1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

C sınıfı uzmanlar dikkat!

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Özkan Bozkurt tarafından 19 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. gozzzde İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ozkan bey
    benım bu konuda anlamdıgım bır sey var cok tehlıkelı sınıflarda A olmak zorun da fakat kısı sayısının fazlalıgından yanlıs hatırlamıyorsam her 500 kısıye bır ısg uzmanı gerekıyor ve cok kısı calıstıran fırmalar her 500 kısı ıcın bır C sınıfı uzman calıstırabılıyor fabrıkanın bır tane A sınıfı uzmanı oluyor ve bu yassal A ve B sınıfının altın da calısabılıyoruz.
    Acıkcası bende boyle calısmayı dusunuyorum cunku (kımya bolumu mezunuyum) ve ısg uzmanlıgımı kımya fabrıkaların da yapmak ıstıyorum riskleri daha ıyı gorebılcegımı dusunuyorum ve kendımı sadece bu alanda kı ıslerı kabul edıp bu alanda gelıstırmek ıstıyorum sonucta 4 yıl egıtım aldım kendı alanımda kı rısklerı gormem daha kolay fakat kımya fabrıkaları dogal olarak cok tehlıkelı yanı bır A sınıfının altın da calısmam gerekıyor A sınıfı bır uzmanın tecrubelerıyle bana yardımcı olacagını dusunuyorum.
    Bir olay karsısın da birlikte sorumlu olabılcegımızı dusunuyorum sızın yazdıklarınızdan sankı hersey C sınıfının basına kalıyormus gıbı anladım
  2. gozzzde İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bende boyle dusunuyorum
  3. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
  4. volkan dalkıran İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    c sınıfına mevzuata göre herhangi bir yaptırım uygulayamazlar.çünkü c sınıfını orda çalıştırmaları kanunen uygun olmadığından c sınıfını bağlayıcı bir durum olmaz.
  5. gozzzde İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Zaten tek basına bakmaktan bahsetmıyoruz kı A sınıfının altında calısmaktan bahsedıyoruz.Yasa geregı A sınıfının altın da calısabılırız.
  6. Serkan Angıl İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48419
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    A sınıfının altında C sınıfı çalışır ve 3 yıl sonra B olmak için sınava girme durumuna hak kazanır diyorlardı.. yanlışmıymış yani ?? o zaman şantiyede çalışmanın para kazanma ve deneyim dışında bi katkısı yok ..yani 3 yıl sonra B olamayız şantiyede çalışarak doğrumu anladım ..??
  7. h.gokduman İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Özkan Bey;

