1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

C sınıfı uzmanlar dikkat!

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Özkan Bozkurt tarafından 19 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Alper Erkmen İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    51450
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Aktif Yaşam OSGB
    Eğer kömür madeninde alınmayan önlemler nedeni ile ölümler meydana geliyorsa ve bir bakanda çıkıp buna kader diyorsa,güzel ölmüşler diyorsa durumun ne kadar kötü olduğuna siz karar verin.Bu ülkede paranız,gücünüz ve itibarlı dostlarınız tanıdıklarınız varsa her konuda haklısınızdır.Adalet her zaman bir günah keçisi arar sadece.
  2. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Hergün bir yerler özelleştiriliyor maaşlar düşürülüyor insana değer azalıyor yeni yeni taşeron firmaları beliriyor kazalar ölümler artıyor 30 ar kişi naylon çadırlara tıkılıyor hayvan muamelesi yapılıyor madenciler bilir yeraltına girerken o korkuyu karanlık ilk bastırdığında ilk ailesi gelir aklına insanın annesi babası kardeşi eşi çocukları acaba çıkamazsam ne yaparlar onlar bensiz der ama girmezsem nasıl mücadele edicem hayatla der ve bilinmezliğe gider geri dönebilirse o yüzü simsiyah alnının teri yanaklarına akmış adam ışığı gördüğü an 1 sigara yakar... O insanlardan birisinin babanız olduğunu düşünün ya da çok değer verdiğiniz bir insan.. ve gözünüzün önüne o şirketin patronunun oğlunun altındaki lüks arabayla yanında sarışın kız arkadaşıyla en iyi mekanlarda açtırdıkları milyarlık viskiyi nasıl da zevkle yudumladığını aklınıza getirin.. Acaba bu insanlar hiç sabahın 5 inde güneş daha doğmadan içinde kareli yağlı bir gömlek üzerinde ortaokul 2 de bıraktığı okulundan kalma ceketle yol kenarında elinde 2 simitle ustasını bekleyen ve en büyük zevkinin ustasıyla o simitleri çökelek peynirine batırıp çayını yudumlamak olan böyle bir çocuk görmüşlermidir ? Ya da kırmızı ışıkta beklerken elinde 2 adet su şişesiyle arabaya yaklaşırken arabanın camlarını kapatıp kendi yalnızlığına mı bırakmışlardır geleceğin geleceği karanlık olan emekçilerini.. Herşeyden önce bizler bu işi parayla da yapsak bu insanların koruyucu melekleriyiz ve yeri gelicek günah keçisi olucaz yeri gelicek el üstünde tutulucaz adalet tarihten bu yana dünyada hiçbir zaman sürekli var olmadı şu an da yok var olacağını da sanmıyorum..
  3. kadir karaca İSGforum Üyesi

bu değerli bilgiler için teşekkürler
  4. Ercan Payçu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hayırlı gunler arkadaslar...ben yenı c sınıfı uzmanlık sertifikası almak ıcın yola cıkmıs bulunmaktayım acıkcası okudukca tereddutlerım artıyor.tamam bılınclenıyoruz sagolun bu konuda yardımcı oluyorsunuz lakın su konuda yardımınızı beklıyorum acıkcası...edındıgınız tecrubelere gore c sınıfı uzmanlık sertifikası olan ve yenı baslayan arkadaslar suralara basvursun ıhmal etmezler haklarını yemezler vb....yardımcı olursanız sevınırım
  5. turan kuşseven İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba Özkan bey.. bir sorum olacak. çalıştığım osgb firması beni bir inşaat firmasına danışman olarak görevlendirmek istiyor. danışmanlık dediğim şey 180 + 37 saatlik sözleşme dışında yapılan bir görevlendirme olacak. ve diyorlarki danışman olarak görev alırsan sorumlulğun olmaz diyorlar. 1-) OSGB LER DANIŞMANLIK VEREBİLİYOR MU 2-) İNŞAAT FİRMASINDA DANIŞMANLIK YAPARSAM SORUMLULUĞUM OLURMU BİR İŞ KAZASI DURUMUNDA.
  6. gozzzde İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    s
    tam emın olmamkla bırlıkte bence sorumlu olmazsın cunku danısmanlık dedıgın sey osgblerden yardım alıylar bazı konuların ıscıye anlatılması adına ama verdıgın bu egıtım suresı B olmak ıcın dldurcagın 3 yıldan sayılmaz dıye bılıyrum
  7. buketdemir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri
    MADDE 6 (1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;
    a) Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir. Ancak belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması hâlinde, tehlike sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir.
    yani buna göre artık firmalarda danışmanlık olayı tarih oluyor ya osgb den hizmet alacaklar ya da sigortalı çalıştıracaklar...yani sizi oraya resmi olarak ataması lazım.sizde c sınıfı belgeye sahipseniz bu mümkün değil...
  8. Emine Bozan İSGforum Üyesi

