1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

C sınıfı uzmanların verdiği eğitimlerden sertifika vermesi ???

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve Hakan Miçoglu tarafından 22 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. sağlık bakanlığı onaylı olan lazım şimdi başlayın 2 sene sonra alırsınız , ben OFA-3 istiyorum ama tükiyede geçerliliği yok sadece kendimi geliştirmek için
    CISRS almayı düşünüyordum onu tavsiye ederim

bağlantıda kapalı alandan kurtarma eğitimi var
    http://www.minesrescueservices.com/ConfinedSpaceTraining.aspx
    alttakinde de 3 günlük eğitimden bahseder
    http://www.minesrescueservices.com/level1.aspx

traning (eğitim) demek

benim tarafımdan eğitimden anlaşılan da bunlar gibidir

ilk yardım gibi diğerlerinin de eğitim yönetmeliği çıkacak, -bu arada iş yeri hekimin tam zamanlı çalışıyorsa iş yerinde o zaman ilk yardım sertifikası veremiyor diye biliyorum (emin değilim) bir merkeze kayıtlı olması ve orada çalışıyor olması gerek ( tekrar söylüyorum emin değilim böyle bir sorunla karşılaşan arkadaşım olmuştu dışardan aldırdılar eğitimi )-

bazı işlerin modülleri ni "http://hbogm.meb.gov.tr/modulerprogramlar/" adresinden bulabilirsin eğitim bunlar gibidir bunların içinde bir modülü de ben düzenledim

bence yırtıp atma sana lazım bu ülkeden başka bi yerde iş bulamazsın

sizlerin eğitim dediğiniz şeylere ingilizler fitilleme(ateşleme ısındırma) diyor, karıştırıyorsunuz birbirine
  2. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    açıp oku emin ol ondan sonra konuşalım ;)
  3. muhammet yeğen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    OSGB'yi kutsal varlık olarak görüp İSG eğitimini sadece o verir yaklaşımınız başlı başına bir komedi.İSG eğitimini sadece İSG uzmanı verir.Ya OSGB'de çalışan ya da daimi olarak herhangi bir şirkette çalışan İSG uzmanı kendi şirketinin personeline eğitim verir.Kısmi süreli çalıştığı şirketlere de verebilir.Hangi beceriksiz,biz neyizki vereceğimiz eğitim ne olsun diyebilir.Gitsin o belgesini yırtıp atsın
  4. Aynen öyle
    Ben çerçeveletip masamin arkasina yapistirdim komsumda gelip dantelli oymasini koydu

Kutsal is güvenliği uzmanları her turlu eğitim verir hatta kamyon ehliyeti de verir milli eğitim onaylar kaza olursa csgb denetler afferin benim kutsal uzmanima der
    Hakim de boyle kutsal kişileri korumak için gerekli özeni gösterir
  5. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    @muhammet yeğen kesinlikle haklısın ben @sezgi146 gibi düşünen arkadaşların daha bu mesleğin içeriğini öğrenemediklerini düşünüyorum.
    Ama zamanla öğreneceklerdir
  6. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bu tartışmanın en pratik çözümü; verebilir diyen arkadaşlar benim gibi eğitim vermeye devam etsin. Veremez diyen arkadaşlarda vermeyip patronu bize yönlendirsin.
  7. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    arkadaşlar
    yanlış anlaşılmasın ama mesleğimizin ve ünvanımızın
    bize ne gibi sorumluluklar yüklediğini
    hangi konularda yetkimiz olup olmadığını hala anlamış değiliz
    hadi yönetmeliklere boğulduk anlayamıyoruz diyeceğim ama lütfen arkadaşlar
    yönetmelikler gayet açık ve net

arkadaşların da paylaştığı yönetmelik eklerinden yola çıkarak
    işyerlerinde eğitim verilecek olan kişiler çalışan diye geçiyor ve siz de çalışanların iş güvenliğinden sorumlu uzmansınız dolayısıyla
    iş güvenliği eğitimlerini işyerlerinizde verebilirsiniz osgb olarak hizmet veriyorsanız da eğitim verebilirsiniz
    illa ki ayrı bir eğitim kurumundan eğitim aldırarak işverenin cebine zarar vereceğim diyorsanız ki
    böyle bir durumda işverenin size cevabı sizin göreviniz ne o zamandır.

