1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Casgem yeni metodlar istiyormuş

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Seyhan Aktepe tarafından 24 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. Seyhan Aktepe İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    2 tip patronla karşılaştım silah çeken herşeyi eksiksiz yapmak isteyen
  2. Bakanlığın üzerinde durduğu ve sürekli zorluk çıkardığı konulardan biride risk değerlendirme metodu. Peki arkadaşlar risk değerlendirme sayısal verilere mi dayalı olmalıdır? Önemli olan tehlikeleri saptamak ve tehlikelere bağlı olarak riskleri öngörmek değil mi. Riskleri önem sırasına koymamız gerekiyorsa. Sonuçlarına göre sıralasak daha iyi değil mi? ölüm varsa çok yüksek, ağır yaralanma ve uzuv kaybı yüksek, Yaralanmalar orta , hafif yaralanmalar düşük vb. İlla bir sayısal bir metot olunca uygulanan metot iş kazası sayısını mı düşürüyor anlamadım gitti. Tehlikeye önlem almak neden risk değerlendirmesinin arkasına atılıyor. Öncelik önlem değil midir. Eğer bir işletmede doru işler yapılıyorsa bu denetimde gözlemlenemiyor mu? Yada durumu vahim olan bir işletmede, risk değerlendirmesi metoduyla ve yapılışı itibari ile süper olması çok mu önemli.
  3. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Şu açıdan önemli, nümerik kayıtlar hatayı en aza indirir. Siz düzenli bir tabloda belki de farkında olmadan yüksekten düşmenin şiddetine 4 verirken uzun kaybına 5 vermişseniz tabloda inceleme yaparken bunu rahatlıkla görürsünüz, bunun dışında puantaj yaparken risklerin şiddetini ve olasılığını objektif bir şekilde değerlendirmek mümkün değil...

mesela 5x5 de yaptınız analizi, elektrik çarpması için 25 puan çıktı, arkasından panoların önüne paspas konulacak dediniz ve tekrar hesapladınız, burada olaslığı 1 şiddeti 5 olarak puanlarsanız yine burda hata yaptığınız söylüyor müfettişler, alınan önlem burada olasılığı değil şiddeti azalttığından bu şekilde bir risk puanı düşüşüne laf ediyor baş müfettiş... aldığın tedbir hangisini düşürüyorsa ona göre tekrar irdele, tedbir yine yetersiz geliyorsa bir daha üzerinde çalış ve 1-2 veya en fazla 3 e indir diyorlar... ;)
  4. Mehmet Gürzoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ulusal endeks verilerine nereden ulaşıyorsunuz? biraz açabilirseniz iyi olur.
  5. Seyhan Aktepe İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bir enmar değilmiş elmeri ismi örnek olan varmı excel ortamında
  6. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Manisa
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    isghizmet
    uzman olmamakla beraber sayısalım çok iyidir. elektriği tek madde halinde alırsanız dedikleri doğru. ozaman sonuç her zaman riskli çıkacaktır. gelip bana anlatsalar ya ne mutlu olurum .
    kinney de elektriği tek sistem olarak alıyor ve ona görde değerlendiyorlar dimi. ozaman şunu sorarım ben müfettiş arkadaşa elektrik konu başlığını 10 farklı değer altında aldığınızda örnek pano ayrı kaçak akım rolesi kablolar yalıtımlar gibi hepsinin ayrı risk değerlerini elde edersiniz. ve elektrik altındaki riskleride kendi arasında ortalamasını aldığınızda çıkan değer elektriğin yüzde risk değeri olur. hangi daha sağlıklı olur taktir uzmanların. bunu bakanlıktan emekli müfettişle tartıştık haklısın demekten başka bişey diyemedi.:)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Nisan 2013 ---
    Bu arada bakanlıktan gelen arkadaşlara sorun isterseniz kendileri neye göre denetim yapıyorlarmış sektörlere göre bir cheklistleri bile yok bakanlığın çıkardığı. elktrik risklerini neye göre denetliyolar sorun derim.
  7. jt57 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ulusal endekse tuik verilerinden baktık
  8. mehtapkorkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    3T inşaat sektörü için çok uygun isgip seminerlerinde de anlatıldı.Her sektöre uygulanabilirliği biraz tartışılır.Her sektörde takip edecek (düzenli olarak)o kadar parametre bulunamayabilir.5x5 şu anda bence en uygunu.İhtimal ve şiddet skalasını işletmeye göre belirleyebilirsek yani kopyala yapıştır çalışmıyorsak oldukça fazla riski işverenin de net şekilde anlamasını sağlayabiliriz diye düşünüyorum.
  9. fatoşkılınç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ulusal endeksi nereden bulduğunu ve kinney metoduna tam olarak nasıl uyguladığını açıklayabilecek biri olursa çok güzel olur:)
  10. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    Ben calistigim kurumda kinney metoduyla hazirladim frekansda isin icine girdiginde biraz daha gercege yakin sonuclar elde edilebiliyor
  11. n.asma İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    75020
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

Ekli Dosyalar:

