1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

C sınıfı uzmanlar dikkat!

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Özkan Bozkurt tarafından 19 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Başlıkta belirttiğim gibi C sınıfı uzmanların çok dikkatli olması gereken bir konuyu başlatarak, bu anlamda farkındalık yaratmayı ve görüşlerinizi almayı bekliyorum.

Mutlaka sizlerde rastlamışsınızdır bu tür ilanlara ........ şantiyesinde c sınıfı iş güvenliği uzmanı aranıyor yada .......... işinde c sınıfı iş güvenliği uzmanı aranıyor gibi... sonra işe bakıyorsunuz; tehlike sınıfı "çok tehlikeli" ama c sınıfı uzman arıyorlar. önce ucuza getirmek istiyorlar diye düşünülebiliyor. aa bu arada yüksekte maaş veriyorlar!

fakat işin astarı farklı ileride bunuda anlatacağım. şimdilik bu tip yerlerde çalışmanın c sınıfı uzman için ne gibi riskler doğurabileceği konusunda yorumunuzu almak isterim. sizce doğrumu?
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ben iki arkadaşla telefonla bu durumu çok defalar anlattığımı biliyorum..hele hele işin içinde OSGB lerin olması can sıkıntısı şehirler bile farklı..
  3. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben böyle bir iş yaptım iç yüzünü öğrendiğimde bıraktım.. ah bu A sınıfı uzmanlar yokmu! anlatacağım fakat biraz yorum gelsin istiyorum.. herkes bir fikir yürütsün nerden çıktı bu işler böyle ;)
  4. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    A sınıfı uzmanın işlerini yaptıracak C sınıfı uzman arıyorlar işte.. işin uygulaması bizim imza onların
  5. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Pratikte böyle gözüküyor ama neden uzman istiyor hem daha ucuza tekniker, formen vs de çalıştırabilir. ki bence bu işin hakkı sizin dediğiniz gibi olmalı ve uzman yerine tekniker yada formen çalıştırılmalıdır.
  6. hibrahim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ya zaten a sınıfı uzmanlar bakalnlıkta calısan müfettişer vs. yani c'den baslayıpz a ya kadar giden değil artı su osgblere bakanlık bi el atsa cok iyi olacak adamlar hem fiyat düşürüyor hemde tehlike sınıfına bakmaksızın c sınıfını her yere gönderebiliyorlar
  7. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Evet kritik noktalardan birisi bu bizim A sınıflarının bakanlıktan emekli olmaları.. yani kurtlar bu konuda!
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 19 Ocak 2013 ---
    Peki bir ip ucu soru sorayım... bu işyerinde ölümlü bir kaza olursa bizim c sınıfına ne oluyor?
  8. hibrahim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ne olacak eger o uzman gerekli önlemleri almadıysa kendi acısından bildiğim kadarıyla hakim karsısına cıkacak ve büyük bir ihtimalle suclu sayılacak
  9. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bana A sınıfı bir uzman demişti,hatta bi dünya telefon aldım C sınıfı uzman arkadaşlardan bana demişlerdi..söylem şu arkadaşlar;

A sınıfının çalıştığı yerde özellikle çok tehlikeli yerler bu yerler,A sınıfının çalıştığı yerde C sınıfıda daimi çalışabilir ve bakanlığa bildirim yapılabilir diyorlardı..Aklım uçmuştu ve gereken cevaplarıda verdim..seni A sınıfı Atıyor arkadaş dedim..asıl ataması ve resmi sözleşmesi yapılan A sınıfıdır ve resmiyetide budur..sen C sınıfısın kanun ve yönetmelikler hangi tehlike grubunda çalışabileceğini ve nasıl yükseleceğini ve geçici hangi gruplarına bakacağını zaten yazmış çizmiş ve yürülüğe girmiş..sen olsan olsan ya çalışan temsilcisi yada destek elemanı pozisyonunda olursun o işletmede..ve bildirim mildirim hikaye kardeşim benim diyerekten tepkimi çok defalar ortaya koydum..A sınıfları güzel mi güzel arabaları var güzel mi güzel ama benim aklım yok onun için ben anca giderim falan filan..:)
  10. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çok merak ettirmeden anlatayım.. :)

Genelde bu ilanlar ana firmalar değilde o ana firma içinde belli bir işi yüklenen firmalarda çalıştırılmak üzere ana firma tarafından sözleşmelerinde talep ediliyor. Tabi bu maddeyi sözleşmeye ana firmanın A sınıfı iş güvenliği uzmanı yazdırıyor.

Şimdi bizim bu A sınıfları bakanlıktan emekli olunca her bir şeytanlığı biliyorlar. ( sözüm bunu bu şekilde yapanlara elbette işini hakkıyla yapanlarda var)

Eğer o işyerinde bir kaza gerçekleşirse ki ölümlü kaza ihtimali yüksek yerler buraları olursa ölümlü kaza olur. C sınıfı uzman her ne önlem alırsa alsın her ne uyarıda bulunmuş olursa olsun yetkisi dahilinde olmayan bir yere baktığı için suçlanıyor. yani kaza olsun yeter! Bu tabi hakimin kanaati ama bilirkişi ve müfettiş olay yerine geldiğinde kaza nedeni kusurları belirlerken raporuna şunu yazıyor, "yekisi olmadığı halde çok tehlikeli işyerine bakan uzmanın yeterli bilgiye ve tecrübeye sahip olmaması" ve hatta ana firma bunu bilirkişinin gözüne sokuyor.

