1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

C ve b sınıfı iş güvenliği uzmanları için ücretlendirmeler nasıldır?

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve Semra Onay tarafından 15 Aralık 2014 başlatılmıştır.

1. Semra Onay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ahmet Bey C ve B sınıfı için ücretlendirmeler nasıl? ne yazık ki İzmir, ege tarafında çok düşük. C sınıfı 1100, B sınıfı 2000 tl. bende uzun zamandır çalışmıyordum bu yüzden. B sınıfı 217 saat 2000 tl ye çalışılır mı?
  2. Ahmet Erkin Ertün İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    B sınıfı olarak bir süre daha çok tehlikeli işlere bakabileceksiniz. sizin sorunuza yanıt vermeyip size ben bir soru sorayım: siz ce ne kadar ihtiyacınız olursa olsun aylık 2000 tl ye hapse girme riski alınırmı alınmazmı?

ayrıca evet piyasada ne yazıkki işe ihtiyacı olan çok insan var sizin gibi düşük ücretlere çalışmak durumunda kalıp osgb lere opara kazandırıp kendileri bişey kazanmadan tüm riski üstleniyorlar. bu işte piyasayı belirleyecek olan kişiler uzmanlar olmalıdır. uzmanlar olarak sınıfı her ne olursa olsun fark etmez düşük ücretlere evet dediğimiz sürece başkaları bizlerin sırtından para kazanacak ama uzmanlar asla para kazanamayacaklar. yani ne yaparsak biz uzmanlar kendi kendimize yapıyoruz.

bir örnek vereyim 2 sene önce patlamadan korunma dökümanı yaptık bir yere. 452 sayfa... ve bu 452 sayfanın nerdeyse yarısı belkide daha fazlası sadece hesap. 70.000 tl almıştık bu işi için ve 3 ay her gün 3 uzman oturup hesaplama yaptık.
    bugün ise geldiğimiz durumda aynı yer ayarı benzer firmalara 2000-4000 tl arasına patlamadan korunma dökümanı hazırlayan yerler var. hatta dahada altına yapan yer var. ve ben 3-4 tanesinin raporunu gördüm 20-30 sayfa arası ve bununda da yarısı zaten ilgili yönetmeliği yazmışlar.
    2 senede nereden nereye.....bunu yapan kim.... osgb ler vede dolayısı ile oralarda bu rakkamalara işi yapan uzmanlar.

uzman olarak iş yerlerine risk değerlendirmesi yapıyorsunuz. bunun amacı nedir? tehlikeleri ve riskleri öngörebilmek. o zaman salim bir kafa ile oturp kendi kendinize bana sorduğunuz soru için risk değerlendirmesi yapın. alabileceğim kabul edebileceğim risk nedir? bunun karşılığı nedir? yani ünv. diplomanızı, tüm okul hayatınızı ve üstüne uzmanlık belgenizi kaç para için riske edebilirsiniz? umarım yol gösterebilmişimdir.

