1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

C'lerin a olması! bu ayın 7. sinde bakanlık sitesini takibedin.

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Resul Akdeniz tarafından 5 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Burada sorun ne? Mühendisin sekrter mi olması mı?

Sekterin C sınıfı sınavını kazanması mı?

Yasa çıkarsa pirim günü doldurup A sınavına girmesi mi?

A sınavını kazanıp A sınıfı uzman olması mı?
  2. gilgin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Mühendisin sekreter olmasını sorun edilmiyor olması enteresan...
  3. Bedriye Binbaşıoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    “ İş Güvenliği Uzmanlığında SKANDAL / YANLIŞLIK GERÇEK OLUYOR !.. „
    Son 10 yıldır bir türlü düzenlen(e)meyen iş güvenliği uzmanlığı meselesi gün yok ki yeni bir deprem yeni bir artçı ile sarsılmasın.

Nasıl mı? Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının resmi internet sayfasında bundan 4 gün önce yayınlanan duyurunun iş güvenliği uzmanlığı açısından tercümesi yapılmıştı.

O makalede hem geçmiş, hem gelecek vurgulanmış, ardından olabilecekler sıralanmıştı. Makaleyi okuyanlar ne kadar doğru tahminde bulunduğumun hakkını teslim ederler herhalde. Şimdi; yine aynı Bakanlığın 10 Ekim 2013 günü yayımlanan duyurusunda bir bilinmeyenli denklem üç bilinmeyenli denklem haline dönüşmüştür. Gel de bu üç bilinmeyenli denklemi çöz artık. En iyi matematikçiler bile bunun içinden çıkarsa onlara harika bir Adıyaman çiğköftesi yoğuracağım, söz veriyorum.

Denklem 1: Değişikliği düşünülen iş güvenliği uzmanlığı yönetmeliği taslak olarak Başbakanlığa gönderilmiş ancak yayınlanmadan önce bütün Türkiye beklenti içine girmiş ama bu beklenti boşa çıkmıştır. Çünkü, C belgesi olup da A sınavına girecekler için hiçbir açıklayıcı bilgi söz konusu değildir. Devlet yönetmek ciddiyet ister, vatandaş devletine güveniyor ama arkası gelmiyor.

Denklem 2: Düşünülen sınav gerçekleşse bile ülkenin A sınıfı uzman ihtiyacının karşılanamayacağı gün gibi ortadır. Çünkü, mevcut A sınıfı uzmanların yarısı hala kamu görevlisi. Diğerlerinin de büyük bir kısmı 65 yaş üzerinde ve aktif olarak sahada yok hükmündedirler. Devlet yönetmek projeksiyon bilgisini, matematik ve istatistik bilgisini gerektirir.

Denklem 3: 14 Aralık 2013 günü açık öğretim fakültesinin ara sınavları yapılacaktır. Bu tarihte iş güvenliği uzmanlığı sınavının yapılması hukuken haklı olunsa bile uygulamada çeşitli dublikasyonlar yaratacaktır. Çünkü, daha önce ALES sınavı ile çakışma olmuş ve binlerce aday iki sınavdan birini seçmek zorunda kalmıştı. Şimdi bu sınavda da kişi hem iş güvenliği uzmanlığı hem de açık öğretimi düşünüyor ise birisini seçmek zorunda kalacak. Üstelik MEB, acaba bu kadar binayı ve gözetmeni nasıl bulacak? Doğrusu merak ediyorum, dilerim 14 Aralık 2013 sınavı sırf bu yüzden bir kez daha ötelenmez. Aslında olay daha taze iken sınavı ötelemek yerine takvimi işletip yeni yılı planlamak daha doğru olacaktır. Futbol hakemliğinin en önemli jargonu “hatayı hata ile telafi etmeye çalışma !.. aksi halde maç bitmez” şeklindedir. Yükselme sınavını yetiştireceğim diye yeni bir hata yapmak, on binlerce uzman adayını mağdur etmek, işverenlerin de ceza yemesi demektir. Bu maç sanırım sahada bitmeyecek.

