1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

C sınıfından b ye, b sınıfından a ya yükselme şartları hakkında

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve _kaanmert tarafından 13 Ağustos 2015 başlatılmıştır.

1. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Ekte yer alan dosya 23.09.2014 tarihinde C sınıfından B ye, B sınıfından A ya yükselme şartları adı altında İSGGM.GOV.TR de yayınlandı. Tüm belgeleri hazırladık. Ki zaten yalan dolan bir şey yok. Aralıksız olarak bu mesleği yaptığımızı belgeledik çok şükür. Bu gün eğitim kurumum ben ve diğer tüm mağdurlara İSGGM tarafından gönderilen ve kişiden kişiye değişen çeşitli içerikli yazılar göndermiş. Eğitim kurumum da bana ve tüm eğitim alanlara gönderiş. İNANAMAYACAKSINIZ. Ekte yer alan içerikte istenen belgeleri fazlasıyla hazırlayıp göndermemize rağmen yine ekte yer alan içerikle HİÇ ALAKASI OLMAYAN başka başka dökümanların olmadığını ve 1 ay içerisinde göndermemiz gerektiğini talep etmişler. Gönderilen yazıyı ekran alıntısı yaptım ektedir. Yok efemdim o zamanki A sınıfı uzmanın EK-4B sözleşmesi, hizmet dökümü gibi bir sürü saçmalık. KARDEŞİM HİZMET DÖKÜMÜ KİŞİSEL DOSYADIR. Adam o dökümü bana verir mi? Kafanız bu kadar mı çalışıyor. Hem yayınladığın yazıda böyle birşey istememişsin şimdi nerden çıkardın bunu. Rüyanda mı gördün. YEMİN EDİYORUM BİZİMLE DALGA GEÇİYORLAR. İnanın bu mesleği hakkını vererek yapıyorum. PRİM GÜN SAYISI İLE BELGE DAĞITTINIZ şimdi bu işe gönül verip alın teri dökenlere YOKUŞ yapıyorsunuz. HAKKIM varsa ZEHİR olsun. Zaten bu iş direk mahkemelik. Buraya yazıyorum: Tekrar eğitim almayacağım, tekrar belge düzenlemeyeceğim, mahkemeye vereceğim ve 2 yıl geçsede hakkımı alacağım. Çünkü istenenle geri dönüş farklı. Zaten İSGGM bizim gibilere karşı ne zaman mahkeme kazandı ki :)

Ekli Dosyalar:

2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Maalesef kasa her zaman kazanır.
    Sen hakkını alırsın elbette 3 yıl, 5 yıl ne ise.
    O zamana kadar da uğraş dur işte.
    Kolaylıklar diliyorum.
  3. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    hiç bir belgeye gerek yok bence İSG-KATİP neden kuruldu madem belge isteyecekti
  4. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hizmet dökümü ben bildim bileli isteniyor. Çünkü İSG-KAtipin kuruluş zamanı ile uzmanların sözleşme imzalama zamanı uymuyor. yani İSG-Katipten çok önce sözleşme imzalayan uzmanlar var. Bunu ispat etmeleri için de ilk günden beri sözleşme ve hizmet dökümü isteniliyordu. Ayrıca; hizmet dökümündeki kasıt işverenin SGK hizmet dökümü değil, sizin hizmet dökümünüz. Konuyu yanlış anlamadığımı umuyorum.
  5. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    O dönemlerde katip olmadığı için bu belgeleri istediler dostum.İlkdokumandaki belgeleri istemeleri normal.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 14 Ağustos 2015 ---
    Ek 2 ye bakarsan benim değil o zamanki A yada B sınıfının dökümünü ve sözleşmelerini istiyorlar. Bunlar kişisel dosyalardir.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 14 Ağustos 2015 ---
    Tr de süreç böyle naparsin. bezdir ki vazgeçsin
  6. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    O zaman şöyle sanırım; Bakanlık diyor ki burası çok tehlikeli işyeri ve sen C sınıfı olduğun için burada tek başına çalışamazsın, mutlaka A veya B sınıfı bir uzman vardır. Onun olduğunu bana ispatla. Eğer öyleyse çok saçma, var olmadığını sen tespit et ceza kes, ben niye ispatlıyorum :)
  7. Anladığım kadarıyla çok tehlikeli yerde çalışarak doldurdun 3 yılını. O belgeleride inceleyen sonuçta bir memur arkadaş. Kendini garantiye almak istediği için belgelerden emin olmak istiyor. Ayrıca devlet pirimle hak tanımış o ayrı bir konu. Devlet geçmişte belge dağıttı diye mevcut yönetmeliği görmezden gelip üstün körü dokuman kontrolü yapıp belgeye onay vermesini bekleyemeyiz. Mevzuata göre c sınıfı uzman çok tehlikeli işlerde ancak tehlike sınıfına uygun belgeli uzmanla birlikte atanabiliyor. Memur napsın bu duruma. böyle bir atama zamanında yapılmışmı yapılmamışmı onu öğrenmek istiyor. anladığım kadarıyla zaten bashsedilen atamanın yapıldığınıda söylüyorsunuz. size kalan ispatlamak.
    O yüzden fevri davranmamak lazım. Bence çsgb yetkilendirme dairesi bakşanlığında o belgeleri kontrol eden memura telefonla ulaşmaya çalışmak en iyisi. Konuşarak aşılabilcek bir durum. Ayrıca bu durumu kanıtlamak adına A/B sınıfı uzmanla yapılan sözleşmeyi, A/B sınıfı uzmanın hangi tarihleri arasında çalıştığını gösterir yazıyı, A/B sınıfı uzman için işyerinin yatırdığı pirim bilgilerini İK'dan temin edebilirsiniz diye düşünüyorum. Bunlara Sizin söleşmeniz ve hangi tarihler arası çalıştığınızı gösterir yazıyı ve pirim çıktınızı gönderdiğinizde belgenizin onaylanmaması için bir sebep yok. Böylece oda üzerindeki sorumluğu işverene atmış olur.