maden mühendisiyim aynı zamanda c sınıfı uzmanım bir osgb ile görüştüm madenlere gitmemi istediler tehlike sınıfı uymuyor bana dedim. siz yardımcı olacaksınız b sınıfı uzmana dediler.ama bende orada b sınıfı uzman kadar sorumlu olacağım insan neden bile bile lades desin ki.
  9. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    evet osgb leri eleştirdik bu konuda.."mesleki bağımsızlık olmazsa" makalemizde.. peki sizde deyin ki bunu sözleşmelerimizde belirterek bakanlığa gönderelim.. bakalım tavırları ne olacak? ;)
  10. turan kuşseven İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    gözdehanımbelirtmeyi unuttum. osgb ile 180 + 37 saatlik tam zamanlı sözleşmem var. bünyesinde bulunduğum osgb firması danışmanlık için hizmet vereceği inşaat firması ilesözleşmeyapmış. inşaat firması ile kendimi sağlama almak için benimde ayrıca sözleşme yapmam gerekirmi. c sınıfıyım.
  11. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Daha önce bunula ilgili bir dava duydum.. A sınıfı uzman işi alıyor ve oraya gitmek yerine C sınıfı uzman gönderiyor kağıt mağıt yok ortada ama yaşanan iş kazası sonrası C sınıfı yargılandı. Şu an takip ettiğim davada ise şantiyede A sınıfı uzman işi almış danışman olarak sahayada imzasını mühür yaptırıp bir c sınıfı göndermiş.. yaşanan ölümlü iş kazsı sonrası c sınıfı yargılanıyor. şu an aynı işletmede A sınıfı aynı yoldan başka bir c sınıfı uzmanla devam ediyor. aydınlatıcı olmuştur sanırım.. kaza olmazsa kimse bişey saormaz.. kaza olursa mahkeme salonarında yanınızda kimsede durmuyor.. tecrübe ile sabittir.
  12. Hüsniye Akman İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 27 Ocak 2013 ---
    Çok teşekkür ederiz Özkan Bey ..
  13. Sinem Karahan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba
    Bende osgb de çalışıyorum. Görevlendirildiğim firma tehlikeli sınıf ama aynı bina içinde ,dökümhanesinin olduğu aynı kişiye ait başka bir firma daha var. Benim onayım tehlikeli sınıftaki firma için alındı. Ancak aynı kişiye ait olduğundan ve aynı bina içinde bulunduğundan çok tehlikeli sınıftaki firmanın da iş güvenliği hizmetleriyle ilgileniyorum. Anladığım kadarıyla çok tehlikeli sınıfta yer alan firma için bakanlıktan onayım olmasa dahi , bu firma ile ilgilendiğim için herhangi bir kaza yaşandığında ben sorumlu tutluyorum değil mi ?
  14. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    re
    resmi ataman hangi sigorta sicil numaralı firmaya aitse o sorumluluk çerçevesinde çalışıyorsun..birde arkadaşım takılmayalım iş kazası olunca ben sorumluyum falan durumlarına..sen tesbitini yap raporla ve önerini yap raporla sana hiç birşey olmaz okey..yaptığınız işleri bir prosüdür dahilinde hep somut deliller ile besle gerisi işçi ve patrona kalsın...denetim ve iyi uygulamalar senin senin kozların...
  15. fatihbolu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar herkes çok güzel bilgiler paylaşmış, ve çok güzel deneyimler ortada.

Fakat gözden kaçırılan bir hususa değinmek istiyorum.

Hepiniz / Hepimiz acaba ölüm olursa ne oluruzu düşünüyoruz. Bana bişey olurmu derdindeyiz. Prensiplerinizi çok iyi ortaya koymanız ve ona göre iş yapmanızı öneriyorum ben. Eğer siz risklerinizi yeterince iyi tanımlamış , sorumluluklarınızı çok iyi biliyoruz, iş veren veya işveren vekiline bunu YAZILI olarak tebliğ etmiş iseniz ve en önemlisi bu yaptığınız herşey kalbinize siniyorsa başınıza ya hiçbirşey gelmeyecek. Ya da gelme olasılığı olduğu durumlarda siz sorumluluklarınızı yerine getirdiğinizi evraklarla kanıtladığınız sürece size hiç birşey olmayacaktır.

Her tehlikeye, her riske korkuyla yaklaşın,çok güzel bir davranış bu fakat unutmayın.!!!!!

İş güvenliği uzmanlığı basite alınmaması gereken bir iştir. Çok iyi bir araştırma, yılmadan sorgulama gerektiren bir meslektir.

Not: Konunun dışına çıktığım için lütfen kusuruma bakmayın.