Problematiğin adı:

1- Mevcut A sınıfı iş güvenliği uzmanlarından işlerini laiki ile yapanların oranı sadece % 15’dir. Bu rakamın aksini düşünenler elindeki bilimsel verileri kamuoyu ile paylaşmalı ya da hakemli dergilerde yayın yapmalıdır. Aksi halde bu hipotez sonuna kadar geçerli olacaktır. Bunu okuyan A sınıfı uzmanlar bana kızacaklar ama biz birbirimizi çok iyi tanırız. Dürüst olalım yeter. Sahada nasıl futbol oynanıyor hakem hariç herkes biliyor.

2- Avrupa Birliği ve gelişmiş diğer ülkelerde olduğu gibi bu tür meslek gruplarında her 5 yılda bir merkezi bord sınavı bizim ülkemizde de yapılarak yetkinlikleri test edilmelidir. İşte o zaman göreceğiz hep birlikte, ayda 15-20 bin TL gelir elde eden A sınıfı uzmanların yüzde kaçı sınavı geçecektir? Bunu yazarken C sınıfı uzmanlar da sütten çıkmış ak kaşık değil tabi ki. İşini iyi yapanların hepsini kapsam dışı bırakıyorum.

3- 18 Ağustos 2013 günü yapılan sınavda gerçek başarı oranı % 9.7’dir. Onlarca sorunun iptal edilmesinden sonra başarı oranı % 16,8 olarak deklere edilmiştir. Bu skandalın, bu facianın kök sebeplerine inilmediği sürece eğitim kurumları para kazanmaya devam eder iş güvenliği uzmanları da kazaların artmasına yardımcı olur.
    4- İş güvenliği uzmanlığında standart bir eğitim seti olmadığı sürece başarı oranının yükselmesine imkan ve ihtimal yoktur.

Sonuç ve öneriler:

1- İş güvenliği uzmanlığında A, B ve C sınıfı gibi ayrımların, yapılacak kanuni bir düzenleme ile derhal ortadan kaldırılması gerekmektedir. Sayın Başbakan ceberrut devlet anlayışını 11 yılda zorla değiştirdik demişti, işte tam da zamanı, bu konu da ceberrut devlet anlayışının ta kendisi değil de nedir?

2- İş güvenliği uzmanlarının mesleklerine göre NACE kodu ile eşleştirilip sektörel iş güvenliği uzmanlığı uygulamasına derhal geçilmelidir.

3- 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda değişiklik yapılarak kamu görevlisi iş güvenliği uzmanlarının da mesai sonrasında bu işi yapmalarına müsaade edilmelidir.

4- Sınavı 14 Aralık 2013 tarihine ötelemek yerine, yönetmelik değişikliği yayınlandıktan sonra torba Kanun hükümlerini Şubat 2014’de yapılacak sınavda uygulamak daha akılcı olacaktır.

5- İki değil 12 sınav daha yapılsa bu ülkenin A ve B sınıfı iş güvenliği uzmanı ihtiyacı asla karşılanamayacaktır.

İş güvenliği uzmanı /adayları ne yapmalı?

Hiç kimseyi hiçbir kurumu telefonla arayıp zaman kaybetmesinler. Sadece Resmi Gazeteyi takip edip değişikliği beklesinler.

Prim gün sayılarını ne olur ne olmaz SGK dökümü ile elde bulundursunlar. Ders çalışmaya devam etsinler. Üzülmesinler göç yolda düzeliyor. Memleketimin hali budur maalesef.

Eldeki bilgiler 1500 gün primi olanlar B, 3000 gün primi olanlar A sınavına girecekler ama yetişeceğini sanmıyorum, çünkü hiç yanılmadım, dilerim bu kez yanılsam da uzman adayları sevinse.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Ekim 2013 ---
    İşte tam da bu nedenle NACE Kodları esas alınarak prim gün sayısına bakılmalı.
  4. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bedriye Hanım isg işinden girip devlet yönetme öğütlerine kadar varmış..

