1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

C'lerin a olması! bu ayın 7. sinde bakanlık sitesini takibedin.

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Resul Akdeniz tarafından 5 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. ibrahimg İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Nace kodsuz hizmet gün sayısı yönetmeliği iptal ettirir. Amaç piyasadaki müfettişlere zaman kazandırmak. Bakana efendim şöyle yapıyoruz vs gibi görüntü vermek. Bunu biliyorlar. İsg Genel Müdürü Kasım işin kurdu.
  2. gilgin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Nace koduna bağlanırsa ortalık karışacak o zaman. Bağkur'lu kendi hesabına çalışan ve piyasada 20 yıldır fenni mesuliyet ve şantiye şefliği hizmetlerini faturalı yapan bir mühendis Nace koduna göre büroda çalışıyor. Sizin dediğiniz gibi Nace'ye de bağlanamaz konu. Bakanlık 3000 gün SGK diyerek olayı bitirecektir, yoksa pirincin taşını ayıklamak için gelen bir sürü evrağı ayıklamak için uğraşırlar, tabi bu sefer araya torpil sokma meseleleri de başlar, bölge milletvekilleri, vs... "bizim çocuğun Nace kodlu prim günü 100 gün eksik, idare ettirin artık"... sadece SGK günü bakanlık için temiz iş, sistemden herşey görünüyor.

Bir de ibrahimg bey, o yönetmeliği iptal edebilecek yasal dayanak ne olacak? Alenen kanun maddesine dayanarak hazırlanacak bir yönetmelik?
  3. ibrahimg İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yönetmeliklerin tümü kanunların uygulanmasına yol gösterir. Nasıl kendi dallarında çok tehlikeli işlerde çalışmalarına izin verilen c sınıfı uzmanlara yönelik düzenleme iptal edildiyse bu da iptal edilecek..
  4. gilgin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sn. ibrahimg bey;
    6331 sayılı kanunla sınava keyfi olarak istediğini alma yetkisi almış zaten bakanlık, dayanağı sağlam. Anayasa mahkemesinde ilgili geçici madde iptal edilmeden o yönetmelik iptal edilemez bence. Söylediğiniz uygulama kanuni dayanaktan yoksun bir uygulama yönetmeliği idi. Daha çıktığı gün iptal edileceği belliydi. Bunun temeli 6331 sayılı kanuna eklenen geçici madde. Kanunun ilgili maddesi iptal edilmediği sürece uygulama yönetmeliği esasına bağlı ise iptal edilemez. Siz bilirkişilik yapıyorsunuz, hukuki temelde bir savunmanız olmalı, bunu tartışma çıkarmak için söylemiyorum, gerçekten bir dayanak bulabilecekseniz iptal için onu öğrenmek istiyorum...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 8 Ekim 2013 ---
    Bir de kanun ve yönetmeliklere eklenen geçici maddelerin uygulanması önceliklidir.
  5. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu

bakanlığın o mantığı hukuken geçerliliğini yitirdi :) sizce aynı hatayı bir daha yaparlar mı?
    herkes yargıya taşımakta özgür ama bu yolda harcanılan paralara yazık olacak bu sefer biraz zor iptal olur.
  6. ibrahimg İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Simitçi kökenli a sınıfı igu savunması bile gayet güçlü bir arguman. Ne şekilde çıkacak görelim bakalım. Yasanın ruhu önemli.
    Şimdi konuşmak biraz erken..
    750 gün hizmeti olan inşaat muhendisi c sınıfı igu inşaatta hizmet veremez dendi..
    Düşünün...
  7. gilgin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hocam iptal edilen yönetmelikte de zaten 750 gün hizmet inşaat mühendisi için yeterli değildi. 3 yıl mesleki tecrübe vardı o yönetmelikte(kendi mesleğinde 3 yıl tecrübeli olanlar sadece kendi mesleğinde A sınıfı hizmeti görebiliyordu - 3*360 =1080 gün eder), siz bence hukuki bir araştırma yapın, etrafınızda avukatlar olmalı, onlara bir danışın, iptal lafla değil, dayanak hukuki madde ile olur. Gözüken iptal etmeyi gerektirebilecek hukuki argümanın olmadığı yönünde...
    Muhabbet düello gibi oldu,ben de Clint fotoğrafı ekleyeyim :p:D:)
  8. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Resmi gazetede bugün de bir şey yok​
  9. BAŞAK ÜNVER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16288
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UŞAK ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ
    mayısta c sınıfı uzman oldum ve bir osgb de işe başladım. bir sürü arkadaş geldi staj yapmak için ve dolayısıyla konuşma fırsatı yakaladım. mesela arkadaş senelerce dershanede fizik öğretmeliği yapmış.mesela başka arkadaş bir akrabasının yanında 18inden sonra sigortalı görünmüş.çoğunun prim günü 1500 fazla fazla geçiyor.ama fabrikaya adım bile atmamışlar. peki bu kişiler A oldu B oldu.Ne olacak o fabrikanın o madenin nasıl güvenliğini sağlayacaklar. bence ha uzman olmuş ha olmamış hiç bir farkı olmayacak.tek yapmaları gereken fiyat konusunda alt üst limit koymalarıydı ve C lerin 3 sene B lerin 4 sene A ya bakması ile iş devam edecekti. bence bakanlık sadece saçmalıyor.
  10. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    çok haklısınız bende mayısta aldım aktif olarak alır almaz çalışmaya başladım. İlk kez bu sektöre başlayacak birisinin direk A olabilmesi çok saçma eline fırsat geçti sanıyor ama şu yöndende düşünmeli çok tehlikeli yerde risk büyük göremediğinde bittin demektir. Bir kişinin hayatına mal olan bir hata yaptığın zaman kasdi adam öldürmekten yargılanıcağımızı unutmamalıyız İş olsun diye yapılacak birşey değil emek istiyor tek bir sınavla gerçek manada A olunmuyor..

