1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

C sınavı itiraz edilecek sorular / 21 aralık 2013

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 22 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. ali dal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    C sınıfı B kitapçığının 51 sorusunda 3. şık olan -ülkemizde elle taşımaya müsaade edilecek azami yük ağırlığına, yükle ilgili ya da bireysel risk faktörleri göz önüne alınarak yapılacak risk değerlendirmesi sonrasında karar verilmektedir. diyor. Bu doğru mudur ? arkadaşlar. tüm yönetmeliği inceledim böyle bir maddeye rastlamadım.
  2. gökhan keskin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar A kitapçında 95, B Kitapçığında 70. soru : 'İşverenin yurt açma yükümlüğünün...' Burda madde de önceden 'kreş', sonra da 'çocuk bakım yurdu' olarak geçiyor. Yani maddede kesinlikle sadece 'yurt' olarak geçmiyor. Yurt denince ilk akla gelenler : Öğrenci yurdu, Çalışanların kalabileceği yurt, yetiştirme yurdu geliyor. Türk Dil Kurumunda da tanımlamalar böyle. Bu anlamda soru eksik sorulmuştur. Bu soruya itiraz edeceğim. Çocuk bakım yurdu veya kreş denilmiş olsaydı doğru cevabı verecektim.
  3. gökhan keskin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sizin yorumlarınız ?
  4. ensar adıgüzel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    gökhan bey sımdı bulamadım ama ısg calısma kıtabında da yurt dıye gecıyordu.hatta bız kursta ta boyle görmustuk
  5. gökhan keskin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sınavdan hemen sonra hocayı aradım. Son olarak Çocuk Bakım Yurdu olarak değiştirildi. dedi. bakalım. itiraz edeceğim.
  6. ensar adıgüzel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ben 67 ıle kalıyorum.ıtıraz etsem mı bılemedım.acıkcası itiraz etsek bıle kendı bıldıklerını okuyacaklarını dusunuyorm.ve ayrıca bu gıbı kelıme oyunları cok yapmıslardı.mesala a grubu 99,soru orda danısmanlık fırması dıyor doğru kabul ettım ama oyle değılmıs
  7. gökhan keskin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Herkes şahsi itirazını yapsın. 3 soru iptal edilirse geçersiniz. öyle demeyin.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Aralık 2013 ---
    Yurt sorusunda işçilerin kalabileceği yurt gibi anlayan çok olmuş. Soru açık ve net olmalı. hiçbir yanlış anlamaya mahl verilmeyecek şekilde sorulmalı. Kaldıki bu insanlar bize yönetmeliklerden kelime hatta virgül ve nokta soruyorlar
  8. ensar adıgüzel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    yarın ıyıce bı arastıracam,bakalım artık hayırlısı..
  9. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Allah yardımcınız olsun, çok sıkıntılı bir süreç. Ağustosta bu süreci yaşadım. Sınavı bekle, soruları bekle, sonuçları bekle, iptal edilen soruları bekle. Benden tavsiye itiraz edeceğiniz soruları iyi teşhis edin. gerekçelerini net yazın.
  10. Elvan Sevinç Gül İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşlar malesef hesaplarıma göre bende 68 gibi bir puanda kalıyorum ama aklıma takılan sorular var o nedenle foruma katılmak istedim B grubu kitapçıkta 84. soruda tezgahların periyodik kontrolü ile ilgili soruda cevap makine mühendisi ama konuyla ilgili kitabımda yönetmeliğe baktığımda tezgahların periyodik kontrollerini makine mühendisleri ve makine teknikerleri yapar diyor .bu ifadeyi içeren öyle bir şıkta var bu soru iptal olabilir mi sizce ? ayrıca 17. soruda risk değerlendirmesinin son sayfasını kim imzalamak zorunda değildir sorusunun cevabı OSGB müdürü olarak görünüyor soruda işyerinin osgbden hizmet alıp almadığı yazmıyor ve osgb müdürüde iş güvenliği uzmanı olmak zorunda diye yönetmelikte geçiyor risk değerlendirmelerinde iş güvenliği uzmanının imzası olması zorunluluğu yönetmelikte geçiyor diğer şıklarda ise iş güvenliği uzmanı geçmiyor sizce soruyu yanlışmı anladım ben veya bu konuyla ilgili bilgi eksikliğim var soruların cevaplarını kitaptanda kontrol ediyorum ..ayrıca şu sami bey durumuna bende katılıyorum B gurubu kitapçık 45. soru sami beyin ekibi diyor bu sorunun cevabı iş güvenliği uzmanının yeraldığı şık olması gerekmiyormu ? ayrıca b gurubu kitapçık soru 32. soru ara dinlenmeleriyle ilgili olan soruda yanlış olan şıkkı soruyor doğru şık ara dinlenmeleri sözleşmeyle arttırılabilir şıkkı yönetmeliğe baktığımda bu süreler en az sürelerdir ibaresi var bundan anladığım bu sürelerin arttırılabileceği ve bu soruda yanlış şık olmadığı .. yanılıyormuyun ?
    kitapçık B soru 80 de forkliftlerin periyodik kontrolleri azami ne kadar sürede bir yapılmalıdır diyor cevap 1 yıl ama kitabıma yönetmeliğe baktığımda 3 ay diyor yanılıyormuyum bu sorunun şıkları doğrumu acaba?
    kitapçık B soru 24 te kaynak işlerinde oluşacak tehlikelerde kitabımda konuyla ilgili yönetmelikler bölümünde gürültü geçmiyor çalıştığım kitap 2013 basım kesinlikle eski değil ..
    ve son olarak 39 . soruda hata olabileceğini düşünüyorum bunu kurs hocama sordum . soru isgblerle alakalı yanlış olan şıkkı soruyor şıkların hepsinin doğru olduğunu düşünüyordum kurs hocama sordum .hocam dediği şu ; A şıkkında sağlık bakanlığının yetkisiyle kurulan diye başlıyor hocam bu şıkkın bu nedenle yanlış olduğunu söyledi yani isgb ler çalışma bakanlığı tarafından yetkilendirilir dedi ama 2013\11 diye bir genelgeye göre sağlık bakanlığı çalışma bakanlığıyla birlikte isgb leri yetkilendirmeye yetkilendirmiştir ve bu resmi gazetede yayınlanmıştır türü yazılar okudum sizce bu sorunun şıklarında yanlış cevap hangisi ? arkadaşlar kusura bakmayın çok uzun oldu ama bana cevap verirseniz çok sevinirim
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Aralık 2013 ---
    ayrıca kursta bizede forkliftle insan taşınması kesinlikle yasaktır hatta şöforun yanına bile kimse oturamaz denilmişti ama sorulardan birinde de forklifle insan taşınmasından bahsediliyor bu soruylada ilgili bilen arkadaşlardan yorum alabilirmiyim
  11. Erhan Öztaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    c sınıfıa kitapçığı 33.nolu soruda b ve c şıkları yanlış cevap soruda teknik yolla gürültüyü azaltma olmayanı sorulmaktadır cşıkkındaki cevapta sönümleme için hava yoluyla gürültüyü azaltma yöntemi denilmektedir sönümleme gürültüyü yapı elemanları yoluyla azaltma yöntemidir bu nedenle b ve c şıkları yanlıştır soru iptal edilmelidir
  12. reyhangonca İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    A kitapçığında 76. Soruya denk geliyor. Ben sadece II demiştim. Çünkü III gerçekten mantıksız geldi. siz yazınca farkettim üzerinde durmak lazım
  13. BURAK KURTOĞLU İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Değerli Arkadaşlar;

