1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

C sınıfı uzmanlarına verilen komik rakamlar

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve Uğur Yavuz tarafından 7 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. Uğur Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50980
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    egeyapı group batışehir projesi
    çok iyi derecede ingilizce,c sınıfı uzmanlık ve şehir dışında şantiyede yaşamayı kabul ediyosun buraya kadar normal gibi ne kadar maaş bekliyosun diye soruyolar bu şartlarda 2000-2500 tl arası istiyorum diyorum.Az önce yukarıdaki sıfatlara sahip olamamı isteyen osgb sorumlu müdürü tecrübesizsin o kadar vermem diyor her şeyi istiyor vermeye gelince yapıştırıyor tecrübesizsini ne kadar verirsiniz diyorum 1500 diyor peki diyorum bi şartla kabul ederim nedir diye soruyor...söylüyorum...sizden objektif olmanızı istiyorum.gelin rolleri değiştirelim diyorum.ben müdür sizde iş arayan uzman olun diyorum peki diyor bu şartlarda bu işi kabul eder misiniz diyorum ...sessizlik oluyor odada uzun bi sessizlik ...tamam anladım diyorum ben cevabımı aldım teşekkür edip (içimden sinirlenip tabi) çıkıyorum ...
  2. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    İyi ki tecrübesiz diye köşeye sıkıştırılabilecek 10 binlerce uzman var. Yoksa piyasadaki rezil risk değerlendirmelerinin altına okumadan imzayı basacak uzmanı bulamazlardı. Böylece kağıt ve mürekkepten ibaret ve tek değeri kalorifik olan ucuz ürünlerini işverenlere emek verilmişmiş gibi pazarlıyorlar.

Bir gün işyeri sahipleri ceza yiyerek veya iş kazasının hukuki sonuçlarıyla karşılaşarak kazıklandıklarını anladıklarında, nerde bu devlet diye soracaklar.

Ulusal İSG konseyi Haziranda toplanıyor. Konsey toplanmadan epey önce duruma çare bulmalarını istemeliyiz.
    Ayrıca bir de etkinlik varmış : TMMOB İŞ CİNAYETLERİNE KARŞI MÜCADELE GÜNÜ
  3. Uğur Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50980
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bakanlığında bence bu durumda özeleştiri yapması gerekiyor...öncelikle işyeri hekimleriyle iş güvenliği uzmanlarına uyguladıkları çifte standardı kaldırmalılar.sadece yasa çıkarıp ,yetki verip buyrun siz uzmansınız deyip tabiri caizse saldım çayıra mevlam kayıra olayını iş güvenliği uzmanları için yapıp aynı durumu işyeri hekimlerine yapmamaları da ayrı bi handikap bakanlık adına biz hala bakanlığın bizim saat başı çalışma taban fiyatlarını açıklamasın bekliyoruz.bakanlıkta ne bekliyosa bunu açıklamak için illa 500 bin uzman mı olcakta açıklayacaklar orası muamma dediğiniz gibi konseyde bu sorunların ayrıntılarıyla ele alınıp değerlendrilmesi gerekiyor
  4. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Benim hikayeye baya bi benziyor. yakında görüştüğüm bir firma çok tehlikeli sektörde hem inşaat hem maden de beni B sınıfı tam görevlendirmek istedi. ne kadar istersin deyince 3500 dedim . oooo olamaz o kadar dediler. ben müh. asgari ücret sigortası da istedim (2800). hiç kimse kabul etmez dedi. halbuki bizim sigorta işçi sigortasında yatırılamıyor tespit edilirse ceza geliyor işverene. birde 20000 tl senet imzalatmak istediler. ben kabul etmedim. çünkü daha önce imzalamıştım senet. 2 tl lik bile imzalamam neyse. 2000 tl teklif ettiler ücret olarak kabul etmedim. sizlerde kabul etmeyiniz. bugün bir c sınıfı min. 3000tl net maaş artı müh sig. bir bısınıfı 5000tl artı müh. sig. ve bir a sınıfı 8000tl artı müh. sig. olması gerektiğini düşünüyorum.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 8 Şubat 2014 ---
    bana da tecrübezsin demişlerdi. ekliyeyim.
  5. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Osgb ye iş başvurusu yapıp tecrübeniz yok diyenlere cvbınız lütfen tmm verdiğiniz parayı kabul ediyorum ama tüm ay boyunca sadece 1 iş yerine giderim o da tecrübesiz olduğum için demek olsun, bakalım ne diyecekler akıl küpü osgbler...
  6. zeynel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    genelde tecrübeli arıyorlar nasıl olucak bu iş anlam veremiyorum iş vermeden devlet yada özel nerde kazanılıyor bu tecrübe
  7. Uğur Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50980
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    aynen öyle oturduğumuz yerde tecrübe kazancak halimiz yok bunu bildikleri için sömürme politikası izliyorlar.ben yine diyorum burda bakanlığın devreye girip en azından bi taban fiyat belirlemesi lazım hekimler için bunu yaptılar ama biz ikinci sınıf insanız sanırım bizde bekliyorlar ....yoksa serbest piyasa diyor adamlar ister çalışın ister çalışmayın dışarıda bu fiyatlara çalışcak kurban çok ...bu kısmı da biz uzmanlar olarak kendimizi küçük görüp her şeye eyvallah çekersek hem kendimize zarar veriyoruz hemde başkalarına ..bu işin sonu ne yazık ki bu şekilde çalışan uzmanlar için pek içaçıcı görünmüyor bence bakalım iş kazası olduğunda sizi 1000-1500 liraya bir sürü fabrikaya ,şantiyeye gönderenler arkanızda duracak mı yoksa kendini kurtarmaya mı bakacak ...bana sorarsan kendini kurtaracak sen zaten okumadan ,araştırmadan aman işim olsun boş boş gezmeyeyim diye atmışsın sözleşmeye imzayı ...eğitim aldığım kurumda ders veren YTÜ öğretim görevlilerinden adem hoca vardı adam ilk derse girdiğinde olacak olanları bir bir anlatmıştı baya ileri görüşlüymüş söylediği her şey adım adım gerçekleşiyor ...ne yazık ki...
  8. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    İş güvenliği uzmanı sayısını çok yükselttiler. Şu anki sorunlarımız buradan kaynaklanıyor. Sorunlarımızla hekimlerin hiçbir ilişkisi yok. Uzmanlarda sıkıntı olup işyeri hekimlerinde olmadığı için, tepkiler onlara gitmemeli.

