1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Dikkat Cezai işlem

Konusu 'TMGD' forumundadır ve Serkan Kala tarafından 7 Ocak 2016 başlatılmıştır.

1. Serkan Kala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10956
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ortak Sağlık Güvenlik Birimi/ İş Güvenliği Uzmanı
    Merhaba arkadaşlar bugün yaşadığım bir olayı sizinle paylaşmak istiyorum, isg danışmanlığını yaptığım bir firmama ulaştırma bakanlığından üç arkadaş denetime geldi tesadüfen bende oradaydım ve direkt olarak isg uzmanı ile görüşmek istediklerini söylemişler, firmanın faaliyet belgesi ve tmgd sorumlusu olmadığı için idari para cezası verileceğini söyledi. İşveren bu konuda bizim bir bilgimiz olmadığını söyleyince bakanlıktan gelen arkadaş bu iş isg uzmanının sorumluluğunda dedi onun sizi bilgilendirmesi lazım dedi ve ihale bana kaldı. Kendiniz bundan bir ders çıkarırsınız artık :)
  2. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Ulaştırma bakanlığı nerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı nerde :eek:
  3. Serkan Kala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10956
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İşin komik tarafı danışman alma yükümlüğü 01.07.2015 te başlıyor aylık 2500 tl, ceza yakalanırsan aylık 1207 tl kısa vadede ceza yemek daha mantıklı :D
  4. Ali Ustun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    peki senin iş yerinde tehlikeli madde ne var? faaliyetalanı nedir?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 8 Ocak 2016 ---
    birde bildiğim kadarı ile tmgd nin olup olmamasın çevre görevlisi karar verir.. igu ile ne alakası var.. saçmalamışlar..
  5. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    iş yerimde benzin var, mazot var, tiner var, kalıp yağı var bunlar tehlikeli madde mi ? :D
  6. Ali Ustun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    e onlar varsa tamam.. çevre görevlisi de görevlendirilmesi gerekiyor sanırım. o taraftan bi ceza gelmedi mi?
  7. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Yapılan işlem yanlış gibi geliyor. Ama forumda yönetici olan arkadaşların bu konuda neyin doğru neyin yanlış olduğu konusunda bilgilendirme yapması gerekiyor. Özellikle hukuksal olarak.
  8. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Çevre Mühendisimiz var zaten sanıyorum o işleri o yürütüyor İş Güvenliği ile çok bağlantılı olmadığını düşündüğüm için fazla ilgilenmiyorum işin açığı ;)
  9. Ali Ustun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    komik olmuş.. çevre görevlisi ile alakalı.. tamam igu yu da ilgilendirir az buçuk.. tehlikeli madde sornuçta.. çalışanı korumak lazım.. :D
  10. Serkan Kala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10956
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Aynen sonuç olarak bir biri ile bağlantılı konular fakat bu durumu direkt bir birime mal etmek yanlış diye düşünüyorum. Başka konularda firmaların kapılarına kadar zarf ile duyuru yapıyorlar şimdi sessiz sedasız gelip ceza yazıyorlar tamamen planlı birşey bana göre.
  11. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    o konuya katılıyorum fakat bazı firmalar Çevre Görevlisi-TMGD-İş Güvenliği Uzmanı paket halinde istiyorlar ya... ben sadece İş Güvenliği Uzmanıyım diye savunanlardanım onun için :cool::cool::cool:
  12. ibrahim5559 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Afedersiniz ama sinirlendim şimdi;Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığının çevre görevlisi veya iş güvenliği uzmanıyla olan bağlantısı , tehlikeli madde dökülürse çevre kirliliğine neden olur. Çalışana zarar verirse işkazası olur. TMGD görevlendirmemenin cezası niye iş güv. uzmanına kesiliyor. anlamadım. Bangır bangır bağırılıyor firmalara mailler geliyor böyle bir şey var TMGD görevlendirin diye hangi mağaradalarmış.
  13. ylmzcht İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yılda 50 tonu buluyor mu sizin tiner benzin ve boya maddelerinin toplam miktarı! Danışman çalıştırmayan yerlere gitmeden online ceza kesiyordu Ulaştırma Bakanlığı. Acaba gelen kişiler dolandırıcı olmasın :)

SM-N750 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
  14. vey İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşlar Kamu kurumlarında TMGD 01.01.2018 de geçerli hatırlatayım
  15. ibrahim5559 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bazı kavramları mı karıştırıyoruz acaba?

