1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

C sınıfı uzmanlar dikkat!

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Özkan Bozkurt tarafından 19 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sözü uzatmadan sonuca varayım ben derim ki, eğer kendinizi yeterli görmüyorsanız başını ağrıtacak yerlerde çalışmayın. Hele ki çok tehlikeli yerlere kesinlikle bakmayın(özellikle şantiyeler) ama illaki böyle bir yerde çalışacağım diyorsanız, bunun için bütün mevzuatıda tarayarak bir sözleşme yazınız. Ve karşı tarafa bunu imzalatınız. Bu sözleşmeyi yazıp burda yayınlamak isterdim. Ama şu anda zaman ayıramıyorum ama en kısa zamanda yayınlayacağım. (Tabi bu sözleşmeyi karşı tarafa imzalatmakta zor bir iş)
  2. müslüm İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sözleşmeyi bekliyorum özkan bey imzalamaz ise bizde başka işe bakarız
  3. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    BAKANIN açıklamasından sonra herkes verilen bu paraları da arayacak
  4. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hangi açıklama ve ne manada anlayamadım yazdıklarınız.
  5. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    A sınıfı uzmanlar çok para istiyormuş 1,500 olan sayısını 15,000 yapacağız kısa zamanda dedi FARUK ÇELİK
  6. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    nasıl yapacakmış? :)
  7. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:

Yönetmeliklerde ufak değişikliklerle halledeceğiz dedi
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Ocak 2013 ---
    hatta pazartesi bu işle ilgileneceğim dedi gün bile verdi
  8. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sabırsılıkla bekleyeceğiz.. bakalım ne yapacaklar..
  9. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    piyasada rekabet oluşacakmış bunu yapınca

yani diyor ki patronlar daha az para ödesin diyor

dolayısıyla B ve C içinde fiyat aşağı çekilecek

benim anladığım bu
  10. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bilemiycem.. ama şunu diyeyim sen gel bizimle çalış.. :) maaşı sıkıntı yapma.
  11. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:

Memurluktan istifa mı edeyim :)
  12. oguzzhann61 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bureau veritas
    ben söylediklerinize kısmen katılmıyorum . çünkü kendi çalıştıgım yerden örnek vereyim ölümlü kaza oldu a sınıfı emekli müf dahil proje müdüründen tutunda yardımcısına kadar isg şefi teknik ofis müdürü bile yargılanıyor.yani bir ölümlü kazada gel bakim sen buraya c sınıfı diyerleri gitsin diyen yok. a sınıfı uzman tam zamanlı çalışmayacagından dökümantasyon getir götür ve saha gezmesi işi için c sınıfı garibimi görevlendirebilir. sizde saf degilsinizdir herhalde bir siz alınıyorsanız hakime kardeşim bu projenin a sınıfı var proje müd var bir ben miyim dersiniz kaldıki yasada belirtmiş a sınıfının altında c çalışır diye...
  13. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Resmi sözleşmeli ise A sınıfı problem yok..mesele danışmanlık takılan A sınıfları bu C leri alıp garanti takılmasıdır.burdaki mevzuyu baştan sona iyi oku..:)
  14. Zeynep Mısırlıoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1696
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ADA Matbaacılık Ltd. Şti.
    Özkan Bey günaydın,

Bu konuya bu kadar ayrıntılı değinmeniz gerçekten çok yararlı oldu. Bu işin içine girince daha net anlıyorsunuz kim sizi kullanmak istiyor, kim sizi gerçekten çalıştırmak istiyor... Tecrübesiz C sınıfı uzmanlar ancak bu şekilde iş bulabildekleri için gerisini düşünmüyorlar ya da bu konuda risklerin tam olarak farkında değiller bilemiyorum. Ben de bu yollardan geçtim bu nedenle kimseyi direkt suçlamak da istemem ama bir zaman sonra işin gerçek yüzü ortaya çıkıyor...
  15. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Elbetteki kazalarda işverenden başlanarak proje müd. şantiye şefi, saha mühendisi, formen, ustabaşı ve çalışanın kendisine kadar bu iş uzanarak devam eder. Ama siz yasalarda ve yönetmeliklerde bakabileceğiniz tehlike sınıfları açıkca belirtilmesine rağmen çok tehlikeli bir yerde uzmanlık yaparsanız diğerlerine göre kazada payınız oldukça büyük bir durumdadır. Şöyle ki bilmeniz gerekir, uzmanların sınıfları tecrübe ön koşulu ile yükselmektedir. yani C sınıfı bir uzman tecrübesi ve bilgisi yeterli olmadığı için kanunen çok tehlikeli bir yere bakamaz. Kanun böyle yorumlanır. Şunu söyleyeyim eğer sizin çalıştığınız bir iş yerinde ölümlü iş kazsı olsa bende bilirkişi olarak gelsem sizi 8/8 suçlu bulur diğerleride elbette yargılanır ihmalleri boyutunda fakat siz peşinen suçlu olursunuz. Diğerleri ihmalleri boyutunda cezalar alır siz ise zaten peşinen yasayıda bilmeyen uzman konumuna düşersiniz. Yani savunmanızda ne yazacaksınız iki şık var; bilmiyordum diyeceksiniz ki kanun önünde bu tür savunmanın gerekçesi yok! Diğeri ekmek parası abi.. diyeceksiniz.

A sınıfının hiç mi sorumluluğu yok derseniz bu konuda size asla okutmayacakları ve göstermeyecekleri A sınıfı ile yapılmış sözleşmeleri ve protokolleri görmenizi öneririm burda bu konuda ezbere konuşmam doğru olmaz. Ama bu dediğim konularda bir genellme yaparsak A sınıfıda yargılansa dahi sizin gibi önüne konan sözleşmeye değil kendi yazdığı ve bu durumları açıkça belirterek (paçasını kurtaracak) bir sözleşme imzalamış ve firmeya imzalatmıştır. :)
  16. müslüm İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

özkan bey sözleşmeyi bekliyorum ne zaman yollasınızz. :)
  17. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Başımı kaşıyacak vaktim olsa inanın ilk bu sözleşmeyi yazacağım.. ;)
  18. müslüm İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kısa zamanda ben sözleşme imzalıyabilimde yüzden:)
  19. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sözleşme örneği ayrı bir konu başlığında yayınladım.. takip ediniz.. yalnız hemen çıktı alıp imzalamayın biraz forumda tartışılsın herkesin fikriyle doğru bir sonuca varalım.
  20. müslüm İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    tmm özken bey teşekürler. forumda bulmaya çalışırım o konuyu