Değerli paylaşımınız için çok teşekkürler. Konu gerçekten önemli ve sonuçları dikkat edilmezse bir o kadar vahim :)
  8. Serkan Angıl İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48419
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  9. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bakın arkadaşlar bu şantiyeler sizin uzmanlık sözleşmenizi bakanlığa bile göndermiyorlar yani sizin B sınıfına geçmeniz için süreniz işlemiyor.. yerinde sayıyorsunuz.. yasa koruyor uzman olarak çalışma diyor.. ama A sınıfı yardımcısı olarak çalışıyorsanızda bunu bir sözleşme yayınladık burdaki gibi belirtmeniz gerekir razı olurlarsa :)
  10. Serkan Angıl İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48419
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    şimdi çok iyi anladım konuyu..çok teşekkürler özkan bey...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 23 Ocak 2013 ---
    zaten A sınıfının altında çalışırken gönderse de bakanlıktan onay gelicek mi ??? yani 3 yıl sonra B olma durumu çok tehlikeli yerde A sınıfının altında çalışarak da olsa yok...
  11. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    önemli olan sözleşmen orada belirteceğin maddeler ile kendini güvenceye al sözleşme örneğini incele onuda mutlaka bakanlığa gönderilmesini sağlarsan iyi olur..
  12. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bu işin altı üstü yok..katılıyorum fatih beye..yasal atama yükümlülüğü varken başka yerlere yelken açmak luzumsuzdur..fakat zaten A sınıfı yok zaten çok para isteniyor bide üstüne kardeşim ben buraya C sınıfı da isterim dersen çakallığa girer..ha bide A sınıfı arayıpta uygun maaşa çalışmak istiyen iyi niyetli patronlarımız var yazık onlara.mecburen C sınıflarından sorumlulukları yerine getirmek için bünyelerinde çalışmak zaorunda kalıyolar..acilen bakanımızın bu işi tekel olmaktan çıkarıp top yekün genç dinamiklerini sektöre kazandırması şart..ben olsam 8-10 yıl kendi sektöründe çalışmış ve sgk ileispatlayan mühendislerimizi direkman A sınıfı yapması lazım..
  13. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Burada açıkça bir odanın yapacağı faaliyetleri barındırıyoruz fakat bunu lütfen haklarımızı yasal zeminlerdede ifade edebilmek için "iş güvenliği uzmanları bu çağrı size" başlığına kulak veriniz.
  14. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Benim bildiğim A sınıfının sana verdiği görevleri yerine getirmezsen asıl sorumlu sen oluyorsun herhangi bir kazada vs.. bir durumda
  15. Alper Erkmen İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    51450
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Aktif Yaşam OSGB
    Özkan Bey,
    Uyarılarınız ve önerileriniz için çok teşekkürler. Normalde bahsettiğiniz durumda çalışma bakanı dahil,çalışma bakanlığında iş güvenliği atama işinde çalışan tüm bakanlık personeli ve teftiş kurulu suçlu durumundadır.
    1-Eğer ataması yapılan uzman tehlike sınıfına uygun olmayan bir yerde çalışacaksa bu durumda bakanlık bu uzmanın atamasını sistem üzerinden nasıl yapabiliyor?
    2-Varsayalım ki firma C sınıfı uzmanı bir A sınıfı uzman ile birlikte atama belgesi ile çalıştıracak.Bu durumda C sınıfı uzman bir sözleşme yapmadan ve bakanlıktan atamasının resmi olarak yapılıp yapılmadığını kontrol etmeden işe nasıl başlayabilir?
    3-Bu firma hiç mi teftiş geçirmeyecek? Teftiş esnasında bu durum zaten ortaya çıkacaktır.
    4-Eğer bakanlık bu uzmana A sınıfı uzmanın bulunduğu bir yerde resmi olarak görev veriyorsa bakanlık otomatikman bu görevlendirmeden sorumludur. Eğer C sınıfı uzman sadece firmanın atama yazısı ile görevlendirilmişse bu işten 1. derecede işveren, 2. derecede de o firmanın A sınıfı uzmanı sorumludur.Çünkü bu tehlike sınıfında C sınıfı uzmanın çalışamayacağını bildiği halde bu işleme göz yummuş,işvereni uyarmamış ve suça ortak olmuştur.
    5-Kaza olması durumunda da A sınıfı hiç bir şekilde sorumluluktan kaçamaz. Çünkü resmi olarak bakanlığın kurmuş olduğu sistem üzerinden firmaya ataması yapılan kendisidir.
  16. Alper Erkmen İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    51450
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Aktif Yaşam OSGB
    Ama tabi burası Türkiye,ahbap-çavuş ilişkileri,siyasi parti bağlantıları,tanıdık hakim ve yargıçlar,menfaat-çıkar ve rant ilişkileri,alavere-dalavere işleri ile çorap C sınıfının başına örülebilir,ya da örülmek istenebilir. Bu durumda C sınıfı uzmana düşende öncelikle mevzuatı artıları ve eksileri ile çok iyi bilmek,hukuki haklarının neler olduğunu çok iyi bilmek,uyanık olmak ve her önüne gelen evrakı okumadan imzalamamak. Bizim gibi adaletin gücünün olmadığı ülkelerde güçlülerin adaleti,kural ve kanunları geçerli oluyor her zaman maalesef.
  17. Serkan Angıl İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48419
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bazı arkadaşlar yasa der ki : A sınıfının altında C sınıfı çalışabilir ..çalışamazlarsa neden ölümlü kaza olduğunda yalnızca işi kabul eden C suçlu ?? C yi işe alan işveren veya atayan A nasıl oluyor da kendini kurtarıyor bir ölümlü kazada ??
  18. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

http://www.isgforum.net/threads/teminatımız.4131/
  19. gozzzde İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    durum bence bu kadar kotu degıl.boyle olaylar olmaz demıyorum ama bu kadar da ıc karatmasak daha ıyı olmaz mı?bırıbırımızı motive edıcı ve bılgılendırıcı lması gerekıyor dıye dusunuyorum