isg eğitimlerini osgbler, yetkili eğitim kurumları, bünyesinde isg uzmanı bulunduran işverenlerin isg uzmanları verebilir
    sonuç olarak bu eğitimleri veren kişilerin %90 ı iş güvenliği uzmanı

yine yönetmelikte belirttiği üzere verilen eğitimler eğitim katılım formu yada sertifika tabiriyle kayıt altına alınmalı ve özlük dosyalarında saklanmalı

eğiticilerin eğitimi belgesi apayrı bir durum
    adı üzerinde EĞİTİCİLERİN EĞİTİMİ
    biz eğitici oluyoruz
    belgelerinizi almadan önce eğitim kurumlarında aldığınız eğitimlerin çoğu a sınıfı uzman müfettiş vb tarafından verildi
    akabinde c sınıfı uzmanlarda eğitim verdi verebilmesinin nedeni eğiticilerin eğitimi statüsü olması ve mesleki tecrübesi
  8. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Bu sefer katılıyorum Koray Bey :cool:
  9. Fatih bey şöyle demiş

Daha sonrasında başka bir başlıkda Erkan bey şöyle demiş

Ayrıca hijyen eğitimi için MEB ekteki duyuruyu yapmış ve daha önceki belgelerin geçerli olmadığını duyurmuştur
    http://hbogm.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2013_11/12050545_hijyen_egitimi_yazi.pdf

Koray ;
    Yukarıda ki bağlantıdan anlayacağın üzere güzellik salonlarında hijyen eğitmini bakanlık veriyor patronla anlaşmak yetmiyor

Sayın Sencer bunu söylemiş

Yetkilendirilmiş kelimesine dikkat edin

Üniversiteden mezun olurken iş güvenliği hakkında ki bildiklerini merak ediyorum ben lisans tezimi bu alanda verdim daha 6331 konuşulmuyorken iş bulamayıp aç kalıp bu alana yönelen değilim

Keşke senin gibi patron şirketlerinde çalışsak da dilediğimiz gibi at koştursak bizim herşeyimiz yasal ve bağımsız firmalardan denetleniyor

Erdem bey aslında benim savunduğum noktadan çok uzaklaşıldı ve konular iç içe girdi bu yazdığınız mesajı da kafa karışıklının nedeninden dolayı olduğunu düşünüyorum

Son olarak yorumum şu

18 yaşında düz lise mezunu bir vatandaş sizin inşaat sahanıza geldiğinde iş güvenliği uzmanları iş ile ilgili bilgilendirme yapar
    Bunun adı 6331 sayılı yasada 17. Madde 5 bendinde
    http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2012/06/20120630-1.htm

Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde; yapılacak işlerde karşılaşılacak sağlık ve güvenlik riskleri ile ilgili yeterli bilgi ve talimatları içeren eğitimin alındığına dair belge olmaksızın, başka işyerlerinden çalışmak üzere gelen çalışanlar işe başlatılamaz.

Fatih beyin de dediği gibi bu iş talimatlandırmadır ancak yasada eğitim diye geçmesi kafa karışıklığına yol açmaktadır bu konuda sizi anlıyorum tek kullandığınız türkiye mevzuatı o yüzden delik deşik olmuş yasayla yanılmanız normal

Bu 18 yaşında ki vatandaş inşaat işlerinde çalışabilmesi için ÇSGB ekteki duyuruyu yapmış ve bunların bağlantıda ki modül programlarından birinden SERTİFİKALANDIRILMASI gerektiğini ZORUNLU kılmıştır

https://www.google.com.tr/url?q=htt...937042&usg=AFQjCNFBLXLxDSHjL5aTQ-k8chFBKeJIwQ

http://hbogm.meb.gov.tr/modulerprogramlar/foet/insaat.html

Saha da yangın tüpü nerede acil çıkış nerede toplanma noktası neresi bunlara eğitim diyorsunuz ancak bunlar bilgilendirmedir
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 18 Aralık 2013 ---
    bağlantılar çıkmadığından düzeltme yaptım
  10. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Arkadaşlar Eğitimler belgelendirilmeli diyor mu demiyor mu yönetmelik siz ona bakın.

Adı sertifika olmuş, eğitim katılım belgesi olmuş, karne olmuş ne fark eder. Siz verdiğiniz eğitimleri usulüne uygun olarak belgelendirin yeter...
  11. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    sizin bilgilendirme dediğiniz konuları bakanlık eğitim olarak kabul ediyor ve sahada bu şekilde uygulanıyor
    iş güvenliği uzmanlarının görev yetki sorumluluklarına dahil ediyor
    denetlemelerde eğitimler verildi mi veren uzmanın ismi cismi imzası var mı diye soruyor
    ayrıca 21 aralık sınavında da bu konuda sorular çıkacaktır ve soruların cevabı olarak da eğitimleri iş güvenliği uzmanı veremez diyemeyeceğimize göre

inşaat sektörü için verdiğiniz örnek, hijyen konusu, ilkyardım konusu.... vb bu ve buna benzer konular çalışanların eğitimi olarak değil
    mesleki eğitim olarak geçmektedir mesleki eğitimleri de
    bu konuda yetkili kurum kuruluş yada
    milli eğitim onayı ile işyeri bünyesinde kurulacak eğitim birimleri (uzman, hekim, mühendis, tekniker. vb.) oluşan birimin eğitim modülü doğrultusunda verdiği eğitimleri kabul etmekte ve milli eğitim onayından geçerek sertifikalanmaktadır. mesleki eğitim ile çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini karıştırıyorsunuz
  12. aynen öyle

