1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

C'lerin a olması! bu ayın 7. sinde bakanlık sitesini takibedin.

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Resul Akdeniz tarafından 5 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    23 KASIM 2013 TARİHİNDE YAPILACAK İŞYERİ HEKİMLİĞİ VE
    İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI SINAV DUYURUSU

Bilindiği üzere; işyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanlarının eğitim, sınav ve belgelendirilmesi işlemleri ilgili mevzuat kapsamında yürütülmektedir.

Bu itibarla; 23.11.2013 günü yapılacak merkezi sınavla ilgili açıklama aşağıda belirtilmiş olup, adayların bu takvime göre hareket etmeleri önem arz etmektedir.

1- Sınav uygulama duyuru metni 07.10.2013 tarihinden itibaren www.meb.gov.tr ve www.isggm.gov.tr adreslerinde ilan edilecektir.

2- 23.11.2013 günü yapılacak işyeri hekimliği sınavına, ilgili Yönetmeliğin 8/1-c maddesinde belirtilen kişiler (Hekimlik diplomasına sahip iş sağlığı, iş sağlığı ve güvenliği bilim doktorları, iş sağlığı ve güvenliği alanında yardımcılık süresi dahil en az sekiz yıl teftiş yapmış olan hekim iş müfettişleri, Genel Müdürlük ve bağlı birimlerinde iş sağlığı ve güvenliği alanında en az sekiz yıl fiilen çalışmış hekimler) doğrudan girebileceklerdir.

Söz konusu adaylar; 11.10.2013 tarihi mesai bitimine kadar (T.C. vatandaşlık numarasını içeren dilekçe, lisans diploması örneği, lisansüstü eğitim mezuniyet belgesi, hizmet çizelgesi ile) Bakanlığa posta yoluyla veya elden başvuru yapmak zorundadır. Hizmet çizelgesi sadece Bakanlık mensupları için gereklidir.

3- 23.11.2013 tarihinde yapılacak (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına, ilgili Yönetmeliğin 8/1-a-2 maddesinde belirtilen kişiler (Genel Müdürlük ve bağlı birimlerinde mühendis, mimar veya teknik eleman olarak en az 10 yıl görev yapmış olanlar) başvurmaları halinde doğrudan girebileceklerdir.

Söz konusu adaylar; 11.10.2013 tarihi mesai bitimine kadar (T.C. vatandaşlık numarasını içeren dilekçe, lisans diploması örneği, doktora eğitimi alanlar için mezuniyet belgesi, hizmet çizelgesi ile) Bakanlığa başvurmak zorundadır.

4- 23.11.2013 tarihinde yapılacak B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına ilgili Yönetmeliğin 8/1-b-2 maddesinde belirtilen kişiler (iş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği alanında yüksek lisans yapmış olan mühendis, mimar veya teknik elemanlar) doğrudan girebileceklerdir.

Söz konusu adaylar; 11.10.2013 tarihi mesai bitimine kadar (T.C. vatandaşlık numarasını içeren dilekçe, lisans diploma örneği, yüksek lisans diploma örneği,) Bakanlığa başvurmak zorundadır.

5- 23.11.2013 tarihinde yapılacak iş güvenliği uzmanlığı sınavına ilgili Yönetmeliğin 8/(2) maddesinde belirtilen kişiler doğrudan girebileceklerdir.

Söz konusu adaylar; 11.10.2013 tarihi mesai bitimine kadar (T.C. vatandaşlık numarasını içeren dilekçe, lisans diploma örneği, hizmet çizelgesi ile) Bakanlığa başvurmak zorundadır.

6- Bakanlığımızca Milli Eğitim Bakanlığına yaptırılan daha önceki sınavlardan birine girmiş ve başarısız olmuş adaylar bir kez daha sınav hakları bulunduğundan en son katıldıkları eğitimin tarihinden itibaren bu haklarını üç yıl içinde kullanabileceklerdir. Bu itibarla bu durumdaki adayların isimleri sınav listesine otomatik olarak eklenecektir.

7- 23.11.2013 tarihinde yapılacak işyeri hekimliği sınavına; Bakanlığımızca yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından eğitim almış ancak girdiği her iki sınav hakkını da kullanarak başarısız olan hekimler doğrudan girebileceklerdir.

Söz konusu adaylar; 11.10.2013 tarihi mesai bitimine kadar (T.C. vatandaşlık numarasını içeren dilekçe, lisans diploma örneği) Bakanlığa başvurmak zorundadır.

8- Öte yandan; “İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik” de değişiklik yapılmasına dair Yönetmelik taslağı Başbakanlığa gönderilmiş olup, söz konusu taslakta;

a- Bakanlığımızca yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından eğitim almış ancak bugüne kadar girdiği her iki sınav hakkını da kullanarak başarısız olan iş güvenliği uzmanı adaylarına da yeniden,

b- 2 Ağustos 2013 tarihli ve 28726 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” un 55.maddesi doğrultusunda iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumu’ na ödenmiş olan prim gün sayısına göre üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı,

sınav hakkı verilmesi ile ilgili düzenleme bulunmaktadır.