bu arada soruyu siz sorduğunuz için sadece size yazmış gibi oldum kusura bakmayın. bu yazdıklarım esasında her uzman arkadaşım içindir.
  3. Semra Onay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Teşekkürler cevabınız için Ahmet Bey. Bende tüm riskleri değerlendirip bu şartlarda çalışmak uymadığı için C sınıfı sertifikamla bir işte çalışmadım. aralık 2013 de B sınıfına yükseldim ancak çalışmadığım için henüz sertifikamı almamıştım. Bu şartlarda çalışmak çok riskli, değmez doğru ama bir çok arkadaşımızın da aynı durumda olduğunu biliyorum ki daha iyi şartları bulabileceğimiz seçenekte yok. çalışmadığımızda tecrübe kazanamıyoruz, tecrübe olmayınca zaten iyi koşullar sunan iş yerleri tercih etmiyor. Tecrübe kazanmak için bu koşulları kabul eden bir çok arkadaşımız da var daha iyi bir konumda çalışmak için. benim aslında size sormak istediğim bahsettiğiniz ''min da 1500 x iş yeri sayısı'' koşulları çalıştığınız kurumda B ve C sınıfı için de uygulanıyor mu? A sınıfı zaten zor bulunduğu için A sınıfına yönelik bir uygulama mı onu merak etmiştim. teşekkürler
  4. Ahmet Erkin Ertün İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Semra Hnm. benim osgb ile çalışma şeklim çok farklı. ben sabit maaş ile çalışmıyorum. işi alıp almayacağıma ben karar veriyorum. genelde inşaat alıyorum. rakkamını ben belirliyorum. osgb ye şu iş için net bu kadar rakkam alırım, eğitim ücretlerinin de yarısını alırım diyorum. benim verdiğim rakkama göre de osgb kendi teklifini veriyor. işi alır yada almaz o kısım beni çok alakadar etmiyor. ama benim şartlarım bellidir. ben bundan taviz vermiyorum. genelde 3-4 büyük inşaat ile çalışırım. ana işveren dışında alt işveren ile çalışmam. 3-4 ile sınırlı kalmamda bana hafta içi en az 1 er gün tüm elimdeki şantiyeleri denetleme ve kontrolümde tutma imkanı veriyor. kontrolü bende olmayacak iş yerini almıyorum. arkamda durmayacak işvereni anında bırakırım. bu konularda da asla taviz vermem. ama bunu yaparken de meslek hayatımdaki 18 yıl arkamda duruyor. bunun 14 yılı fiilen yeraltı ve yer üstü madenlerinde teknik nezaretçi olarak geçti. son 4 yıldır da isg alanında geçiyor.
    gelelim tecrübe konusuna:
    şimdi mühendislik ile isg yi ayırmak lazım. örnek olarak inşaat makine maden kimya vs. bir mühendislikten mezun olan bir kişi önce kendi meslek formasyonunda çalışmalı. 3-5-7 işte kaç yılda işi ile alakalı tecrübe kazanıyor ise o kadar süre en azından. sonra isg alanına çalışıp çalışmamaya bakmalı. ama öyle olmuyor. yeni mezun kendi mesleğinde tecrübesi yok ama elinde c belgesi isg yapıcam denirse bu iş olmaz. saha tecrübesi yok, mesleki tecrübe yok... bu şuna benzer. ben ehliyet aldım dün bugün almanya otobanında 300 km ile ferrari kullanıcam. kullanılamaz. kullananı da bariyerlerden kazırlar. bu işte öyle. birde isg de işin kötü tarafı bu tecrebesizlikle hem kendi hemde başkasının hayatını riske ediyorlar. bugün sahada göremediğiniz yada çözemediğiniz her durum unutmayın ki can ile ödenebilir. bu hem kendi canınız hemde başkasının kidir. veya diplomalarınızın elinizden gitmesidir.
    o yüzden özellikle genç arkadaşlarıma bu işe mesleki tecrübesi bile olmadan giren arkadaşlarıma yazıyorum. dikkatli olun. çok büyük bir risk alıyorsunuz.
    ben kendimden örnek vereyim; 14 yıllık saha deneyiminden sonra isg ye girdim. benim mesleğim icabı teknik veya daimi nezaretçilik isg den daha tehlikeli ve sorumluluk gerektiren bir durum. bende ilk mesleğe başladığımda madenciliği bilmiyordum. ilk çalıştığım iş yeri benim açımdan 2. bir ünv. idi. şansıma iyi mühendislerin yanında yetiştim. iş öğrettiler. ama bu iş sırf birinin birine bir şey öğretmesi ile olmaz. kişi kendide bir şeyler öğrenmeye açık ve istekli olmalı. şimdiki gençlerde hemen ünv. mezunu olup çok para kazanma hevesi var. bu iş böyle olmuyor ne yazık ki. hele ki Türkiye de hiç mi hiç olmuyor. isg işi bakmak ile görmek arasındaki farktır. bu fark da mesleki alanda tecrübe ile kapatılır.
    ben sahada inşaatlarda bir çok c sınıfı arkadaş ile karşılaşıyorum. daha hala iş ekipmanlarında sağlık ve güvenlik yönetmeliği diye bir yönetmelik olduğunun farkında değil. kaldı ki bu yönetmelik tüm teknik işlerin anahtarı. şimdi bu uzmanların çok tehlikeli sınıf da sahada yapabileceği hataların nelere mal olabileceğini düşünün.. daha yazmak isteğim çok şey var bu konuda ama neyse .......