1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Cherry picker ve ehliyeti hakkında-teleskobik manlift

Konusu 'İş Ekipmanlarında Emniyet' forumundadır ve Ferit Yılmaz tarafından 1 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Merhaba arkadaşlar;
  bir işyerinde Cherry Picker adıyla tanımlanan insan kaldırma araçları var, bunların hangi makine sınıfına girdiği ve kullanımı için operatörlük belgesi ve sınıfı hakkında bilgisi olan var mı? Bu araçlar ile sadece insan kaldırılıyor ve yüksekte çalışmalar yaptırılıyor aşağıya bir fotoğrafını da koydum bilen varsa yardımcı olabilir mi? [​IMG]
 2. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Manisa
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma / Kurum:
  isghizmet
  bizdeki adı boom lift bilfiğim kadarıyla satıcı firmalar sertifika kursu veriyor.
 3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  kendinden tahrikli teleskopik adam kaldırma aracı yada MOTORLU TELESKOBİK BOMLU LİFT yada en iyi ifade ile Teleskobik insan kaldırma vinci ve/veya Manlifti diyebiliriz.

  Tekerlekli ve paletli olanları vardır.Tekerlekli olanları seçecekseniz çalıştığınız alanın son derece düz olması ve engebesiz olması önemlidir.35 km/h rüzgar hızı ve üzerinde ciddi önlemler alınmalı yada çalıştırılmamalı çünkü çok salınım yapar.iki kişi max. sepetti çalıştırılır ama kapasitesi değişir gücüne göre.tamamen yüksekte çalışanların daha ergonomik koşullarda daha güvenli çalışmaları için insan taşınması amacıyla üretilmişlerdir.

  picture_first_k_b.jpg
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 1 Ağustos 2013 ---
  iş ekipmanları yönetmeliği gereği bu araçları Ehil ve ehliyetli kişilerce kullandırılmalıdır.
 4. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Teşekkürler Erkan bey fakat bu iş makinelerinin ehliyet sınıfı nedir kimlerden edinebilir gibi durumları bulamadım iş ekipmanlarında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliğinde