1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

C sınavı itiraz edilecek sorular / 21 aralık 2013

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 22 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. cem turkyılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ben yırttım sanırım ama itiraz edicek arkadaşlar bence bu soruya itiraz edilir salim beyin ekibi diyor tabiki salim bey olucak ekipte onun yanındakilerin sorulmuş olduğu anlamı var soruda...
  2. nazan ulufer paçaro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93522
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    aslında ben de geçiyorum ama ağustos sınavında kalmıştım. Şuankı sınavda ucu ucuna kalan yada ucu ucuna geçebilecek durumda olacaklar için 2 soruya dilekçe vermek istiyorum açıkçası.

Dilekçe örneği yayınlandığı takdirde düşünüyorum.Bu yüzden gerekçemi yazmak açısından net bilgi vermek gerekir .
  3. cem turkyılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    net biyere dayandırmak gerekir mi diyorsunuz.ama yönetmeliklere göre bu doğru olabilir uzmana ihtiyaç yok kendi yapabilir.sorunun soruluşu hatalı gibi ama burdan birşey çıkarmı bilemem.bu arada benim de ikinciydi....
  4. Mustafa Yongul İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA
    YÖNETMELİK

Bakanlar Kurulu Kararı: 12/6/2002-2002/4390
    Resmî Gazete : 26.7.2002/24822

Bina tehlike sınıflandırması

Madde 19 - Bu Yönetmelik kapsamında olan bina veya bir bölümünün tehlikesi, yangının başlama ve yayılması, yangın esnasında ortaya çıkan duman ve gazlar, patlama tehlikesi gibi bina veya yapıda bulunanların yaşamları ve emniyetleri için potansiyel tehlike oluşturan faktörlerin izafi tehlike dereceleri anlamındadır.

Bina veya bir bölümünün tehlike sınıfı, binanın özelliklerine ve binada yürütülen işlem ve operasyonların niteliğine bağlı olarak saptanır. Eğer bir binanın çeşitli bölümlerinde değişik tehlike sınıflarına sahip maddeler bulunuyorsa en yüksek tehlike sınıflandırmasına göre uygulama yapılır.

Bina veya bir bölümünün tehlike sınıflandırması aşağıda tanımlanan şekilde düşük, orta ve yüksek olarak yapılır.

a) Düşük tehlike, bünyesinde kendi kendine yayılan bir yangının oluşmasına imkan vermeyecek şekilde düşük yanabilirliğe sahip malzemelerden oluşur. Konutlar, ibadethaneler, hastaneler, okullar, kütüphaneler, müzeler, bürolar, restoran oturma alanları, tiyatro, oditoryum ve benzeri yerler bu kapsamdadır.

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA
    YÖNETMELİK
    Bakanlar Kurulu Kararının Tarihi : 27/11/2007 No : 2007/12937
    Dayandığı Kanunun Tarihi : 9/6/1958 No : 7126
    14/2/1985 No : 3152
    13/12/1983 180 sayılı KHK
    Yayımlandığı R.Gazetenin Tarihi : 19/12/2007 No : 26735
    Yayımlandığı Düsturun Tertibi : 5 Cilt : 47

Bina tehlike sınıflandırması
    MADDE 19- (1) Bina veya bir bölümünün tehlike sınıfı, binanın özelliklerine ve binada yürütülen işlemin ve
    faaliyetlerin niteliğine bağlı olarak belirlenir. Bir binanın çeşitli bölümlerinde değişik tehlike sınıflarına sahip malzemeler
    bulunuyor ise, su ve pompa kapasitesi bina en yüksek tehlike sınıflandırmasına göre belirlenir.
    (2) Binada veya bir bölümünde söndürme sistemleri ve kompartıman oluşturulurken, tasarım sırasında
    aşağıdaki tehlike sınıflandırması dikkate alınır:
    a) Düşük tehlikeli yerler: Düşük yangın yüküne ve yanabilirliğe sahip malzemelerin bulunduğu, en az 30 dakika
    yangına dayanıklı ve tek bir kompartıman alanı 126 m2
    ’den büyük olmayan yerlerdir.
    b) Orta tehlikeli yerler: Orta derecede yangın yüküne ve yanabilirliğe sahip yanıcı malzemelerin bulunduğu yerlerdir.
    c) Yüksek tehlikeli yerler: Yüksek yangın yüküne ve yanabilirliğe sahip ve yangının çabucak yayılarak büyümesine
    sebep olacak malzemelerin bulunduğu yerlerdir.
    (3) Binada veya bir bölümünde, söndürme sistemleri tasarımında uyulacak bina tehlike sınıflandırılması ile ilgili
    olarak kullanılan alanlar, Ek-1/A, Ek-1/B ve Ek-1/C’de gösterilmiştir.

Eklere göre
    Hastaneler, oteller, konutlar, lokantalar,
    kütüphaneler (kitap depoları hariç),
    okullar, bürolar Orta tehlikeli gösteriliyor.

MADDE 169- (1) 12/6/2002 tarihli ve 2002/4390 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe konulan Binaların
    Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik yürürlükten kaldırılmıştır
    .

--- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 23 Aralık 2013 ---
    2002 de çıkan yangın yönetmeliğine göre bahsedilen yerler düşük tehlikeli olarak tanımlanmış. ama 2007 de çıkan ve 2002 de çıkmış yangın yönetmeliğini yürülükten kaldıran binaların yangından korunması hakkındaki yönetmeliğe göre ise bu yerler orta tehlikeli sınıfta gösteriliyor. A kitapçığı 63. soruya da itiraz edilmeli çünkü sınıflandırmayı eski yönetmeliğe göre yapmışlar.
  5. Arkadaşlar, konuyla ilgili bir dilekçe örneği paylaşabilir misiniz?
  6. CANBO İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar selam , Forum u izliyorum çoğu arkadaş itiraz dilekçesi örneği soruyor ekte gönderiyorum. Umarım iş görür.