Eğer ÇSGB sadece iş güvenliği uzmanları ile ilgili eğitim, sınav, sertifika işlemlerini yürütmüş olsaydı ve işyeri hekimi yetiştirme işlemlerini de Sağlık Bakanlığı yürütseydi, hekimlerin bizimle bir ilişkisi olmayacaktı. O durumda da yine iş güvenliği uzmanlarında sıkıntılar olacaktı, ama hiçbir uzmanın aklına durumu hekimlerle kıyaslamak gelmeyecekti. Mesela uzmanlar kendi durumlarını mali müşavirlerle kıyaslayıp tepki veriyor mu? İş güvenliği uzmanı, mali müşavir, avukat, hekim hepsi de işyerlerine hizmet veriyor ama birbirini ezen sadece biz uzmanlarız. Sorun piyasanın kapasitesinin üstünde sayıda uzman olmasında.

Sırf aynı bakanlığa bağlı olarak sertifikalandırıldık diye hekimler ile uzmanlar arasında kıyaslama yapmak doğru değil.
  9. Uğur Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50980
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ben hekimlere tepki göstermiyorum ki bnm tepkim bakanlığın uyguladığı çifte standarda...
  10. Abdurrahim Çiftçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84395
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu tecrübe isteyen osgblerin tecrübe kazandıracak adamları yok ondandır onların sizden farkı yok bunu bilin...
  11. Uğur Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50980
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çok doğru bi tespit benden istiyosun ama sen ne kadarlık tecrübeye sahipsin orası muamma...
  12. nly celik İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    49136
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    herkes tecrübe arıyor bizde yolun başındayken kaldık yolda iyimi mühendis isg uzmanları yolda kalırsa biz fen edebiyat fakülte mezunu olarak hiç şansımız yok :(
  13. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Üzülmene gerek yok @nly celik
    Kimse mezuniyetine bakmıyor bile.
    Sertifikan varsa imza at copy paste yap geç OSGB zihniyeti veya işveren zihniyeti bu yönde. Sen isteyeceğin tutarı düşük tutarsan her zaman avantajlı oluyorsun.
  14. suat karakoç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İSG Sorunları İle İlgili Tespit Ettiğim Ana Başlıklar
    1-) Uzman ücretlerinin uzmanın aldığı riski ve hizmeti karşılıyamaması

