarının sebepleri,
    b) Hastalıktan korunma prensipleri ve korunma tekniklerinin uygulanması,
    c) Biyolojik ve psikososyal risk etmenleri,
    ç) İlkyardım
    3. Teknik konular
    a) Kimyasal, fiziksel ve ergonomik risk etmenleri,
    b) Elle kaldırma ve taşıma,
    c) Parlama, patlama, yangın ve yangından korunma,
    ç) İş ekipmanlarının güvenli kullanımı,
    d) Ekranlı araçlarla çalışma,
    e) Elektrik, tehlikeleri, riskleri ve önlemleri,
    f)İş kazalarının sebepleri ve korunma prensipleri ile tekniklerinin uygulanması,
    g) Güvenlik ve sağlık işaretleri,
    ğ) Kişisel koruyucu donanım kullanımı,
    h) İş sağlığı ve güvenliği genel kuralları ve güvenlik kültürü,
    ı) Tahliye ve kurtarma
    ilk yardım eğitimi ve sertifikasını verebilen cengaver uzman arkadaş varsa aramızda bizim patron tanışmak istiyormuş

"Yangın tüpleri şöyle kullanılır bu yangına bu yangın tüpü kullanılır" demek eğitim olarak görüyorsanız haklısınız öğretmen olmuşsunuz demektir
    baret şöyle kullanılır toz maskesi böyle takılır demek te eğitim değildir kullanım klavuzunu okuyup anlattığınız şeyler eğitim değildir bilgilendirmedir.
    yüksekte çalışma için de emniyet kemeri böyle takılır şöyle çıkarılır demek yerine kulede ya da platformlar da pratik eğitimler verebilirsiniz ama bunların da sertifikaları vardır ve uzmanlık belgesi bunlar için değildir ve ehli olmadığınız bir şeyi yapmanız güvenli değildir.
    işe giren birine risk analizini anlatabilirsiniz, sahip olduğu yasal hakları anlatırsınız iş izinlerinden bahsedersiniz etiketleme/kilitlemeden yetkilendirilmeden bahsedersiniz siz bunların adına "eğitim" koyabilirsiniz ama yapılan eylem açıkca bilgilendirmedir.

13. yasal dayanak aramak için tek tek verilmesini istediğin eğitimi düzenleyen yönetmeliği bulmak gerek
  14. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Eğitim diyince illa okul anlamıyoruz dimi. Sistematik yapılan tüm bilgilendirmeler eğitimdir.

15. peki
    beni ikna etmene gerek yok, Allah kimseyi hakimlerin ve savcıların karşısına çıkartmasın , türk adalet sisteminde sistematiği tartışırsın

16. olur söz

ama bizde prosedürler türkiye yasalarının da üzerinde olduğu için sertifikaların geçerliliği sorgulanıyor
  17. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Yetişkin eğitimi kursu ve eğiticilerin eğitim kursunu hemen alırım. Yeterki paradan konuşalım.

18. ilkyardım sertifikası 150 lira adambaşı 3 kişi alacak bir daha ki ay (sana 200 den verdircem)
    konaklama ulaşım yemek benden
  19. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Hangi kursları alayım. 5 gün sürüyor zaten hemen alırım.
  20. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    sezgi146 tamam kardeşim sen bildiğin gibi yap uzmanlığını fakat forumlarda da çok biliyormuş gibi yeni arkadaşların aklını da karıştırma ama olurmu :cool:
    yukarıda yazan konuların hepsini uzman veremez iş yeri hekimi arkadaşlar boşuna yok herhalde. bak o sağlık konuları var ya işte o konular iş yeri hekimlerinin ilgi alanı.
    İlk yardım eğitimleri içinde zaten bir yönetmelik var kim verebiliyor kimler alabilir kaç kişi alacak diye.
    hep diyorum ya açın okuyun ya ülke sizin gibi uzmanlara kaldıysa yırtıp atıyorum bu sertifikayı