TMGD ayrı şey Çevre Görevlisi ayrı şey, İş Güvenliği Uzmanlığı ayrı şey
    Bir kere Bir firmanın TMGD gerekip gerekmediğine çevre görevlisi karar vermez. Aynı şekilde TMGD olması zorunlu bir işletmede çevre görevlisi çalıştırılmasıda zorunludur demekte yanlış olur. Yönetmelikleri ve bakanlıklarıda ayrıdır.

Biliyorum bir çok kişi tepki gösterecek ama, benim anladığım bu iş, iş güvenliği uzmanının gözetimi altında yapılmalı, Hem çevre görevlisi hemde iş güvenliği uzmanı işverene TMGD hakkında öneride bulunmalı veya en azından bildirmeli, Sorumluluk alanına gelince Tehlikeli madde çevre kirliliğine neden olursa Çevre görevlisinin sorumluluğu, iş kazasına neden olursa iş güvenliği uzmanının sorumluluğu ortaya çıkar. İş güvenliği uzmanı olarak bu işten sıyrılamayız. Bu nedenle TMGD gerekiyor mu gerekmiyor mu araştırıp işverene bildirmeliyiz. Gerekiyorsa önermeliyiz. Deftere de yazmalıyız. TMGD varsa ozaman bizim yükümlülğümüzü hafifletir arkadaşlar. Tabiki tüm bunlarda en başta sorumlu olan işverendir.
  16. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ÇEVRE GÖREVLİSİ-İSG UZMANI-TMGD paket artık. Mezun olan mühendisler direk bu sertifikları alsın yeter .Mühendislik kavramını yok ettiler resmen. TMGD durumu bambaşka bir şey. Kendi bakanlığı bile kime soracağını bilmezken nasıl hesap sorabiliyorlar anlamış değilim. Devlet nereden para koparsam diye kendini şaşırdı artık.
  17. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba, ağlanacak halimize gerçekten gülüyoruz artık. Avukat yapsınlar bizi bide tam olsun. Bu ne arkadaş İSG UZMANI isen herşeyi bilecek misin? Yarın öbür gün ne zaman öleceğiz diye de soran olursa şaşırmam.
    Size şu soruyu soracağım. Firmanız bir kimyasal üreten firma mı?
    Şöyle ki faaliyet belgesi olarak istedikleri belge fabrikanın faaliyet belgesi değil, tehlikeli madde faaliyet belgesi olması gerekmektedir.
    Evet ceza kesecekleri doğrudur, ancak firmalar TMG kapsamında ALICI, TAŞIYICI, GÖNDERİCİ olarak sınıflandırılmakta ve ona göre değerlendirme yapılmaktadır. Her fabrikaya gelebilir ancak Bakanlığın önceliği kimyasal üreten, satışını ya da taşıyıcılığını yapan fabrikalardır.
  18. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    ben sadece İş Güvenliği Uzmanıyım. Paket halinde sunulmak isteyenler kendilerini paket halinde sunabilirler ;) Ayrıca halen mühendisim
  19. murat mert çakıroğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63792
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    metalurji döküm izabe

Serkan bey avukat yapsınlar dedin de aklıma geldi.

iş kazalarında, cezalarda, hukuki boyutta şu kısımlarda, şu belgelerde eksiğimiz var dedim firmama

hukuki dediğimin ikinci ayı danışman olarak avukat tuttular. beni ve yaptığım işleri avukat takip edecekmiş.

toplantı yaptık, toplantı da gördüm ki zimmet tutanağı seviyesinden öteye geçmedi arkadaş,

ben 1 yıldır bu firmadayım,

ben konuştukça ha evet o belge de lazımdı, evet o belge iyi olmuş, iyi ki yapmışsınız ... cümleleri devam ettikçe

söylediğim ve yaptırdığım her şeyi onayladı arkadaş sağolsun.

iyi ki var.
  20. ibrahim5559 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ciddi anlamda çok yardımcı olmuş Avukat arkadaş.:D
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 11 Ocak 2016 ---
    Amaçta o zaten bizi paketleyip patronun başını ağrıtabilecek en ufak bir durumda göndermek istiyorlar. Artık Silivrimi olur neresi olur bilemem.