İtiraz için izlenecek yol ;

SINAV İLE İLGİLİ İTİRAZLAR

Adaylar; sınav sorularına ilişkin itirazlarını, soru ve cevap anahtarlarının http://www.meb.gov.tr ve http://www.isggm.gov.tr internet adreslerinde yayımlanmasından itibaren en geç 3 (üç) iş günü içerisinde, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’ne yapabileceklerdir.

Adayların sınav sorularına itiraz başvuruları, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletme Müdürlüğünün Ziraat Bankası Emek Şubesindeki TR 85 0001 0007 6540 5083 1150 07 IBAN Nu’lı hesabına itiraz edilecek her bir soru için 10 TL (KDV dahil) “sorulara itiraz ücreti” adı altında yatırarak alınan banka dekontu ve dilekçe ile kabul edilecektir.

Başvuru adresi ise, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Genel Evrak Servisi İnönü Bulvarı No:42 Emek-ANKARA’dır.

Sınav sorularına ilişkin itirazlar, en geç 10 (on) gün içerisinde İSGGM tarafından incelenip sonuçlandırılarak adaylara yine İSGGM tarafından yazılı olarak bildirilecektir.

Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile adayın T. C. kimlik numarası, imza, adres ve dekontu olmayan dilekçeler ile faksla yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.

Bütün itiraz başvurularında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı evrak giriş tarihi ve saati esas alınacaktır.

Başvurusu ya da sınavı geçersiz sayılan, sınava girmeyen, sınava alınmayan ya da sınavdan çıkarılan, adayların bu konuyla ilgili itiraz başvuruları dikkate alınmaz. Ancak; adayın kendi kusuru dışında idari bir sebeple sınava girememesi durumunda sınavın ait olduğu yıl içinde banka dekontu ile başvuruda bulunduğu takdirde kendisine ücret iadesi yapılabilecektir. Ücret iadesi alabilecek adaylar Millî Eğitim Bakanlığının resmi internet sitesinden sorgulatma yoluyla durumlarını öğrenebileceklerdir.

Bütün itiraz başvurularında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı evrak giriş tarihi ve saati esas alınacaktır.

Ekli Dosyalar:

7. çağdaş özkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Çok fena 30yanlışım var salim bey ve kuru yangın söndürücü sorusuna itiraz etmeyi düşünüyorum.
    Salim Beyin ekibinde kimler olmalı diye sorup salim Bey'i şıklara yazması yanlış bence diyedüşünüyorum.
  8. reyhangonca İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben de aynı mantıkla gorevli ve ig uzmanı olanı işaretlemiştim
  9. Salih KURT İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    • 32 yanlışım var :(
  10. çağdaş özkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    arkadaslar sorular yayınlandı itiraz etmem lazım mı şimdi 3 iş günü içinde..
  11. Murat Babayigit İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Evet sadece salim bey ve site görevlisi yeterli uzman olmasına gerek yok
  12. çağdaş özkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    o zaman salim Bey'i koymayacak şıklara Zaten Salim Bey'in Ekibini soruyor
  13. Murat Babayigit İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sınavda sadece Hafif metal yangınlarının söndürülmesi ile ilgili sorunun doğru cevabı değişir gibi geliyor bana
  14. Salih KURT İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ya arkadaşlar allah rızası için şu işi bilen bir arkadaş varsa ortak itiraz edilecek soruları toplasın ve millete sunsun. herkez onu alsın itiraz yollasın. Ben bilmiyorum bu işi ağustos sınavında arkadaşlar çok iyi organize oldu 9 muydu 11 miydi ne soru iptal ettirildi. Lütfen kim anlıyorsa yardımcı olsun. ben 68 ile kalacağım.
  15. Murat Babayigit İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ekipte salim bey ve site görevlisi var anlamında söylemiş sanırım. İSGGM sitesinde Apartmanalar için risk değerlendirme rehberi var ben kendi apartmanımı için yapmıştım. O belgede varsa isg uzmanı diyordu oradan hatırladım
  16. çağdaş özkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ARKADASLAR ORTA TEHLİKE DÜŞÜK TEHLİKE OLAYI NEDİR YA ORTA TEHLİKE DEDİK ONADA İTİRAZ EDİLMEZMİ BU KONUDA BİLGİSİ OLAN VARSA
    ARKADASLAR KİMİN İMZASI BULUNMAZ SORUSUNDA CEVABI SORUMLU MÜDÜR OLAN SORUDA

RİSK DEĞERLENDİRMESİNE VARSA DESTEK ELAMANI KATILACAK DİYOR O DA BİR İTİRAZ SEBEBİ OLAMAZMI ?
  17. Mustafa Yongul İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    orta tehlike düşük tehlike olayını yukarıda ispatıyla yazdım işte.

18. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik
    metale kimyevi toz basarsan o metali helak edersin.. D tipi kimyevi toz son çare olarak dahi uygulanmaz
  19. Kadir Bıyıklıoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Şuanda net olan sadece Metal yangını sorusu. Cevap kesinlikle D tipi KKT

Diğer sorular sanırım geçerli. Çok tartışıldı ancak net sonuç yok. Binaların Yangından Kor. yönetmeliğinde göre düşük tehlike tanımlaması doğru,
    Birde kaçak akımla ilgili bir soru vardı ancak bunun için iyi bir elektirkçi lazım. Sonuçta teknik konu
  20. Salih KURT İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    dilekçe hazırlama işinden anlayan yokmu arkadaşlar.