12. n.asma İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    75020
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bizim kurs hocamız casgemden istifa etmiş bir bayandı ve 3t yöntemi ile ilgili çalışma bakanlığında çalıştığı zamanda yurt dışından elemanlar gelip 3t ile ilgili eğitimler verip Türkiye genelinde bir yıllık bir çalışma yaptıklarını ve çok başarılı uygulanabilir bir yöntem olduğunu söylemişti.
    Bakanlığın tercih etme sebebi daha iyi bildiği bir yöntemi sorgulaması daha kolay olduğu için tercih ediyor olabilirler.
  13. Seyhan Aktepe İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    patronlar anlarmı esas sorun o..
  14. Oğuz OKTAY İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    işletme yetkililerine ve risk değerlendirmesi yaparken oluşturduğumuz ekip üyelerine risk analizi yapılmadan önce eğitim vermek mantıklı olacaktır. yoksa işletmeden "bişi bıraktılar buraya ama bu mu risk analizi?" gibi sorular sormaktalar.

kazasız belasız günle dileğiyle,
    oğuz oktay
    y.kimyager
    c sınıfı iş güvenliği uzmanı
  15. Selman Doğan Serbest Kürsü

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    28982
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Uzman
    RİSK ALGILAMASINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

• Korkutuculuk düzeyi,

• Anlaşılabilirlik düzeyi,

• Etkilenecek kişi sayısı,

• Tehlikenin ve riskin ne ölçüde anlaşılabildiği,

• Riskin ne derece eşit dağıldığı,

• Riski ne derece önleyebileceği,

ile

• Riskin kişisel olarak kabullenilip kabullenilmediği.

gibi faktörler kişiler tarafından riskin algılama düzeyini etkilemektedir.

TOPLUMSAL RİSK ALGILAMAYI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

RİSK ÖZELLİKLERİ
    ALGILAMAYI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Felaket potansiyeli
    Ölüm ve yaralanmaların aynı anda ya da gelişigüzel olması

Aşinalık
    Riskin önceden bilinip bilinmediği

Anlaşılabilirlik
    Risk etki mekanizmasının yada işlemin anlaşılabilirliği

Kendi kendini denetleyebilme
    Kişinin kendini kontrol edebilirliği

Gönüllü maruziyet
    Riskin gönüllü olarak alınıp alınmadığı

Çocuklar üzerindeki etkisi
    Çocukları ne şekilde etkilediği

Etkinin hızı
    Hemen etki ya da zamana yayılmış etki

Mağdur tanımı
    Kimler, nasıl etkilenecektir

Korkutuculuğu
    Şahıslar üzerindeki korkutuculuk seviyesi

Kurumlara güven
    İlgili kurumlara olan güven duygusu

Medya ilgisi
    Medyanın konuya verdiği önem

Kaza geçmişi
    Geçmişte büyük yada önemli kazalara sebep olup olmadığı

Faydaları
    Bilinen faydalar yada açık olmayan bilinmeyen faydaları

Fayda-maliyet dağılımı
    Risklerin ve faydalarının düzgün olmayan dağılımı

Etki sonrası tersinebilirlik
    Etkilenmenin geri döndürülebilir yada kalıcı olması

Kaynağı
    Doğadan mı yoksa insan hatasından mı kaynaklandığı

RİSK ALGILAMASI- ZAMAN İLŞİKİSİ

[​IMG][​IMG]

RİSK ALGILAMASI İSTATİSTİĞİ :

ABD. de yapılan bir risk algılaması anket çalışmasında, Amerikan halkının günlük hayatında kendisi için en fazla risk olarak algıladığı olaylar aşağıda verilmiştir .Ankete verilen cevaplardan anket yapıldığı dönemde Amerika da ve dünyada yaşanan ve henüz etkisini kaybetmemiş olan önemli kaza ve olayların neler olduğu hemen anlaşılmaktadır. Bu dudum insanların normal hayatta risk olarak algıladığı olaylarda medyanın ve iletişimin ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır.

Ömür boyu bir nükleer santralin yakınında yaşamak
    15 kilo fazla ağırlık

Uçak düşmesi
    Kanser

İş Kazaları
    Kömür madeninde çalışmak

Normal ölçüye göre küçük araba kullanmak
    Sigara (günde 1 paket)

Motorlu taşıt kazaları
    Bekar olmak

Madencilik yada inşaat işçiliği
    (ABD’de) Beyaz değil siyah olmak

Tüm kazalar
    Kadın değil erkek olmak

RİSK YÖNETİMİNDE İNSAN

Gökdelenlerin ilk yapılmaya başlandığı yıllarda riski kabullenmek olumlu bir imaj olarak reklamlarda kullanılabiliyordu.

RİSK DEĞERLENDİRME ÇALIŞMALARINDA ÜST YÖNETİMİN ROLÜ NEDİR ?

ÜST YÖNETİM;

Kuruluşta İSG Yönetim Sistemi oluşturmak ve Risk Değerlendirme uygulanmasına geçmek için, bu konuda üst yönetim stratejik bir karar almak zorundadır.