Bu husustaki gelişmelerin Genel Müdürlüğümüz web sayfası www.isggm.gov.tr adresinden takip edilmesi uygun olacaktır.

9- Adayların sınav başvuru işlemlerini sağlıklı yapabilmesi için öncelikle 07.10.2013 tarihinde www.meb.gov.tr ve www.isggm.gov.tr adreslerinde yayınlanacak uygulama duyuru metnini incelemesi gerekmektedir.

YETKİLENDİRME DAİRE BAŞKANLIĞI
  2. Fatma Kaynak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    10 yıl çalışmış mühendis A sınıfı sınava girme hakkı mı verildi
  3. Özlem Özkara İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    28425
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    pazartesi belli olacak mı acaba?
  4. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kasım sınavına yetiştirilmesi gibi bi düşünce varsa ki yetişmesi gerekli bence. En kısa sürede açıklanmalı
  5. aycan aras İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bencede kasım sınavına yetişmeli yoksa yasa ertelenmek zorunda hatta her durumda ertelenir kasım sınavı olsa dahi diğer 2. sınavda olmalı temmuz 2014 yetişmeli bence temmuz 2014ertelenir çok tehlikeli işyerleri için.
    kasım sınavı bile ocak 2014 yetişmede yeterli bir zaman değil sınavın sonuçlanması ve isg katip sistemine kayıt durumu yoooooook bu kesin 2014 temmuza kalır .
  6. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    erteleme beklemiyorum ben. en fazlası denetimleri yumuşatırlar. işyeri hekimlerine göz yumdukları gibi
  7. es55061 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    10 yıl değil 3000 gün söylenmişti
  8. aycan aras İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ama işverenler denetimden çekiniyor yumuşaması yada yumuşamaması onlar için önemli değil sonuc denetim bunun olmaması için ertelenmesi şart hatta ben kesin gözüyle bakıyorum zaten 1.7.2014 olan durum 1.1. 2014 çekilmesi ne şiş yansın ne kebap durumu şunun şurasında 6 ay daha öteleyelim olacak durum sınav meselesi a ya geçiş vs hepsi karıştı ancak ertelenirse sınavlarada zaman kalır uzman da yeterli sayıda olur isg anlayışıda yerine oturur. Ertelenmek zorunda bir yılda 2 sınav hakkı yapılmalı hakeden ikisinede girmeli.
  9. es55061 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bence ertelenmez ama denetim yapmazlar hatta seçime kadar pek uğramazlar
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 5 Ekim 2013 ---
    Fatma hanım 10 yılmı yoksa 3000 sgk gün prim şartımı
  10. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  11. aycan aras İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    orası kesinde işveren isg katipde giriş yapmazsak ceza yeriz modunda o nedenle ertelenmesi uygun olur.çünkü giriş tarihi onlinedan görünürse denetim olmadanda ceza süreci başlar gibi bir durum ortaya çıkıyor bunlarda gözönüne alınırsa ertelenmesi en doğru durum. beklentide bu yönde olması gerekende erteleme.
  12. es55061 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Mustafa bey Fatma hanım 10 yıl a verildiğinden bahsediyor
  13. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    rd lerde başladı cezai süreç nasıl işledi hatırlayın. 10. aydayız ve hala rd yaptırmayan firmalar var
    verildimi diye soruyor :)
  14. es55061 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    evet haklıymışsınız teşekkür ederim
    isaf da söylenen 1500 1800 ve 3000 sgk gün. bakalım bunları özelliklede a için 3000 günü 3600 mü yaparlar yoksa daha aşağiya mı düşürürler
  15. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    3700 prim günüm var naparlarsa yapsınlar ama bağkuruda saysınlar :)
  16. es55061 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ÇOK GÜZEL bağkur çok mu
  17. Bedriye Binbaşıoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Dr.Adnan Ağır'ın yazısı
    On yıldır sansasyonel olarak gündemi meşgul eden ve çalışma yaşamının değişmeyen senfonisi olan iş güvenliği uzmanlığı meselesi bu bayramda kurban mı olacak? Yoksa kurban olmaktan son anda kurtulacak mı?
    Bir taraftan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu haşmetli yürüyüşü ile boy göstermeye devam ediyor, denetimlerde A sınıfı iş güvenliği uzmanı bulundur(a)mayan işverenlerimiz ceza yemeye mahkum oluyor, mevcut A sınıfı iş güvenliği uzmanları bu kaosun 2-3 sene daha devam etmesini istiyor, mevcut C sınıfı iş güvenliği uzmanları da pastadan pay almak için ne zaman A sınıfı olacağım diye hayal kuruyor, diğer taraftan 9 ayda 4 kez delinen iş güvenliği uzmanlığı yönetmeliği 5. kez değişime uğramaya hazırlanıyor.
