1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

C'lerin a olması! bu ayın 7. sinde bakanlık sitesini takibedin.

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Resul Akdeniz tarafından 5 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. aydinmollaoglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7137
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    süreler düşürülmüş bu kötü şimdi daha fazla işyeri demek daha fazla tehlike demek, İGU ları kullanılıyor sadece başka birşey değil minareye kılıf uydurulmaya çalışılıyor. İnşallah kılıf yırtılmaz. Sonumuz kötü bilginiz olsun
  2. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Süreleri azaltmak iş güvenliğini azaltmak demektir.
  3. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu

uzman daha fazla işyerine bakabilsin mantığıyla mı yapıldı acaba?
  4. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    başka neden yapılabilirki
  5. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    bu maddeye dikkat:
    “5) Bakanlıkça belirlenecek iş sağlığı ve güvenliğini ilgilendiren konularla ilgili bilgileri, İSG KATİP’e bildirmek.”
  6. Asena Tuztaş Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    beklenen yönetmelik yayınlanmış da "so what" dedirtti sabah sabah... uykuluyum diye mi hala acaba !!!!
  7. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    bir gece ansızın yayımlandı :)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 11 Ekim 2013 ---
    işte ben de bunu soruyorum.
  8. Ömer Çetinkaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    NUROL
    Ben 1260 pirim günde kaldım :) . Hayırlısı olsun yararlanacak arkadaşlara sınavlarında şimdiden başarılar diliyorum.
  9. THaNToS İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu yönetmelik İSG nin sadece hikaye olduğunu kanıtlar niteliktedir. Herkes prim gün sayısına takılmışken diğer maddeler İSG nin zaten az olan öneminin azaltıldığını gösterir. Bu şartlar altında verilen hizmet azalacak ve kalite yerlere inecek. İSG boşa kürek çekmek olacaktır. Ayrıca bu maddeye dikkat;

MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, (b) bendi kaldırılmış ve (c) bendi teselsül ettirilmiştir.

“a) Çalışanları arasından 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (f) bendindeki niteliklere sahip çalışanı, işyerinin tehlike sınıfı ve çalışan sayısını dikkate alarak iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu yükümlülüğünü ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden veya yetkilendirilmiş toplum sağlığı merkezlerinden hizmet alarak yerine getirebilir.”
  10. 1 70 kişi çalıştıran çok tehlikeli bir iş yerindeyim. ÇSGB c sınıfı uzman belgesini 98 puanla aldım ama yaptığımız işe uzman demeye dilim varmıyor. 4 yıllık meslek hayatında nasıl uzman olunur ki.. Japonyada tek bir alanda 10 yıl çalışan adama anca uzman deniliyorken. Utanıyorm artık iş güvenliği danışmanı(piyasada uzmanı) olduğumu söylemeye... bu işi laiki ile yapmak için elimdn geleni yapmaya çalışıyorum. 4 yılda sadece 1 yüzeysel doku kesiği kazamız var çok şükür.(işçiler eşlerimizden çok seninle muhabbet ediyoruz diye yakınsa bile memnunlar hallerinden)
    Ayda 170*12/60 =34 saat yani 5 iş günü. hangi bir işi yetiştireceksiniz. tam zamanlı çalışıyorum yine de eve iş götürüyorum. Benim bütün bu yaşananlardan kendimce edindiğim tek bir sonuç var. Dünyada iletişim araçlarının gelişmesi, bilgi erişimi ve paylaşımın kolaylaşmış olması , sizin dışınızdaki iyi uygulamaların takibi kolaylaşmışken çalışma hayatına bir standart getirmemiş olmanın yaratacağı isyanın önlenmesi ve insanların pamuk şekeri ile avutulmalarından öteye gitmeyen bir çalışan güvenliği anlayışı için kafayı çok da yormamak lazım. Bu iş için birer kaynak olan kurum başkanlarının( partilerin hiçbir önemi yok - kim olsa aynı şeyi söyler) çalışan güvenliği için belgelendirdikleri( komik bir eğitim ve sınavla) ve adına uzman dediği; gençlere istihdam kapısı sloganları adı altında oluşturulan bir güvenlik kültürünün çalışana ne tür bir menfaati olur bilmiyorum.
  11. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    bir yerden bir hak tanıyıp diğer taraftan süreleri kısaltarak vurmuşlar. iş sağlığı ve güvenliği yasasının arkasında duramadılar, yasa, yönetmelik deline deline kevgire döndü. çok yazık.
  12. Ali Ustun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    dostum kimse kimseyi kullanamaz.. bu bizlerin elinde.. firmaya diceksiniz ki, ben 500 den fazla çok tehlikeli sınıfta çalışmam.. başka firma ile anlaşmam.. kabul edersenb işine gelirse dicen.
    bunu hepimiz yaparsak hiç bişi olmaz.. yönetmelikteki asgari sürelerdir.. olmak zorunda değil..
  13. 300 kişilik tehlikeli yerin tam zamanlı uzman istediğine de şahit oldum.işin ciddiyetinde olan zaten 900 kişilik çok tehlikeli sınıfta yarı zamanlı iş güvenliği uzmanı çalıştırmaz öylesini arıyorsa günah keçisi arıyordur hiç bulaşmamak en iyisidir.
  14. aydinmollaoglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7137
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    inşallah dediğiniz gibi olur. 30000 küsür uzman var inş herkes bu tutum içinde olur :)
  15. a.kayar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    400 kişilik çok tehlikeli bir işyerinde çalışıyorum 3800 gün prim günüm var a sınıfı belgeyi aldımmı tam zamanlı sözleşme yapıcaz.sizce kaç liraya yapılır bu iş :)
  16. böyle bir yerle 50 bine anlaşan tanıdığım var sınavdan sonra ne olur durum bilemem ama bence 20-25 binden aşağıya da düşmemeli zira B sınıfı olup serbest çalışanlar zaten o rakamı rahat rahat kazanıyor İzmir de
  17. a.kayar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben izmire taşınayım bari :)
  18. Ali Ustun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    arkadaşlar sınavda nsonra kazanan sayısına göre ben A sınıfı uzmanın 15 binlere kadar düşeceği kanısındayım..
    ama çok çok dikkat.. ciddi ciddi 1000 çalışanı olan çok tehlikeli sınıfta bulunan bir iş yeri 2 isgu çalıştırmıyorsa, gerçekten günah keçisi arıyordur, bilginize..
  19. gilgin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hepimize hayırlı olsun, anlamsız bir şekilde 18 ağustos sınavını kazananlar maalesef giremeyecek diyenler yanıldı. Tüm C ve B belgesi olup süreleri tutanlara hayırlı olsun. Hadi herkes ders çalışmaya :) ;)