Nasıl oldu anlamadım ama sizin yazınıza ek yaptım :) Başak Hanım
  11. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yok artık! Yanında gasp, cinsel istismar da var mı ?
  12. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    evet iki A sınıfı ile görüştüm taksirli adam öldürmekten ceza yemis adamlar iş kazası yüzünden
    Kasdi belki ağır oldu orda ama ihmalin yüzüden savsaman yüzünden adam ölüyo cezasıda sana patlıyo taksirli adam öldürmek anlatabildimmi
  13. Levent Kon İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44722
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çimsataş
    Neden herkes en uç ve kötü örnekleri veriyor!!
    Yıllarca işe gidip bu konuda bir fikri olmayan ya da çok kısa sürede yılların birikimi sahibi bir kişiden daha fazla başarılı olanlar var.
    En azından bundan sonra İGU diye bir meslek olacak, hakkını verenler devam edecek diğerleri elenecek, biryerden başlanması gerekir.
    Esas sorun 2006 'dan 2010 yılına kadar kimsenin belge alamamasından kaynaklanmaktadır.
    Birden bu kadar reklam yapılınca da inanılmaz talep oluştu.
    Neden niçin nerede kullanacağını bilmeden belgem olsun diye alanların sayısı bir hayli fazla.
  14. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    Amaç kötü örnek vermek değil işte nedenini niçinini nelerle karşılaşabileceğimizi bilmemiz gerekli diye düşünüyorum ki bunlar zaten kurstata anlatılan şeylerdi ağır cezalarının olduğunu unutmassak daha özenli çalışırız
  15. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Sanırım bir yanlış anlama var bakanlığın açıklamasında tarih vermemektedir o yüzden isggm.gov.tr yi takip etmeye devam edelim ama bugün yarın gibi bir beklentiye girmeyelim. 8. ve 9. maddeler birbirinden bağımsız maddeler ;) ;

8- Öte yandan; “İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik” de değişiklik yapılmasına dair Yönetmelik taslağı Başbakanlığa gönderilmiş olup, söz konusu taslakta;

a- Bakanlığımızca yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından eğitim almış ancak bugüne kadar girdiği her iki sınav hakkını da kullanarak başarısız olan iş güvenliği uzmanı adaylarına da yeniden,

b- 2 Ağustos 2013 tarihli ve 28726 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” un 55.maddesi doğrultusunda iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumu’ na ödenmiş olan prim gün sayısına göre üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı,

sınav hakkı verilmesi ile ilgili düzenleme bulunmaktadır.

Bu husustaki gelişmelerin Genel Müdürlüğümüz web sayfası www.isggm.gov.tr adresinden takip edilmesi uygun olacaktır.

16. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    mayıs'ta almışsınız sertifikanızı tecrübelisiniz, başkası sağlayamazsa siz sağlarsınız fabrikanın, madenin güvenliğini :)
  17. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    genelde canı istemeyince insanlar işi yokuşa sürer, : ) arabaya kaza yapabilirim diye hiç binmemek gibi birşey verilen örnekler, bak zaten karşı çıkanlar 3-4 yıl veya daha fazla tecrübesi olup, düzenlemeden sadece kendisi yararlanmak isteyenler. :) yorumlarında bile çelişkiler var farkında değiller.
  18. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    20 Eylül'de başbakanlığa gönderilmiş bu yönetmelik taslağının bu kadar gecikmesi;
    Taslak üzerinde bazı incelemeler neticesinde, başbakanlıkta bir takım değişikliklere (Prim gün sayısı, nace kodu, sektörellik vb. veya bilemediğimiz başka hususlardaki nedenlerle) uğraması ihtimalini kuvvenlendiriyor.
    diye düşünüyorum.
    Sizler 18 gündür başbakanlıkta olan yönetmeliğin neden yayınlanmadığı hakkında ne düşünüyorsunuz?
  19. aydinmollaoglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7137
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    para para para :)
  20. BAŞAK ÜNVER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16288
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UŞAK ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ
    yazdığım yazıda onlar yapamaz "ama ben yapabilirim" diye birşey yazdığımı hatırlamıyorum.ayrıca evet çok iyi olanlar olabilir.ama hiç çalışmamış sadece sigortası yatmış olanlardan daha iyi sağlayacağımı söyleyebilirim. Allahaşkına adam işe bile gitmemiş!