*** isg katip geldikten sonra c sınıfı belgeli uzman çok tehlikeli sınıf için A/B sınıfı uzmanın ataması yoksa yapılamıyor. sizin atamanız olduğuna göre A/B sınıfı uzman ataması yapılmış. Sizin burada kanıtlamanız gereken hem A/B sınıfı uzmanla hem sizinle isg katip öncesinde sözleşme yapılmış mı
  8. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    A
    Aynen coni vaynen dostum. Birde sadece onu istememiş. Birkaç arkadaştan şunu da istemişler. O zamanki A sınıfı uzman o firmada o dönem sigortalı olacak. Danışmanlık yaptıysa kestiği faturalar
    EREN BARAN KARDEŞ YORUMLARIM AŞAĞIDAKİ GİBİDİR.
    1. O belgeleri inceleyen memur arkadaş kendi insiyatifini kullanmıyor dostum. 23.09.2014 te yayınlanan dosyaya göre istenen belgelerle gönderdiğim belgeleri karşılaştıracak sadece. Ne alaka anlamadım. Hem ona ne ki?
    2. Evet devlet primle hak tanımış biliyorum ama O HİÇTE AYRI BİR KONU değil. NASIL MI? Aynı mesleği yapacağız. Bu şekilde onun A SINIFI UZMAN olduğu yerde Ben İSG BAŞBAKANI olmalıyım. Bak sende aynı şeyi söylüyorsun farkında mısın? COPY PASTE: Devlet geçmişte belge dağıttı diye mevcut yönetmeliği görmezden gelip üstün körü dokuman kontrolü yapıp belgeye onay vermesini bekleyemeyiz. BENDE BELGE DAĞITILMASINA KIZDIM İŞTE :)
    3. Tamam A sınıfı uzman vardı diyorum tamam da devlet ben miyim açsın katip sistemini veya ilgili uzmanlar tarafından zamanında gönderilen ıslak imzalı EK 4B sözleşmelerini arşivden bulsun.
    4. Hem ben neden o kişiye telefonla ulaşmalıyım anlamadım. İşim gücüm yok burda mal mal oturuyorum değil mi? Kardeş ben gibi BİNLERCE insan aynı şekilde mağdur. BU MANTIKTAN DOLAYI GELİŞEMİYORUZ ZATEN. Biz kavga mı ettik te konuşarak halledelim. Belki 5000 kişi aynı dertten muzdarip. Hadi konuştur kolaysa :)HADİ BEYLER AYNI ANDA 2000 kişi birlikte ARAYIP DURUMU İZAH ediyoruz. NE istediğini bilsin bakanlık sonra bak sistem tıkır tıkır çalışır.

5. IK dediğin birim sana başkasının bilgi ve belgelerini verir mi hiç? Çay ocağında çalışmıyoruz. KURUMSAL FİRMA diyorum. KARDEŞLER KIRAATHANESİ değil.
    6. HEM ADAMIN KENDİSİ BİLE VERMEZ.

Neyse yardımcı olmak adına bir şeyler yazmışsın ama 1 tek aynı fikirde olduğumuz bir kelimen yok. BENCE SEN BENİ YAKAN O MEMURSUN :) İTİRAF ET
  9. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Bu mesleği hakkını vererek yaptığınıza inanıyorum, ama açıkçası piyasada pek çok OSGB'nin de sistemin boşluklarını kullanarak müşterilerini kandırdıklarını düşünüyorum.

Sizin ekran alıntınızı okuduğumda farklı anlıyorum. İSGGM bir tespit yapmış.

1) C sınıfı olarak "çok tehlikeli" sınıfta çalıştığınız dönemde A/B sınıfı bir uzmanın sözleşmesi yokmuş.
    2) Bu işyerinde A/B sınıfı uzman adına prim yatırılmamış.
    3) 1 ve 2'de yazılı olanlar İSGGM tarafından tespit edilmiş.

İSGGM bunları zamanında tespit etmemiş de bunları şimdi tespit etmişse siz bunlardan ne kadar sorumlu tutulabilirsiniz, hakkınızı tabii ki mahkemede arayabilirsiniz.
    Ancak bence, İSGGM burada ben bir menfi tespit yaptım, ama çok da emin değilim, sizde bu A/B sınıfı uzmanla ilgili belge varsa yollayın ki, mahkemeye gitmenize gerek kalmadan hakkınız olan belgeyi vereyim demek istiyor.