Bu konuda görülmüş ve görülmekte olan birer dava var. ilkinde yani biten davada uzman yekisi dahilinde işyerine yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmadan bakarak gerekli önlemleri alamayacağını ve yasal olarak bakabileceği iş yerleri tanımlanmasına rağmen bu işyeriyle anlaştığı için 8/8 suçlu bulundu. bu dava ile ilgili gerekli belgeleride elde edince yayınlayacağım.

Diğer dava çok yakınımda sürdüğü için takip etmem güç değil :) sonucuna bakacağız.

Bu tip işyerlerinde ortam güvenliği ana firmaya, kkd ler ise yüklenici firmaya aittir. (buda extra bir bilgi olsun) Bizim C ise tecrübesi itibarıyla bunları bilmiyor. ortam güvenliği dedikçe ana firma ne istiyorsan alıyor ama sana yaptırıyor. Mesela ben güvenlik önlemi istedim. Bizim zamanımız yok sizin adamlar yapsın dediler herşeyi karşılarız dediler. Ben karşı çıksamda firma işçilik alacağım diye kabul etti. Bende sırf alınmasın diye malzemel bir tır dolusu malzeme listesi hazırlayı öğlen masalarına koydum. akşamına tır şantiyedeydi.

Buradaki maksat şu eğer önleme rağmen bir kaza olursa önlemi biz almış oluyoruz. onlar yapmak zorunda, ve önlemide onlar almış olsalar sorumluda onlar olacak.

Gelelim özet olarak bu işlerde çalışmak için şeytan olmak lazım. Yoksa eğer işler kötü giderse kurban olarak işe alınıyorsunuz.

Dikkat edelim uyanalım, uyaralım. ;)
  11. Erdoğan Önkoyun İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    24665
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Özkan bey çok teşekkürler, burada bu konularda paylaşım içinde olmamız gerekiyor.
    Hepimizin başına gelebilecek bir olay sizin anlattığınız.

Tekrardan teşekkür ederim.
  12. Ayhan71 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    NEKA İNŞAAT
    ben daha işin başındayım ama süreç dediğiniz gibi işliyor. nasıl olacağını ben de bilmiyorum. iş çok tehlikeli A sınıfı uzman yok . firma benle işi götürmeyi düşünüyor
  13. müslüm İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Özkan bey ben baraj şantiyesinden çalışıyorum ama benim çalıştığım yerde A sınıfı İSG yok.
    A sınıfı iş güvenliği uzmanı geldiğinde nasıl kendimi koruyabilirim ana firma ile ne gibi bir sözleşme yapmam lazım.
  14. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi

Ayhan71 de aynı durumda galiba
  15. Abdurrahman Aktürk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Öncelikle verdiğiniz aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim. Ben şunu sormak istiyorum diyelim ki A sınıfı uzmanın bakması gereken yere C sınıfı uzman bakıyor. Resmi olarak hiç bir evrakta adı geçmeyen bu C sınıfı uzmanın bir kaza olması durumunda sorumlu tutulabiliyor mu?
  16. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bakın bu firmaların A sınıfı uzmanı vardır fakat gelmiyordur. sizede bu konuda haberdar etmiyorlardır. Bir de muhtemelen size sözleşme imzalatıp bakanlığı göndermiyorlar. bu durum uzman için sanki sorumlu değilmiş gibi gelebilir. yalnız atama kağıdı imzalatıyorlar. atama kağıdınızı iyi okuyunuz "iş güvenliği uzmanı" yazıyor yani bir yerde sorumlu oluyorsunuz. ;)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 19 Ocak 2013 ---
    Atama kağıdı yada belirsiz süreli iş sözleşmelerinde çalışma sıfatınız ne gözüküyor eğer iş güvenliği uzmanı yazıyorsa sorumlusunuz malesef..
  17. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    özkan bey uyarılarınıza arkadaşlar kulak verir inşallah ben bu tecrübesiz halimle kesinlikle çok tehlikeli bir işte çalışmam, cesaret eden arkadaşlarada şaşmıyo değilim zaten.... büyük cesaret!
  18. Hakan Balıkçı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44214
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Teknik Rehber,Danışman ve OSGB
    Özkan Bey çok önemli bir konuya değinmişsiniz.Uzmanın burada hangi işte çalışıp çalışamayacağının ayrımını yapması gerekir.Tavsiyem yeni uzman arkadaşların çok tehlikeli sınıfta hele de alt yüklenici firmalarda çalışmamaları yönünde olacak.
    Herkese kazasız günler dilerim.
  19. müslüm İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    özkan ben yazması gerecen iş güvenli uzmanı (C) yazması gereken olduğunda sorunluluk A sınıfındamı oluyor
  20. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hangi tehlike sınıfında olursa olsun sorumluluk o işin başında bulunan iş güvenliği uzmanı yoksa sorumlu mühendis yoksa tekniker oda yoksa formen yada usta başına kadar iner. Özellikle şantiye gibi işlerde A sınıfı uzman bulunsada işin başına gelmiyor bu nedenle işin başına yani durduğunuz şantiyenin başına sizi atam kağıdı ile uzman tayin ediyorlar böylece 1. dereceden sorumlu siz oluyorsunuz.

Orada bir iş kazası olursa (bu ölümlü kazalarda kesinlikle başınız yanar demektir.) hesapı sizden sorarark başlanacaktır işe ve ilk diyecekleri şey burası çok tehlikeli bir yer sen böyle bir yere bakmaya yetkin var mı? nasıl cesaret ettin? Tecrüben böyle bir yere uzmanlık yapmaya yeterlimiyd? gibi cevabını asla veremeyeceğin sorularla karşı karşıya kalırsınız..