2-) İsg tedbirlerleri veya genel olarak isg ile ilgili harcamaların işveren tarafından yüksek bulunması
    3-) Uzman ücretinin veya isg hizmetinin doğrudan işveren tarafından karşılanması uzmanın yaptırıcılığını düşürmekte ( iknanın belli bir sınırı olduğunu kabullenelim)
    4-) Alınan tedbirlerin hizmet verilen işletmeyle sınırlı kalması isg yi eksik bırakmakta çünkü çevreden bulunan herhangi bir işletmedeki patlama,yangın,gaz sızması,radyasyon vs. gibi durumlar bağlı buluduğun işletmeyi doğrudan etkileyecektir.
    5-) uzman,hekim minimum çalışma sürelerinin isg çalışmalarının karşılamayacak düzeyde komik seviyede kalması
    .
    .
    .
    ÇÖZÜM:
    Bu Sorunlar Ancak Bakanlık Tarafından Çözülebilecek Büyük Sorunlar.
    Bununda kolay bir çözümü var.Bu sorunların çözümü uzmanın KPSS yoluyla devlet kadrosuna alınmasıdır. Bakanlık sınıf sayısını ikiye indirerek belli bir alan içerisinde kalan yakın noktalardaki işletmelere uzman atayacak uzmanın ücretini kendisi vermekle birlikte kar payı eklemeden(veya düşük oranda tutularak) çıkan toplam gider uzman atanan tüm işletmelere çalışan sayısı ve tehlike sınıfı oranında bölüştürüp bu işletmelerden isg giderleri adı altında vergi yoluyla finanse edebilir.Atamalr uzmanın çalışmalırını kolaylıkla yapabilecek şekilde yeter sayıda olması gerekir.
    Buda özel sektöre(osgb) ye oranla isg giderlerini düşürecek,uzmanın düşük ücret alınmasını engeleyecek,uzmanın etkinliğini ve yaptıcılığını artıcak,aynı zamanda çevre işletmeler ortak bir çalışmayala isg yi daha etkin kılacaktır.
    Pilot bölge olarak sanayi bölgeleri,avm,pasaj,kooperatif vb yerlerde kolayca uygulanabilir.Geriye kalan az tehlikeli kobi vb. yerlere hizmet alma zorunluluğu getirilmez rd leri osgb lere yaptırabilir.Bu hem devleti hem kobileri hem isg nin butun elemanlar rahatlatacağı gibi isg nın tumuyle devlet tekeline alınmadan hür teşebüs hakkını ihlal etmiyecektir.Aynı zamanda böyle bi durumda iflasa suruklenen bazı osgblerin tazmınat talep edilmesinde önüne geçecği gibi atanmayan uzmanlara özel sektör alternatifi doğuracaktır.

Neden uzman sınıfı ikiye düşürülmelidir?
    Böyle bu durumda sanayi bölgeleri çoğunlukla tahlikeli ve çok tehlikeli sınıfa girdiğinden C sınıfı uzmanları mağdur edecektir. C sınıflarının mağdur edilmemesi adına uzman sınıfı A ve B ye düşürülerek tehlikeli ve çok tehlikeli sınıflar devlete az tehlikeli sınıftakiler ise osgblere bırakılmalıdır.

KPSS YAKLAŞIRKEN HERKES İÇİN EN DOĞRUSU BU!!!
    DERNEKLERE,BAKANLIĞA,UZMANLARA DUYRULUR!!!
  15. İzmir de bir osgb sahibinin söylediği şu: c sınıflarına maaş ödemiyoruz 6 ay parasız çalışırım diye bize yalvarıyorlar...
  16. Kemal KILINÇ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Bu arkadaşın derdi de devlet memuru olma isteği anlaşılan :)

Malesef herkes koşulların kendine uygun olmasını istiyor. Bildiğim kadarıyla işverenin ödediği sigorta primlerinde iş sağlığı ve güvenliği de bir pay oluşturuyor. Yani devlet işverenden zaten belirli bir meblağ topluyor. Hatta yıllardan beri toplanan bu paranın normal koşullarda güzel bir rakam oluşturması lazım. Bu kaynakla iş sağlığı ve güvenliğinin devlet eliyle daha çok desteklenmesini savunan yetkililer de oldu. Ama malesef durum ortada.

Ama bu yazıyı yazan arkadaş KPSS ile İş Güvenliği Uzmanı alınmasını yani piyangodan devlet memuru olmanın peşinde. Gerçekçi çözümler için kendine yontmadan uğraşırsan belki daha güzel çözümler bulabilirsin.
  17. suat karakoç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu kadar sorun arasında benimm memur olma talebimemi takıldın?
  18. kerem gümüş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68464
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    O kadar da olduğunu sanmıyorum.Yazdığımı şahsınıza sanmayın ama şehir efsanesi bunlar.Eğer o adamın dediği doğruysa açalım bir osgb,tuttuğumuzu bedavaya çalıştıralım.Yanına birde ohannes burger :D
  19. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Çözüm süreci zaten başladı. Şimdi normalde bu sektöre girmeyecek kişiler iş ve para var diye girdiler. Yeni durum gösterdi ki, iş pek yok, olan iş riskli, ücret de çalışmaya değecek cinsten değil. Dolayısıyla bu kadar okumuş insan iş güvenliği alanında mucize olmasını bekleyecek değil ya, iyi kötü bir yerde ilgili ilgisiz işlerde çalışacaklar. Fakat sabredip bu konuda kendini geliştirenler iş güvenliği uzmanlığını iş edinecek, diğerleri sektör dışı kalacak. Çünkü bugün için bile tecrübe aranıyorken, seneye kadar hiç görev almamış kimseler hem bildiklerini unutacak, hem de tecrübesizlik ile damgalanacaklar. İşte çözüm böyle acımasız bir mekanizmayla geliyor.

@suat karakoç A sınıfı olanların yaş ortalaması memur olma kriterlerine pek uymaz sanırım.
  20. suat karakoç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu konuda haklısınz kurşat bey kpss olmasada bi şekilde bu işn devlet tarfndan sağlanması lazım aksi takdirde uzman ücretini işveren karşıladıkça birçok şey kağıt üzerinde kalacak. yasa kaza istastiklernde düşüş yapmasa o zaman ne yapacak bakanlık merak ediyorum