1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

CHP üç kanunu Anayasa Mahkemesi'ne taşıdı

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 28 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  -CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu ile Türkiye İnsan Hakları Kurumu Kanunu'nun iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurduklarını açıkladı.
  TBMM'de bir basın toplantısı düzenleyen Gök, Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu'nun "önceki yıllarda çıkartılmış ancak Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmiş bir kanun olduğunu" hatırlatarak, "Bu kanun, AB müktesebatından dolayı çıkartılmak zorunda kalınmıştır. AB ilerleme raporlarında Türkiye'nin bir görevini yerine getiriyor izlenimini vermek amacıyla çıkartılan kanunlardan bir tanesidir" dedi.
  Gök şöyle devam etti:
  "İdari yargının yükünü hafifleteceği gerekçesiyle kurulan ve beş üyeden oluşan bu kamu denetçiliği kurumunun ülkemizin ihtiyaçlarına cevap vermeyeceği çok açıktır" ifadelerine yer veren Gök, baş denetçiyi TBMM'nin seçeceğini, AB'nin aradığının ise daha bağımsız ve iktidara hesap sorabilir nitelikte bir kamu denetçiliği olduğunu belirtti. Denetçilerin de karma bir komisyonla seçeceklerini belirten Gök, "AKP'li üyelerin sayısal çoğunluğu yüzünden bu kurumun iktidarın kurumu olmaktan öteye geçemeyeceğini, idarenin seçtiği denetçinin idareyi denetlemesinin söz konusu olamayacaktır."
  CHP'nin iptalini istediği bir diğer yasanın, İşçi Sağlığı ve İş güvenliği Yasası olduğunu belirten Gök, "Bu yasada iş güvenliği ve sağlığı kavramlarının neyi ifade ettiği yasada düzenlenmemiş, çok muğlak bırakılmıştır" dedi.
  Anayasa Mahkemesi'ne CHP tarafından iptal için başvuru yapılan diğer kanunun ise Türkiye İnsan Hakları Kurumu Kanunu ile ilgili olarak da Gök şu gerekçeleri açıkladı:
  "İnsan Hakları Kurumu Kanunu da Kamu Denetçiliği gibi Avrupa Birliği müktesebatından kaynaklanmaktadır. 1993 yılında Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen Paris ilkeleri her ülkeye kendi ulusal mekanizmalarını kurma görevi vermiştir. Bizim de bu protokolü onayladıktan sonra süremiz 27 Eylül 2012 tarihinde dolacak. Bu yasa da yine AB'nin ve Paris ilkeleri çerçevesinde AB'ye şirin gözükmek için çıkarttığımız bir yasadır."
  kaynak:http://siyaset.milliyet.com.tr/chp-...t/siyasetdetay/28.08.2012/1587753/default.htm