1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

C sınavı itiraz edilecek sorular / 21 aralık 2013

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 22 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik
    kaçak akım röletinde sorun yok..bina girişlerinde 300 ma , daire girişlerinde sigortada diyelim 30 ma koruma düzeyi vardır.. C şıkkı bariz yanlıştı maalesef
  2. ensar adıgüzel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ben de bı ıkı puanla kalıyorum a grubu soru 73 cevap a dıyor ama zaten bakanlıktan ızın alınması gerekmıyormu
  3. çağdaş özkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    orta tehlike düşük tehlike sorusunda sorun var deniliyordu
  4. Ülkü Hoca İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98767
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    A kitapçığı 63 soru iptal edilmeli.
    YANGIN YÖNETMELİĞİ
    MADDE 1 –27/11/2007tarihli ve 2007/12937 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmeliğin 2ncimaddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

MADDE 63 – Aynı Yönetmeliğin eki “Ek-1/B Orta Tehlike Kullanım Alanları” tablosu aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
    Hastaneler, oteller, konutlar, lokantalar, kütüphaneler (kitap depoları hariç), okullar, bürolar "Orta tehlikeli sınıfa" kaydırılmıştır.
  5. çağdaş özkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ülkü hocam linkini atarmısınız bu yazıyı aldıgınız yerin
  6. Ülkü Hoca İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98767
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Google'daResmi gazete Karar Sayısı : 2009/15316 yazarsak çıkacaktır. Ayrıca ekte yolluyorum.

Yönetmelik bilgisayarımda var ama nasıl yollayacağımı bilemiyorum
  7. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
  8. çağdaş özkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ben burayı okudugumda gercekten hiç birsey anlamadım düşük tehlikedede aynı yönetmelikte su yazıyor
    Düşük yangın yüküne sahip, düşük yanabilirliği olan ve yangına karşı direnci en az 30 dakika olan 126 m2’den büyük bölümü olmayan mekânlar.Okullar ve diğer eğitim kurumları (belirli alanları* ), bürolar (belirli alanları* ) , hapishaneler

* Kullanım alanları, Ek-1/B ve Ek-1/C kapsamına girmeyen alanlar
  9. çağdaş özkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    MADDE 63 – Aynı Yönetmeliğin eki “Ek-1/B Orta Tehlike Kullanım Alanları” tablosu aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
    Hastaneler, oteller, konutlar, lokantalar, kütüphaneler (kitap depoları hariç), okullar, bürolar "Orta tehlikeli sınıfa" kaydırılmıştır.

Hastaneler,... vs baslayan cümleyi ben burda görememekteyim. Sadece anladığım kadarıyla bürolar ve tiyatrolar orta tehlike sınıfına kaydırılmış!
  10. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Yani şunu diyor:
    Okulların, büroların, hapishanelerin düşük yangın yüküne sahip ve 126 m2 den küçük bölümleri düşük tehlike sınıfında değerlendirilebilir. Ancak genel anlamıyla bunlar orta tehlike sınıfında değerlendirilir.
    Kullanım türü: Çeşitli; Orta Tehlike 1 Sınıfı: Hastaneler, oteller, konutlar, lokantalar, kütüphaneler (kitap depoları hariç), okullar, bürolar (Ek-1/B 5. satır)
  11. çağdaş özkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    sizce bu soru iptal olur mu?
  12. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Olabilir, çünkü belli şartlarda düşük, ancak genel olarak orta tehlike sınıfında değerlendirilmesi gereken tesisleri sormuşlar, cevaba da düşük sınıf demişler. Ben düşük sınıf yazmıştım, sorunun cevabını bildiğimden değil, orta sınıf yok diye düşünüyordum.:)
  13. duygu SAROĞLU İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    sınava girme hakkı 3 değil mesela benim bu 3. girişim muhtemelen geçtim ama eğer geçemeseydim ağusts 2014 e kadar olan sınavlara girme hakkım olacaktı zamana kadar kaç sınav yaparlar bilmiyorum bu kesin bilgi çalışma bakanlığından sormuştum umarım herkes emeğinin karşılığını alır
  14. çağdaş özkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    B kitapçığı soru 39 a takıldım bende B şıkkı aynen söyle diyor

İSGB, İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yürültülmesine ve çalışan personel sayısına uygun büyüklükte bir yerde kurulur diyor.

Arkadaslar benim anladığım 3.kattada isgb kurulur mantığı çıkıyor sorudan dogru deilmi????
    Ama isgb zemin katta olması gerekmiyormu?
  15. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    ISGB'lerin zemin katta kurulması esastır, ama zorunlu değildir.
    Benim eğitim aldığım eğitim kurumunun ISGB bölümü 1. kattaydı.
  16. çağdaş özkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    3.kattada kurabilirsin yani sonucu cıkıyor bundanda
  17. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Evet
  18. Alper AKAY İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91212
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Soru aynen şu şekilde; "Binalarda yangından korunması hakkında yönetmelik'e göre, içerebileceği yanıcı malzemeler açısından konutlar, ibadethaneler, hastaneler, okullar, bürolar, restoran, tiyatro ve benzeri yerler aşağıdaki bina tehlike sınıflandırmalarından hangisinde yer alır?" Yönetmeliğe baktığımızda ise RESTORAN OTURMA ALANLARI düşük tehlikeyken, RESTORAN SERVİS ALANLARI orta tehlike diye geçiyor. O zaman bu soru iptal olmalıdır.
  19. Baris Kalaycioglu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba Arkadaşlar;

Gördüğüm kadarı ile aşağıda ki soruların iptal olması gerektiği genel olarak düşünülüyor. Yorumlarınız konu hakkında nedir ?

Bu sorudan çok emin değilim ama sonuç olarak verilen şık doğru ise bu sorunun limit değer dese bile üç cevabı oluyor .
    "Benzidin ve tuzları"nın başka biir kimyasal madde içindeki konsantrasyonu, aşağıda verilen hangi limit değerin altında bulunuyorsa kullanımına ilişkin yasak uygulanmaz?

1. Gürültü,
    2. Zararlı ışınım,
    3. Teklikeli kimyasal maddeler
    Yukarıdakilerden hangisi yada hangileri çalışanların kaynak işlerinde maruz kalabileceği etkenler, tehlikeler; arasında yer almaktadır.
    Kaynak yaparken gürültü önemli bir ölçüde oluyor mu ?

Sodyum, potasyum gibi yangınları söndürmek için köpük kullanılmaz.

İskelelerin periyodik kontrollerini makine mühendisleri yapmaz .. Ancak cevaplar incelendiğinde yapar şeklinde görünüyor

Bunlar dışında var mı sizce ?

20. Alper AKAY İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91212
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Binaların yangından korunması hakkında yönetmelikle (A grubu 63. soru) ilgili soruya da itiraz edebilirsiniz. Düşük tehlike de restoran oturma alanıyken, Orta tehlikede restoran servis alanı diye geçiyor. Soruda ise restoran olarak geçiyor. Bir net bir nettir. Ben geçen sınavda 67 ile kaldım. 3 netten dolayı tekrar girdi. Bu sınavda 78 bekliyorum. Herkese başarılar.