1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

C uzman sertifikası ile bir türk ya da rus firmasında ş güvenliği uzmanı olarak çalışılabir mi?

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve Sema Seymen tarafından 29 Eylül 2015 başlatılmıştır.

 1. Sema Seymen İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  61536
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Henüz akreditasyon çıkmasığını biliyorum fakat
  C uzman sertifikası ile bir Türk ya da Rus firmasında Rusya'da iş güvenliği uzmanı olarak çalışılabilir mi?
 2. menot İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  A, B, veya C sınıfı iş güvenliği uzmanı sertifikası sadece ülkemiz mevzuatında geçen, uluslararası alanda hiçbir anlamı ve geçerliliği olmayan bir belgedir.

  Bildiğiniz üzere uluslararası alanda tanınan bazı eğitimlere aşağıdaki adreslerden ulaşılabilir.
  http://www.iosh.co.uk/
  https://www.nebosh.org.uk/
  https://www.osha.gov/

  Sorunuza gelince;
  C uzman sertifikası ile bir Türk ya da Rus firmasında Rusya'da iş güvenliği uzmanı olarak çalışılabilir mi?

  Firma, yukarıda anılan uluslararası alanda geçerli olan herhangi bir eğitim ve sertifika talep etmeyerek bu kişiyi iş sağlığı ve güvenliğinden sorumlu kişi olarak çalıştırmak isteyebilir. Ancak o noktada bulunulan ülkenin mevzuatı devreye girecektir. Nasıl ki ülkemizde işyerlerinde iş güvenliği uzmanı olarak çalışacak kişiler için koşul, Bakanlığın verdiği iş güvenliği uzmanı sertifikalarından birine sahip olmak ise o ülkede de muhakkak bu konuda düzenlemeler vardır.
 3. Sema Seymen İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  61536
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Pratikte tecrübesi olan (Rusya'da çalışma tecrübesi olan) arkadaşlar varsa bilgilerini paylaşırsa sevinirim.
 4. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  Yurtdışında çalışan ve yurt dışında çalışmayı düşünen arkadaşlara destek olmayı düşünen arkadaşlar varsa desteklerini bekleriz ;)
 5. Adnan Tunç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  52675
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Şu anda yurtdışında 1600 Kişilik bir şantiyede HSE uzmanı ve eğitimcisi olarak çalışıyorum. Firmam Türk firması. Toplamda 45'e yakın iş güvenliğinden sorumlu personel var burada . C sınıfı belgesi olan toplamda 5-10 kişiyi geçmez. Diğer arkadaşların geneli inşaat kökenli personel olup, kendilerini bireysel çalışmalarıyla geliştirmiş olan arkadaşlar. Şantiyede bunlara '' ALAYLI'' deriz. Bunun sebebi ise ; bu insanların sahada yetişmiş olması. Ayrıca firmaları tarafından, IOSH-NEBOSH-OSHA gibi eğitimlere yollanmış olmaları. Ama HSE ekiplerinin başında ki insanlar; IOSH-NEBOSH-OSHA gibi sertifikalara sahipler genel olarak.

  Uzun lafın kısası, bizim C sınıfı uzmanlık belgemizin uluslararası projelerde bir önemi olmadığını düşünüyorum şahsen. Bütün yurtdışı projelerinde de sistemin aynı şekilde işlediğini biliyorum.
 6. Adnan Tunç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  52675
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Nacizane tavsiyem, ilk aşamada IOSH- NEBOSH- OSHA gibi uluslararası geçerliliği olan sertifikalardan en az birini alın. Daha sonra CV'nizi yurtdışında büyük projeler yapan firmaların insan kaynaklarına yollayın. Firmaları takip ederek aldığı yeni projeler için, tebrik mesajları yollayın, arasına CV'nizi de sıkıştırın :)
 7. Adnan Tunç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  52675
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Rusya'da görev yapan arkadaşlarımızın anlattıklarını aktarabilirim : Maaşlar min:2500 usd, maksimumu yok. Genel olarak firmalar personellerinin tamamına 120 günde 12-15 gün arası izin hakkı veriyorlar. Projenin şehre yakınlığına göre konaklama şantiye kampında veya başka bir yerde oluyor. Projede ana firmanın HSE ekibinde başlarsanız, tüm şartlarınız daha iyi. Beyaz yaka personeller, genelde tek kişilik otel odası tarzında konaklatılıyor.

  Ayrıca Rusya'nın Kuzey bölgelerinde kutuplara yakın yerlerde bazı projesi olan firmalar var. En büyük problemleri soğuk. Eksi 20-60 arası bir soğukla mücadele ederek çalışıyorlar. Böyle projeler nadir oluyor, bunlara girmekte , çalışmakta zor zaten. Bahsettiğim bölgelerde firmalar çalışanlarına, ortalama olarak 70 güne 20 gün izin hakkı veriyor.

  Genel hatlar bu şekilde. Spesifik olarak sormak istediğiniz sorular varsa, elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım
 8. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  Merhaba Arkadaşlar;
  Ocak 2016 döneminde Adana ilinde NEBOSH IGC (Uluslararası İş Sağlığı ve İş Güvenliği Genel Sertifikası) eğitimi Türkçe olarak açılacaktır. Kursa toplu katılım halinde indirim yapılacak (en az 3 kişi olursak %10 indirim) olup katılmak isteyen arkadaşlar ile irtibata geçelim, indirimli haliyle kursa katılalım.