1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Cam kumlama işlerinde alüminyum oksit kullanımı

Konusu 'Kimyasallar ile Çalışmada Emniyet' forumundadır ve Abdulkadir kıvrak tarafından 27 Eylül 2014 başlatılmıştır.

 1. Abdulkadir kıvrak İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Cam kumlaması yapan bir firmya hizmet veriyorum. Slikoz ile kumlama yapıyorlar . Onun yerine alüminyum oksitin daha az zararlı olduğunu duydum. Konu ile ilgili bilgisi olan var mı ? Önerilerinizi bekliyorum
 2. Emine Günbatar İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  18410
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Silika tozu, kuvars gibi maddeler avrupada çoktan yasaklandı bizde de 2010'da sağlık bakanlığı yasakladı ancak sonuç ortada birçok araştırma bu maddelerin kullanımının o ülkenin gelişmişlik düzeyi ile ilgili olduğunu söylüyor. Alümiyum oksit de hemen hemen aynı işlerde kullanılıyor. Bu maddelere sadece 6 ay maruz kalan bir çalışan hastalığa yakalanmak için yeterli süreyi yakalamış demektir
  Püskürtme yöntemlerle de kullanılan bu maddelerle çalışırken ileri havalandırma ve lokal vakum teknikleri kullanılsa bile hastalık ortaya çıkabiliyor.
  Bu yüzden en doğrusu kullanımını bildiğimiz yerleri vakit kaybetmeden ihbar etmektir. Hatta şarttır.
 3. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
 4. Soner AKGÜL İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Sağlık Personeli
  Silis yerine grit kullanılabilir. Tozuması en az olan ve kumlama gücü en fazla olan kum çeşididir. İhbar etmek yerine grit kullanılabilir. Granul aluminyum oksitte gayet uygun bir kumlama malzemesi ancak kumlanacak malzeme çeşidine uygun bir malzeme seçimi daha uygun olacaktır.
 5. Abdulkadir kıvrak İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Alüminyum oksit tozunun slikoz ile aynı etkiyemi sahip olduğunumu söylüyorsunuz ? Bu iş bir şekilde en az riskle yapılıyor olmalı. Kumlama prosesinde tavsiye edeceğiniz bir kum türü varmı cam kumlaması için ?
 6. Soner AKGÜL İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Sağlık Personeli
  Silis yerine grit kullanılması uygun olabilir. Tanecik boyutuna göre seçim yapılabilir. Eğer paslanmaz malzeme ile çalışıyorsa kullanımı uygun olmayabilir.
 7. Emine Günbatar İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  18410
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  İşveren daha az zararlı maddeyi reddetmezse maliyet vs. nedenlerden ki bu durum maliyetin ötesinde, veya silikayı kullanmakta ısrar etmezse tabi ihbar edilmez. ama benim şarttır dediğim durum ısrarı.
 8. Soner AKGÜL İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Sağlık Personeli
  İhbar edilmesi sadece denetimi gerektiren bir durum. İşletmeye daha ağır yaptırmlar gerekiyor. Yada işverenin insan sağlığını ön planda tutması. Yani yine eğitim şart...