"Çünkü hiç yanılmadım" diyerekte süper egosunu bize tanıtmış...

Ee kolay gelsin.
  5. gilgin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bir de anlamadığım bir konu var. Toplumumuzda ciddi bir gerginlik var, sıkıntı var. Herkes kendine göre konuları genleştiriyor. Bir iki arkadaş teknik öğretmenler ile ilgili yazdıklarıma takılmış, iyi okusunlar, ben teknik öğretmenlerin önü kapansın demiyorum, yanlış politikalar ile o kadar mezun yaratıp sonra pardon bizi sizi mühendis yapalım diyen umut taciri siyasetçilere sözlerim. Yakında abartı bir şekilde sayısı fazla mühendisimiz olacak. Bu mesele mutluluk verici görülüyor ise tartışacağım bir şey yok. Çünkü ben de meslektaşlarım iyi yerlerde istihdam edilsin diye çaba gösteren bir insanım. Her sene yanımda 3-4 stajyer barındırırım ve elimden geldiğince iyi birer meslek adamı olsunlar diye mesaimden verir eğitmenlik yaparım onlara. Laflar incitici ve kırıcı oluyor, laflarımın hiç biri teknik öğretmenlik mesleğine yönelik değil. Şahsen tanışmadığınız kişileri kompleksli ve kendini geliştirmesi gerektiğini söylemek biraz ayıp değil mi? Ben teknik öğretmenlere gayet saygılıyım, kendileri her şeyden önce "öğretmen" olmaları sıfatıyla bizim baş tacımızdır. Tabi ki de kendileri pek tabi iyi mühendislik yapabilirler. Ben mevcut sistem içerisinde yaşanan laçka duruma aşırı fazla fakülteden mezun ordusuna yeni arkadaşlarında katılarak gelinecek olan noktanın üzücü olacağını, zamanında teknik öğretmenlerde yaşatılan olayın hızla mühendislik mesleğine yapıldığını anlatmaya çalıştım. Yakında yukarıda söylendiği gibi sekreter mühendis, aşçı mühendis, simitçi mühendis olması hoş bir durum mu olur sizce? İstihdam edilemeyen mezunlar sürüsü üretmenin sonucunu zaten saygıdeğer bir mesleğe sahip teknik öğretmenler yaşamıyor mu? Bu forumda yorum yapan birçok genç arkadaş mesleklerini yaparak istihdamın içinde oldukları için mi bir umut İSG uzmanı olmaya çalışmaktadır? Kusura bakmayın, herşeyi tartışabilirim, ancak kırıcı sözler ile cümleler kurmak her şeyden önce bir İSG uzmanına yakışmıyor. Ben kırıcı cümleler kullandıysam ben de herkesden özür dilerim.
    Geçmişe dönmemeniz adına yazdıklarımı aşağıda yeniden yayınlıyorum ;

6. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bunda devletin bir suçu yok. Talep varsa devlet üniversite açar, özel üniversiteler o kürsüleri açarlar. Dünyanın her yerinde de bu böyledir. Sorun burada o bölümleri tercih edenlerde.

Bakacaksın, o bölümü bitirsem iş bulabilir miyim diye? Tercihlerinde temel belirleyen bu olacak.

Devletten tam istihdam beklemenin bir mantığı yok.
  7. gilgin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Hocam sizinle tartışmayı seviyorum, uzlaşamasak bile bir güzel üslubunuz var. :D
  8. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Aynı şekilde sizin de üslubunuz güzel, akılı da bir insansınız bende çok keyif alıyorum.
  9. Süleyman Güneş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34575
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman

kesinlikle, dünyanın en iyi üniversitesinde ve bölümünde mezun ol kendini yetiştirmedikten sonra çok öenmi kalmıyor.