Alakası olmayan başka dökümanların 1 ay içerisinde istenmesi ile ilgili kısım sizin ekran alıntısında yok. Tam olarak ne yazdıklarını paylaşırsanız hukuki olarak ne yapılması gerektiği konusunda yardımcı olmaya çalışırım. Yardımcı olmaya çalışan diğer arkadaşlarımız gibi.:)
  10. enis karatepe İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhabalar,
    Konuyla ilgili bir şey daha sormak istiyorum içe görevlendirme dışa görevlendirme konularında ,fiilen dışa görevlendirmeler zaten isg katipte görünuyor ve B veya A sınıfına geçiş için sayılıyordu fakat içe görevlendirme süresi bu sürelere dahil oluyormu acaba bilgilendiriseniz sevinirim?
  11. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Öncelikle teşekkür ederim yardimsever mesajınız için. Evet A B uzman sözleşmesi yokmuş doğru ama o zamanlarda danismanlik aliyorduk. Kağıt üzerinde sözleşme varmı zaten bilmiyorum çünkü 5 yıl oldu. Hayır diyelim ki sozlesmeyi bulduk firmanin sigortali çalışani olmaliymis. Danışmanlik dönemi varsa kesilen faturalari gostermeliymisim. Bu bilgileri benim bulmam demek hazine bulmamla eşdeğer. Yukaerida bahsettiğim konuların çoğu isggm ile görüşen arkadaşlarımin aldığı cevaplar ve eğitim kurumumun söyledikleri. Neyse işin ozu şu : ek 1 de belirtilen dokumanlarda ek 2 de eksik diye belirtilenlerin ne alakasi var. BENİM ANLATMAK İSTEDİGİM BU. Ek 1 de belirtilen lere en başta eklenmiş olsaydı zamanında arastirirdim.Diyelim ki bulamadım. E o zaman eğitim almazdim sınava gitmezdim vsvs. Bunlar para ile oluyor. bazi gruplar veya kisiler uckagit yapıyor diye benim suçum ne? sorun değil bir değilde 2 sonraki sınava yetisiyorum neden mi tekrar eğitim almam gerektiğini söyledi egitim kurumu. Bu durumu biz eğitim almadan belirtmeliydiler. Paramizi neden cope atiyoruz. BENCE BAZI DEVLET KURUMLARI OZELLESMELI. KOMIK GELEBILIR AMA BU HIZMETLE BIZ ADAM OLMAYIZ. ILLER BANKASI IL OZEL IDARESI GIBI ISGGM DE OZELLESMELI. Bak o zaman hizmet kalitesine.
  12. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Bu konu resmen suna döndü:
    -OGLUM BANA BİR BARDAK SU GETİR.
    -AL BABA.
    -LAN OĞLUM BEN SENDEN SUYUN YANİNDA TV KUMANDASI DA İSTEMİSTİM GERİZEKALI
    -ŞLAAK
    -AMA BABAA
    -KONUSMA BEN SENİN BABANIM
    -ŞLAK
  13. Siz en iyisi dediğiniz gibi bakanlığı dava edin. Ben size yol göstermeye çalıştım. Çünkü 23 mayıs sınavına bende girdim. tüm belgelerimi göndermeme rağmen belge eksikliği yazıyordu isg katipte. İsg katipte yazılanlar pek anlaşılmıyor hemde emin olmak için aradım konuştum. İyikide aramışım. İstedikleri belgeleri gönderdim. bir hafta sonra telefon geldi ücreti yatırabilirsiniz denildi. Ücreti yatırdım. Belgem şu an aktif. Dava açsam kazanırdım. Ama ne zaman sonuçlanacaktı? Ayrıca dava açsamda aynı belgeleri sunmak zorundaydım.

5. IK dediğin birim sana başkasının bilgi ve belgelerini verir mi hiç? Çay ocağında çalışmıyoruz. KURUMSAL FİRMA diyorum. KARDEŞLER KIRAATHANESİ değil.
    Bu cümle çok saçma. A sınıfı uzman çalıştırdığına dair bir belge/belgeler alamıyorsanız. Bu sizin eksikliğiniz. Kurumsallıkla alakası yok. Asıl kurumsal bir firma ise hiç bir şeyden çekinmeden gocunmadan yazışmalara cevap verir. Ayrıca böyle bir belgenin firmaya zararının olacağınımı düşünüyorsunuz. Belgeyi çalışma bakanlığına göndereceksiniz değil mi?

BENCE SEN BENİ YAKAN O MEMURSUN :) İTİRAF ET
    EVET SENİ YAKAN MEMURUM. NASILDA SÜRÜNDÜRÜYORUM SENİ.
    KURBANLARIMI FORMLARDAN TAKİP EDİYORUM İŞTE.
    BAKAYIM NASIL AĞLAŞIYORLAR DEDİM.
  14. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    eren kardeş kimi aricam pardon anlamadım. telefona çıkan mı var. santral bile cevap vermiyor.