    4 Ekim 2013 günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının resmi internet sitesinde, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı adaylarının 23 Kasım 2013 günü yapılacak sınavlarına ilişkin bir duyuru yayınlanmıştır. Bu duyuruda;
    “İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik” de değişiklik yapılmasına dair Yönetmelik taslağı Başbakanlığa gönderilmiş olup, söz konusu taslakta;
    a-Bakanlığımızca yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından eğitim almış ancak bugüne kadar girdiği her iki sınav hakkını da kullanarak başarısız olan iş güvenliği uzmanı adaylarına da yeniden,
    b-2 Ağustos 2013 tarihli ve 28726 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un 55.maddesi doğrultusunda iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenmiş olan prim gün sayısına göre üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı, sınav hakkı verilmesi ile ilgili düzenleme bulunmaktadır.
    Denilmektedir. Bu duyurunun tercümesi ise şöyledir: Mevcut yönetmeliğe göre iki sınavda başarılı olamayan iş güvenliği uzmanlığı adayları yeniden eğitim almak zorunda iken, değişikliğin gerçekleşmesi halinde bir sınav hakkına daha kavuşuyor. İkinci yenilik ise, C sınıfı belgeye sahip ama mesleki diplomasındaki tarihten sonra prim gün sayısı dikkate alınarak (1500 ve 3000 gün olduğu B ve A sınıfı için öngörülüyor) bir üst sınıfa zıplamak için 23 Kasım 2013 sınavına başvurabileceklerdir. Buraya kadar her şey normal gibi görünüyor. İyi de aynı duyuruda 7 Ekim 2013 günü sınav takviminin işlemeye başlayacağı bildirilmektedir. Sınav takvimi çalıştığında ya yönetmelik değişikliği yayınlanmaz ise ne olacak? Yayınlandı diyelim başvurularda prim gün sayısı nasıl kontrol edilecek? Kamu görevlisi C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlar bu haktan yararlanacak mı? Bu soruların cevabı eğer iş güvenliği uzmanlığına gönül vermiş kişilerin mağduriyetini gidermek için hazırsa demek ki bir haftalık sürede her şeyin yetişeceği hesap edilmiş gibi gözüküyor.
    Resmi duyurunun bir başka bölümünde ise, 23.11.2013 tarihinde yapılacak işyeri hekimliği sınavına;Bakanlığımızca yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından eğitim almış ancak girdiği her iki sınav hakkını da kullanarak başarısız olan hekimler doğrudan girebileceklerdir. Hükmü bulunmaktadır. Bunun da tercümesi şöyledir: Madem ki iş güvenliği uzmanı adaylara 3. sınav hakkını veriyoruz o halde işyeri hekimlerine de vermeliyiz denilmektedir. El hak doğrudur. Eşitlik ilkesinden yola çıkarsak bunu yapmaya mecburuz. Ancak, bunu yapabilmek için işyeri hekimliği yönetmeliğinde de bir değişikliğe gitme mecburiyeti söz konusu olacaktır. Dilerim bu konu unutulmamıştır. Başbakanlığa gönderilen taslakta bu durum olsaydı duyuruda yayınlanırdı. İnşallah yanılırız. Aksi halde, iş güvenliği uzmanlarının yönetmelik değişikliği yapılmaz ve bu duyuruya göre hekimlerin başvuruları da kabul edilip sınava girerlerse seyredelim alemi.
    Velhasıl; 10 yıldır devam eden A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı meselesi çözülmek isteniyor ama takvim nasıl yetişecek hep birlikte göreceğiz? Taslaklar her zaman hazırlandığı gibi yayınlanamayabiliyor. O sebeple ya taslaktan bahsetmeyeceksiniz ya da taslakta ne varsa herkes bilecek ki pozisyonunu ona göre alsın. Bana kalırsa pazartesi gününden itibaren Bakanlığın telefonları susmayacak, çünkü herkes bu duyurunun tercümesini soracak, kendince haklı olan tarafları dile getirecektir.
    Türkiyem eninde sonunda sektörel iş güvenliği uzmanlığına dönecektir. Dünyanın hiçbir yerinde olmayan A, B ve C sınıfı gibi kategorilerden vazgeçecektir. 2023 vizyonuna giderken iş güvenliği uzmanlığında daha kaç kez testi kırılacak? Hep birlikte göreceğiz. 4.10.2013
  18. es55061 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    evet bende okudum bıraz daha kesinlik gibi ifade var
  19. isgcevmuh İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    1500 güne sahip Simitci mühendis b olacak 730 güne sahip arkadaşım uzman 730 gündür bide bu b olamayacak bu hangi mantık?
  20. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    "Kamu görevlisi C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlar bu haktan yararlanacak mı?" denilmiş yazıda benim de dikkatimi bu çekti, kamu personelinin yararlanamaması için bir sebep mi var?