Soruları tartışıyoruz ancak itiraz süresi geçiyor. Ankara'da bulunan arkadaşlarımızdan itiraz dilekçesi veren oldu mu? Hangi sorular için kesinlikle dilekçe verildi. Burada belirtilirse biz de bilmiş oluruz.
  14. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ben cye girmedim ama arkadaşımın sorularını kontrol ettim. evet haklısınız. metal yangınına köpük sıkılmaz, tepkimeye girer
  15. songuko İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Kamu
    :eek: ben sizi anlamıyorum
    cevabı bariz KKT D tipi
  16. Azah Gümüş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Addo Furniture
  17. erdincbas İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bende yanlızca II cevabını vermiştim. bunun üzerine inceledim 127 no'lu ilo sözleşmesi ve 128 no 'lu tavsiye kararına baktım ama net bir cevap bulamadım ancak bir tane slayt gördüm orda risk değerlendirmesi ile belirlendiğini gördüm ama yasal dayanağına hala bakıyorum net cevap göremedim.
  18. Hande Erol İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Elif hanım teşekkürler.
    Sormak istediğim konu dilekçeyi posta yoluyla mı göndermemiz gerekmekte?
  19. çağdaş özkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    evet kargo şirketleriyle gönder hangi sorulara itirazda bulunacaksınız bizde ekleyelim gerekçeleriyle gönderirseniz
  20. Arkadaşlar 2 tane soruya yaptığım itiraz dilekçesini paylaşıyorum.Çabuk olmamız gerekmektedir.İtiraz için son 2 gün kaldı.

Adaylar; sınav sorularına ilişkin itirazlarını, soru ve cevap anahtarlarınınhttp://www.meb.gov.trvehttp://www.isggm.gov.trinternet adreslerinde yayımlanmasından itibaren en geç 3 (üç) iş günü içerisinde, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’ne yapabileceklerdir.

Adayların sınav sorularına itiraz başvuruları, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletme MüdürlüğününZiraat Bankası Emek Şubesindeki TR 85 0001 0007 6540 5083 1150 07 IBAN Nu’lı hesabına itiraz edilecek her bir soru için 10 TL (KDV dahil) “sorulara itiraz ücreti”adı altında yatırarak alınan banka dekontu ve dilekçe ile kabul edilecektir.

Başvuru adresi ise, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Genel Evrak Servisi İnönü Bulvarı No:42 Emek-ANKARA’dır.

Sınav sorularına ilişkin itirazlar, en geç10 (on) güniçerisindeİSGGMtarafından incelenip sonuçlandırılarak adaylara yineİSGGMtarafından yazılı olarak bildirilecektir.

Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile adayın T. C. kimlik numarası, imza, adres ve dekontu olmayan dilekçeler ile faksla yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.

Bütün itiraz başvurularında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı evrak giriş tarihi ve saati esas alınacaktır.

Ekli Dosyalar: