1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Cep telefonunuz çalınırsa arayacağınız numara hangisi?

Konusu 'Yaşam Güvenliği' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 10 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Teknolajinin vazgaçilmezi Akıllı telefon,cep telefonu günümüzde birçok farklı amaç için daha aktif bir şekilde kullanılmaktadır.BTK yetkilileri cep telefonları hırsızlar tarafından çalınan ya da cep telefonlarını kaybeden vatandaşların yapması gereken bu numarayı aramak.

  Teknoloji-10 Şubat 2015, Salı - 12:04
  [​IMG]
  Cep telefonu, kolayca taşınabilen, geniş kapsama alanlı, kablosuz telefon sistemini kullanan bir iletişim ve multimedya aygıtı.

  Cep telefonu ile sağlanan hizmetler, telefon modeline ve servis sağlayıcıya göre değişmekle beraber en yaygın olarak kullanılanları, sesli görüşme ve kısa mesaj hizmetidir. Sesli ve yazılı görüşmenin yanı sıra görüntülü görüşme, görüntülü mesaj, müzikçalar, video oyunları, internet, veri transferi ve hatta ofis uygulamaları gibi tüm diğer bilgisayar işlevlerini kullanıcısına ulaştırabilir.

  Teknolojideki gelişmeler sonucu her geçen gün yeni cep telefonu modelleri çıkmaktadır. Bu modeller zaman zaman farklı grupların özelliklerini de barındırdığı için tam bir sınıflandırma yapmak mümkün değildir.

  Cep telefonları internet ve telefon bankacılığı hizmetlerinde kullanılabilir. Paypal gibi çevrimiçi hesapları kullanarak, sms aracılığıyla, satın alınan mal ve hizmetlerin ücretlerinin ödenmesi amacıyla kullanılabilir.

  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) cep telefonların çalınması ya da kaybedilmesi halinde yapılacaklara ait vatandaşların bilgilendirilmesinin mühim olduğu vurgulandı. BTK yetkilileri cep telefonları hırsızlar tarafından çalınan ya da cep telefonlarını kaybeden vatandaşların yapması gerekenleri şu şekilde sıraladı:

  BU NUMARAYI HEMEN ARAYIN
  Rızası dışında cep telefonu elinden çıkan vatandaşların cep telefonlarını iletişime kapattırabilmesi için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde kurulmuş 7 gün 24 saat hizmet veren 0312 294 94 94 numaralı telefondan Bilgi ve İhbar Merkezini araması gerekiyor.
  Merkeze IMEI numaranızı, kimlik bilgilerinizi ve telefonunuzu en son kullandığınız süresi bildirmeniz halinde verdiğiniz bilgilerin doğrulanması durumunda telefonunuz siyah listeye alınıyor. Bunun üzerine iletişime kapattırılan cihazın bir başkasına ilişkin SİM kart takılarak kullanılması engelleniyor.
  Bilgi ve İhbar Merkezine ihbar edilen telefonlara kapatılma öncesinde cihazın çalıntı olduğu ve cihazın en yakın kolluk kuvvetine teslim edilmesi yönünde yasal ikaz SMS’i gönderiliyor.

  IMEI NUMARANIZI UNUTMAYIN
  Bu ihbarı hızlı bir biçimde yapabilmek için telefonunuzun IMEI numarasını bilmemiz lazım gelen . O nedenle kullandığımız telefona ilişkin IMEI bilgisini gereksinim olduğunda ulaşabileceğimiz bir yere not etmeniz tavsiye ediliyor.

  GSM OPERATÖRÜNÜZÜ ARAYIN
  Cihazın üzerindeki kendi SİM kartınızın kullanılmasını önlemek için ise GSM operatörünüzü arayarak hattınızı da kapattırmanız lazım geliyor .

  YARGIYA BAŞVURUN
  Hırsızlık, gasp ve kapkaç gibi durumlar söz konusu ise savcılıklara veya ikametgahınızın ya da olayın gerçekleştiği ilçe güvenlik müdürlüğüne ya da olayın gerçekleştiği ilçe güvenlik müdürlüğüne başvurularak şikayetçi olunması, faillerin kovuşturulması açısından mühim .

  TELEFON BULUNUNCA YAPMANIZ GEREKEN
  Cihazı bir daha kendisine iletilen ya da mevcut bulunan kişilerin telefonunu hangi yolla kapattırdı ise aynı yolla bir daha iletişime açtırması lazım geliyor . Yani telefon ile ihbarda bulunulduysa tekrar Bilgi İhbar Merkezinin aranması, savcılık talimatı ile ihbarda bulunulduysa cihaz bulununca tekrar savcılığa başvurulması lazım geliyor .

  35 BİN KAYIP İHBARI
  BTK’nın Bilgi ve İhbar Merkezi’nen 2014 senesinde 35 Bin ihbarda bulunuldu. Kayıp,çalıntı cihazlarla alakalı 2014 senesinde BTK’nın Bilgi ve İhbar Merkezi üzerinden 35.171 ihbar yapıldı. Bu ihbarların yüzde 80’inde verilmekte olan bilgiler doğrulanarak cihazlar iletişime kapatıldı. Kapatılan cihazların yüzde 20’si, cihazın bulunması sebebiyle bir daha iletişime açtırıldı.

  Tarihçe
  Cep telefonunun mucidi Amerikalı Martin Cooper'dir.Motorola şirketinde mühendis olarak çalışırken 1973'te ilk cep telefonunu geliştiren Martin Cooper,"İlk cep telefonları bir kilo'dan ağırdı,bataryası 20 dakikadan fazla dayanmıyordu ancak bu, telefonların uzun süre elde tutulmaması açısından iyiydi" demiştir.

  [​IMG]

  Zararları
  Cep telefonlarının tüm zararları kapsamlı olarak incelenememiştir. Tüm zararlarının ve insanlar üzerindeki etkilerinin daha detaylı incelenebilmesi için daha uzun bir zaman dilimine ihtiyaç duyulmaktadır.

  Kanser ve beyin hücrelerine etkisi
  Finlandiya'da insan hücreleriyle ve canlı farelerle yapılan iki yıllık bir deneyin sonuçlarına göre cep telefonları zararlı maddelerin beyine kan yolu ile girmesini engelleyen kan bariyerlerine zarar vermektedir. Küçülen bariyerler beyne ulaşan zararlı molekülleri filtreleme görevini tam olarak yerine getirememektedir.

  Selçuk Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, cep telefonu kullanımı alzheimer ve parkinson gibi hastalıkların oluşma riskini artırmaktadır.

  Cep telefonu ve kanser arasındaki ilişkiyi araştıran günümüze kadar ki en kapsamlı çalışma Danimarka'da yapılmıştır. Aralarında 10 yıldan fazladır cep telefonu kullanan kişilerin de bulunduğu 420 bin kişinin katıldığı bu araştırma da cep telefonu ile hiçbir kanser tipi arasında bağlantı kurulamamıştır.Bunun haricindeki araştırmaların çoğunda da cep telefonunun kanser riskini artırdığına dair bir bulguya ulaşılamamıştır.Birkaç araştırmada, beyin kanseri olan kimselerde cep telefonu kullanılan tarafta kanser gelişme riskinin yüksek olduğunu gösteren bulgular elde edilmiştir. Ancak aynı kimselerin beyninin diğer yarısında kanser gelişme riskinin de düştüğü gözlenmiştir.

  Bununla birlikte birçok kanser türünün vücutta oluşumu on yıldan fazla sürdüğü için, kablosuz telefonların özellikle insanlarda kanserojen etkisinin tam olarak incelenebilmesi uzun zaman gerekmekte ve deneklerin kablosuz telefonları bu süre zarfında yoğun olarak kullanan kimseler olması gerekmektedir.İsviçre'nin Orebro Üniversitesi'nden Profesör Kjell Hansson Mild, birçok resmi raporun kablosuz telefonların zararsız olduğunu söylemesini çok tuhaf bulduğunu, on yıldan fazla kablosuz telefon kullanımının vücutta değişikliklere neden olduğunu gösteren güçlü bulguların bulunduğunu belirtmiştir.

  KAYNAK
 2. Ertuğrul Özbek İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  38400
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  BTK, ilk müracaatta telefonu iletişime kapatıyor. Eğer iletişim şirketi onay vermez ise telefonu iletişime tekrar açıyor. Mesela AVEA onay vermiyor, telefonun iletişime kapatılması için "Savcılığa dilekçe verin" diyor. Ama TURKCELL onay veriyor sanırım. Tecrübeyle sabit.