1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

C sınavı itiraz edilecek sorular / 21 aralık 2013

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 22 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Hande Erol İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    A kitapçığı 39, 59, 61
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Aralık 2013 ---
    İnternetten EFT oluyor mu acaba itiraz başvuru ödemesi için??
  2. Reşat Berk Bayar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşlar Merhabalar,
    Dün akşam kitapçığı inceleyip yanlış ve doğrularımı hesapladım rahat bir şekilde geçiyorum. Bugünde bu konu altındaki tüm mesajlarada baktım. Metal yangınları, ibadethane-restoran tehlike sınıfı ve yangınla mücadelede 25 kişinin çalıştığı yerdeki görevli kişi sayısı sorularının iptal edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bir de notlarda farklı şekilde öğrendiğim kaçak akım şalteri (rölesi) ile ilgili soru var, ek'te paylaştım. Bu sorunun cevabının B olması gerekmiyor mu? Notlarda 'Kaçak akım rölesi bulunan tesisatlarda topraklamaya gerek yoktur' diye yazıyordu.

Ekli Dosyalar:

3. Tabi Hande Hanım, iban numarasıyla giriş yapıp gönderebilirsiniz ancak kendi internet bankacılığınız üzerinden eft ile ödeme yaptıktan sonra dekontu masaüstüne kaydedin. Çıktısını alıp onu da eklerle yollamayı unutmayın.
  4. n.asma İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    75020
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    B kitapçığında 41. soru kesinlikle hatalı. Çünkü soru
    TS 1800 İş sağığı ve güvenliği yönetim sistemi standartı diyor
    TS 18000 OLMASI GEREKMEKTE
    ÇÜNKÜ TS 1800 TAŞINABİLİR GAZ TÜPLERİ - ASETİLEN TÜPLERİ - TEMEL GEREKLER, TARİFLER VE TİP DENEYLERİ DİR
    KESİNLİKLE HATALI
  5. Hande Erol İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Teşekkür ediyorum.
  6. reyhangonca İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu soruda cevap II-III denmiş ama III.maddenin geçtiği herhangi bir yer göremedim. Eski yönetmeliğe bile baktım arkadaşlar D sınıfı metal yangınları sorusu gibi buna da itiraz etmeliyiz. Hesaplamalarıma göre 73 ile geçiyorum ama bu 2 soruya itiraz edeceğim. 2 soruyla kaç kişi sınırdan döner... Screenshot_2013-12-24-10-10-41.png
  7. alpaslan değermenci İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    100 DB İLE 80DB ARASI FARK (100-80=20) 20=0.04 100+0.04=100.4 SORU İPTAL EDİLMELİ
    SALİM BEY SORUSU İPTAL EDİLMELİ İSG UZM.OLMALI ORADA
    METALLERDE KURU KİMYEVİ METAL TOZU OLMALI KÖPÜK OLMAZ
  8. songuko İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Kamu
    arkadaş metale toz basarsan helak edersin demiş yani insaf tozu basmazsan bu sefer fabrika işyeri hastane yada neresiyse orayı helak edersin
    bazı arkadaşların mantıgını anlamakta güçlük çekiyorum.
    103diye tutturanlar gibi
    uzman adaylarına 1küçük tavsiyem olsun sizden azıcık daha tecrübeli (sınavlara girme yönünden)
    eski sınav sorularına bakın. coğu itiraz ettiiniz soru daha önceden sorulmuştu ve cevabı belliydi.
    eskiyi hatırlayanlar o soruları 10sn içinde cevapladı.
  9. erdincbas İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşım 100+0,04 :100,4 mü eder 100,04 mü eder. isterseniz eş değer gürültü ile ilgili excell programım var onu gönderebilirim oradanda bakabilirsiniz. 100,04 ü heryerde 100 olarak kabul ederler.
  10. A kitapçığında 61 b de 86 numaraları soru cevap anahtarında yanlış gösterilmiş muhtemelen cevap anahtarı düzeltilir soru iptal edilmez ama cevabı kesinlikle c kuru kimyevi toz olmalı.
  11. reyhangonca İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Resmi Gazete Tarihi: 25.04.2013 Resmi Gazete Sayısı: 28628

İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ

2.4. Tezgâhlar

2.4.1. Makine ve tezgâhların periyodik kontrolleri EK-III, madde 1.4.’te yer alan hususlara uygun olarak yapılır.

2.4.2. Makine ve tezgâhların periyodik kontrolleri, makine mühendisleri, makine tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından yapılır.

2.4.3. Elektronik kumanda sistemi ile donatılmış makine ve tezgâhların periyodik kontrolü; makine veya mekatronik mühendisi ile elektrik mühendisleri ve/veya bunların teknikerleri tarafından birlikte yapılır.

Cevaplarda A ve C şıkları doğru oluyor. İtiraz edilmeli...
    Screenshot_2013-12-24-10-54-13.png
  12. Hande Erol İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    A kitapçığı 20. soru da çelişkiler içindeyim. Salim Bey'in ekibindekiler ile ilgili itiraz edeceğim. Ancak nasıl net bir şekilde açıklayacağımı bilemiyorum..
  13. erdincbas İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    makine mühendisi ve makine teknikeri birlikte yapar yazmıyorki burda
  14. Hande Erol İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Elektronik kumanda sistemi ile donatılmış makine ve tezgâhların periyodik kontrolü; makine veya mekatronik mühendisi ile elektrik mühendisleri ve/veya bunların teknikerleri tarafından birlikte yapılır.

D seçeneğinde öyle yazmışlar. ve/veya olayı karıştırıyor, C ve D doğru gözükmekte bana
  15. reyhangonca İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Erdinç Bey haklısınız kelime oyunları nelere yol açıyor teşekkür ederim.
    Hande hanım D şıkkında elektronik muh. var ondan dolayı yanlış. yönetmelikte geçmiyor çünkü
  16. Hande Erol İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Haklısınız..
  17. ertuğrul bartan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    eve
    evet bu sorunun cevabı a olmaz çünkü: Soru diyor ki: Aşağıdakilerde hangisi Salim beyin risk değerlendirmesini gerçekleştirdiği ekipte bulunması zorunlu olan kişilerdir.
    öncelikle Salim bey ekipte var demiş açıklamada yani Salim beyle kimlerin birlikte bu işi yapması gerekir diyor.
    ayrıca risk değerlendirmesi yapabilmek için iş güvenliği uzmanı gerekmiyor mu?
    yani risk değerlendirme ekibinde SALİM BEY+SİTE GÖREVLİSİ + İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI BULUNUR CVP DA B ŞIKKI OLUR.Puanında sıkınntı olan arkadaşlar kesinlikle itiraz etsin.
  18. Hande Erol İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Katılıyorum size. Ayrıca risk değerlendirmesinde ISG uzmanı olmaz mı ben de anlamadım. Bu soru da dahil 4 soru oldu itirazlarım
  19. ertuğrul bartan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bence
    ben de bu sorulara baktım salim bey ve metal yangınları kesin iptal edilmeli gürültü sorusunda ben de 103 yaptım ama bu soruyu iptal etmezlar gibi...
  20. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik
    metale kimyevi toz basarsan metale zarar verirsin bir daha kullanamassın..sana eğitim veren hpcalar bundan bahsetmediler mi..halen daha kesin ne kesin B seçildi yanıt..ben neden gönül rahatlığıyla köpük diyorum..kesin olduğu için deil doğru olduğu için değil mi...siz kendinizi anlayın bir önce