Teknik öğretmenlerine yapılan haksızlık hiç kimseye yapılmamıştır.İmam hatip mezunlarıda bunun faturasını ödediler ama onlara yapılan haksızlık giderilmeye çaılışılıyor 5000 atama yapıldı buda olması gereken bir durum ama teknik öğretmenlerinde bu hakkı var.toplamda 10 civarı bölüm olmasına rağmen teknik öğretmenlerine yapılan atama 100 ve kpss puanı 85 lerde geziniyor. Kamuda ünvan sorunu yaşıyorsun 2 yıllık tekniker ünvanı ile görev yapıyorsun okuduğun 4 yıllık fakültenin haklarından faydalanamıyorsun yükselme sınavlarına giremiyorsun.Ne zaman bu haksızlığı gören ve duyan olacak belirsiz, ama bu yapılan haksızlıkların bir hesabı mutlaka olacak. Bu konu gündeme geldikçe susamayıp cevap hakkımın olduğunu düşünerek yazıyorm.
  10. gilgin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Süleyman hocam, size değildi lafım.
  11. Süleyman Güneş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34575
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman

eğitim sistemi bir ülkede düzelmediği sürece bu tartışmalar olacak ve insanlar birbirlerini kırma noktasına gelecektir.
  12. Seyhan Aktepe İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    vallahi bilmiyorumda ben şimdi termik santralde calısıyorum gelsinlede burada iş güvenliği yapsinlar.... a siinfi olmak isteyenler
  13. Ali Ustun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    neden sorun olsun ki dostum? sekreterse ya mühendistir, ya kimyager ya fizikçi ya biyolog.. ama okumuş ve eğitimlidir.. nesi garip? kaldıki artık sekreter yok.. asistan deniyor kurumsal firmalarda.. ;)
  14. Ali Ustun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    A sınıfı olmak istiyorum, ama asla tehlikeli sınıfta çalışmam.. her A sınfı olan sence senin işinde çalışacak mı? sanmam..
    bana B yetiyor.. ama A olma hakkım varsa kullanırım ki var.. burada hedef zaten 7 senede A olmak değilmiydi.. zaten 7 sene sonra pek çok C A olacak.. o aman da C azalacak.. A lar C lerin işini yapmayacak mı? tabiki yapacak.. şimdi olduğu gibi..
    zaten çok tehlikeli sınıfta çalışan C ler A olunca, o sektörde devam edecekler.
    Bence bu mevzuyu uzatmanın ve 3000 pririm günü olan isgu ların A olmasına takılmamak lazım.. az tehlikeli bir ortamda çalışan pek çok C sınıfı arkadaş, A yı alıp çok tehliklide isg uzmanı olmak istemez..
  15. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Merak etme 3000 gün çalışmış, A sınavını da geçmiş biri akıllı biridir. Öyle bilmediği alana kimse atlamaz. Herkes kendi mesleğine yakın işleri seçer sen merak etme.
  16. Süleyman Güneş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34575
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    herkese hayırlı olsun

Ekli Dosyalar:

17. a.kayar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    beklenen haber geldi
  18. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    bu güzel olur :) tuttum bunu. yalnız özel sektörde çalışan arkadaşlar için sıkıntı oluşturabilir.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 11 Ekim 2013 ---
    başka değişikliklerde var, mesela süreler
    MADDE 6 – Aynı Yönetmeliğin 12 nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi aşağıdaki şekilde, ikinci fıkrasında geçen “1000” ibareleri “2000” olarak, üçüncü fıkrasında geçen “750” ibareleri “1500” olarak, dördüncü fıkrasında geçen “500” ibareleri “1000” olarak, beşinci fıkrasının ikinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“b) Diğer işyerlerinden;

1) Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 6 dakika.

2) Tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 8 dakika.

3) Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 12 dakika.”

“Birden fazla işyeri ile kısmi süreli iş sözleşmesi yapıldığı takdirde bu işyerleri arasında yolda geçen süreler haftalık kanuni çalışma süresinden sayılmaz.”
  19. a.kayar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    3800 günüm var a sınavına girebiliyorum :)(bu primin hepsi çok tehlikeli işyerinde)
  20. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    a.kayar :) a'ya doğru kayacaksınız yani, hayırlı olsun.