1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

C'lere b hatta a yolu şubat 2014 te...

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve ibrahim kol tarafından 27 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. umutözcan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68076
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    SGK başlığı altında ama birisi 4A birisi 4B birisi 4C herbiri farklı, 4A da prim gününüzü ödenen brütleri görüyorsunuz.Ancak bağkur da sadece örneğin 6 ay 24 gün diyor. Yani sıkıntılı bir durum.
  2. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    2 gün c den b olsun, 3 gün c den a olsun, b den c için ise 1,2 gün olsun.
    1 gün gerçekten az olur.
    :D
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 27 Eylül 2013 ---

Ödenmiş prim olması yeterli, illa sgk olacak diye bir şey yok.
  3. zeynep basar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşlar, çok acil bir sorum olacak. Ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılacakların mesleki yeterlilik eğitimleriyle alakalı olarak eğitim verebilecek kuruluşlarla ilgili bir açıklama var mı ? Eğitim kurumundayken bir hocamız bi linkten girip hangi işin hangi eğitimi hangi kurumdan aldığını gösteren bir web sayfası vardı ama sayfayı bulamadım. Bilen duyan varsa yardımcı olabilir mi????
  4. umutözcan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68076
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bu konuda akredite olmuş kurumların düzenlediği eğitimler olur diye düşünüyorum. Ancak hangi şehirde vardır. ve nedir hiç duymadım. Örneğin Antalyada'yım kaynakçılık eğitimi verecek kuruluş bulamıyorum.Öyle bir link zannetmiyorum olsun. Hocanın cebini bulup sormayı düşünmedin mi? bizde faydalanalım.
  5. zeynep basar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

Çalışan başına 1000 lira cezası var, her an denetime gelebilirler :S Bulursam eğer burada paylaşırım.
  6. a.kayar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu işi mesleki eğitim merkezleri yapıyor bu ay içinde yaptırdık biz.başka bir ifadeyle çıraklık eğitim okulları yetkili bu konuda
  7. Recep Kaplan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu eğitimi veren meslek liseleri var.Buralardan destek alabilirsin
  8. Ağır ve tehlikeli işler yönetmeliği yürürlükten kalktığı için ve de yeterli sayı ve nitelikte eğitim kurumu olmadığı için bu kısmı sorun yapmayabilirsiniz.
    yine de bir link veriyorum. http://www.mesleki-yeterlilik.com/
    http://www.fslegitim.com/mesleki-yeterlilik-ve-ilkyardim-egitimleri/meslekici-egitim.asp
  9. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Konu yine dağılmış arkadaşlar o_O
  10. umutözcan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68076
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ağır ve Tehlikeli işler Yönetmeliği kalktı ama, TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ SINIFTA YER ALAN İŞLERDE
    ÇALIŞTIRILACAKLARIN MESLEKİ EĞİTİMLERİNE
    DAİR YÖNETMELİK (13.07.2013 tarihli ve 28706 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanmıştır.)
    var. Orada kocaman yazıyor. Aman Talha bey sorun yapmayabilirsiniz demeyin gayet sorun bir durum
  11. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    ilginç müsteşar yardımcısı bambaşka birşey söylemiş, isaf fuarında başka birşey söylenmiş, ne olur ne biter bilemiyorum ama sınavı ösym'nin yapması oldukça iyi olur. hatta sadece ankara yerine her ilde veya birden fazla büyükşehirlerde yapılırsa iyi olur.
  12. ibrahimg İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ortada yasa, yönetmelik yokken osym ye başvurmuşlar diyorsunuz. Mantıklı değil..
  13. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    yasa var, yönetmelik yok.
  14. aynen 6331 düzenlenmesinde de geçer
    mesleki branşlaşma ilk halinde de vardır
  15. çok geniş bir soru bu ne iş yapacağına göre değişir
    aşağıda ki bağlantıları inceleyebilirsin ancak ne eğitimi verdirmek istediğini belirtmek faydalı olacaktır

http://mebk12.meb.gov.tr/meb_iys_do...cerikler/agir-tehisler-yonetmeligi_12735.html

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2009/05/20090531-10.htm
    http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2010/03/20100309-14.htm
    http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/09/20130903-19.htm
    http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/22998479.asp
  16. Nuray İSGforum Üyesi

Ankara nin yollari ' Bakanlik kara kara nasil hata yapmasak psikolojisinde hic germeden ders calismaya baslasin vakti ve hevesi olan ' sonucta biz bu bilgileri kullanacagiz'

n.Dogramaci
  17. ibrahim kol İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Zaten bildiğim fakat müsteşar yardımcısından teyitini aldığım NEBOSH, OSHA, IOSH Sertifikaları sahibi ve BSC Diploma Öğrencisi biri olarak bana denklik verilmemesi, Yurt dışında çalıştığım 8 yıldan bedelli askerlik yapmış olma hakkı kazanmama rağmen hiçbir prim günü verememem beni inanılmaz mutlu etti Sait Bey.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 30 Eylül 2013 ---
    Ne yasası yönetmeliği adamlar bir paket yasa çıkaracak ve fizibilite yapıyor mantıksız olan nedir? paket yasanın içereceği tarihleri kafadan yazmak yerine ösym nin uygunluğunu sorgulamışlar İbrahimg bey.
  18. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü

19. bunun nedeni aslında çok üzücü türkiye de IGU larına maalesef türk mevzuatını bilen ve o mevzuata uygun çalışma ortamı sağlayan işçi olarak bakılıyor. amaç güvenlik değil iş kazalarını kılıfına uydurmak
  20. aycan aras İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Şubat sınavı geç olur benim duyumlarıma göre kasım 2013 sınavı sonrası kasım sonuna ek bir sınav konulacak şeklinde oldu . Eğer 2014 ocaktaki tehlikeli ve çok tehlikeli yerlerle ilgili iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu ötelenmezse sınav geç kalmış olur. Kanımca ötelenecek az tehlikeli yerler 2016 temmuza ötelenirken ne olduda tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri 2014 ocak ayına çekildi. Bakanlık acilen b ve a ları çoğaltmak istiyorsa öteleme olması kaçınılmaz. Elde c ler çok c lerin zorunluluğu olan sektör 2016 ya kalıyor. ave b ler acil gerekli ortada sorun var 2014 ocak deniliyor gariplik yokmu .ya ave b ler çoğalmalı yada yasa tekrar ötelenmeli.