sınavda sorulan soruların hangisi doğru ki sınavı kutsal kitap kabul edelim

ben zaten mevzuatın da yanlış olduğu noktayı işaret ettim ancak üsteki tartışmada mesleki eğitimleri de verebileceğini sanan uzmanları görebilirsiniz benim savaşım onunlaydı

ayrıca türkçe de herşeye eğitim deniyor ancak ingilizce de hepsi için farklı kelimeler var o yüzden ben ayrı ayrı değerlendiriyorum
  13. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    işte yanlışı da burada yapıyorsunuz
    şuan Türkiye mevzuatının ve uygulama kriterlerini konuşuyoruz
    siz İngilizcede karşılığı eğitim değil derseniz bir çok arkadaşın kafası karışır
    şuan için yönetmeliklerimiz ne diyorsa onu uygulamaya çalışıyoruz
    yönetmeliğin yanlış oluğunu düşünebilirsiniz ama bu şekilde dile getirirseniz yanlış noktaya varır
    sizde eğitim vermiyorum benim verdiğim bilgilendirme talimatname vb.... dediniz
    işte bu cümleniz de yanlış sizin verdiğiniz de eğitim çünkü
    ama bu eğitimin son noktası sertifika yada katılım belgesi kısmına gelince çelişki yaşanıyor
    verdiğiniz eğitim o kişinin o işyeri bünyesinde bağlı kalan eğitimdir
    örneğin bir işçi
    başka bir işyerine gittiği zaman eski işyerinde 12 saat eğitim verdiler
    bu eğitime katılmam mı diyecek diyemeyecek çünkü bizim verdiğimiz eğitimler her işyeri ve yapılan çalışma için farklılık gözetir
    çalışan 12 saat eğitim almadan işbaşı yaptırılmaz

14. aynen öyle işte ben türkiye mevzuatında takılıyorum

aslında mevzuattaki kelime yanıltıyor insanları ve bunu gerçekten bilen biliyor

orkun ya da koray arkadaşlarımız o mevzuattaki kelimeyle her türlü eğitim verebileceğine inanıyor ve bu yaptıkları hatalarla belgeyi çöpe atıcam herkes bu belgeyi alıyor gibi hakaret etmeyi kendilerinde hak görüyorlar

ilerde sistem biraz daha oturduğunda eğitim kelimesi değişecektir elbette ancak o güne kadar benim düşündüğüme saygı duymanızı talep ediyorum
  15. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    saygı duymuyorum demek olmaz zaten
    zira forumda herkes kendi mesleki ve sektörel tecrübelerine dayanarak bir şeyler paylaşıyor
    amaç en doğruyu yada doğru kabul edilen kriteri bulmak
  16. muhammet yeğen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İSG EĞİTİMİ AŞAĞIDAKİ GİBİ OLUR

1) İSG eğitimini OSGB fatura kesmek suretiyle ya da ilgili şirketin kısmi ya da sürekli İSG uzmanı verebilir
    2) Eğitimin konuları ÇALIŞANLARIN İSG EĞİTİMLERİNİN YÖNETMELİK'nde yazar
    3) Sertifikada konunun muhatabı herkesin imzası olmalı. 1)İSG uzmanı 2) varsa işyeri hekimi 3)İşveren 4) çalışan temsilcisi 5)eğitim alan personeli
    4) Eğitim süresi tehlike sınıfına göre 8 saatten 16 saate kadar değişir.Geçerliliği tehlike sınıfına göre 1 ile 3 yıla göre değişir.

Yok bunlar eğitim değil bilgilendirmedir diyen adam,kendisi nasıl bir eğitim aldı da uzman oldu.Önce kendisini sorgulasın.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 18 Aralık 2013 ---
    Arkadaşlar bugün satıl alma müdürümüzü göğüs ağrısı şikayetiyle acilen hastaneye götürmek zorunda kaldım.Doktor kalp krizi olabileceğini söyledi.Yaşı sadece 33.Böyle bir durumda İSG uzmanı ne yapmalıdır.Hep yasal hem de pratik olarak soruyorum ?

17. haklısın sayenizde gülüyoruz
  18. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    @sezgi146 sende haklısın ;)
    sana hayatında iyi "TALİMATLANDIRMALAR" :cool:
  19. eyw hocam
    iyi dersler
  20. muhammet yeğen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tam zamanlı çalışan İSG uzmanı neden başka yerde hizmet veremesinki.İSG Uzmanlık hizmet süresini doldurana kadar istediği kadar şirkette uzmanlık yapabilir.No problem