1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

C'lerin a olması! bu ayın 7. sinde bakanlık sitesini takibedin.

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Resul Akdeniz tarafından 5 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Beklemedeyiz.... bekleyeceğiz ve göreceğiz :)
  2. Peki iki sınava girip başarısız olanlara üçüncü şans tanınacak mı
  3. Fatih ALTINTOP İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32443
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Büyükşehir Belediyesi
    Evet ya, nerden çıkardınız "Kamu" ayrı tutulacak diye...
  4. Can Koral İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    şu c den b ye geçiş için 1500 gün artık kesinleşir değil mi taslağı hazırsa,750 gün olma ihtimali kalmamıştır değil mi arkadaşlar kimse sölemiyor artık...
  5. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Eğitim aldığı tarihten itibaren 3 yıl içinde olma şartıyla tanınacak.
  6. Peki tanındı mı kasımda girebilecek mi?
    ben nette bi açıklama bulamadım
  7. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    a- Bakanlığımızca yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından eğitim almış ancak bugüne kadar girdiği her iki sınav hakkını da kullanarak başarısız olan iş güvenliği uzmanı adaylarına da yeniden,

sınav hakkı verilmesi ile ilgili düzenleme bulunmaktadır.

Bu husustaki gelişmelerin Genel Müdürlüğümüz web sayfası www.isggm.gov.tr adresinden takip edilmesi uygun olacaktır.

Kasıma yetişecek mi bilmiyorum. Ama duyuruda açıkça belirtilmiş.
  8. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    size de bravo, yıldızlı pekiyi, kırmızı kurdela! bu ifadeler şık kaçmamış. sektörel primler dikkate alınsın, herkes kendi alanında uzmanlık yapsın, başkası yapamaz şeklinde düzenlemeye bu halde olumsuz bakan kişiler de bu ifade ettiğiniz cümleye benzer şeyleri savunuyorlar. ben de bunun böyle olmadığını, altyapısı, donanımı olan birisinin sorumluluk alarak, kendisini geliştirerek farklı alanlarda iş güvenliği uzmanlığı yapabileceğinin altını çizmek istemiştim.

bakınız insanlar iş güvenliği uzmanlığı sertifikasıyla iş güvenliği eğitimi de vermeye çalışıyorlar, kendi mantıklarına göre verememeleri lazım, ama kimse biz bu eğitimleri veremeyiz, öğretmenler versin demiyor. ama kendi alanında benden başkası uzmanlık yapamasın diyor. çelişkiye bakın.

bu arada A sınıfı mı yoksa C sınıfı mı uzman olduğunuza bir karar verin isterseniz. :) bir tarafta A sınıfı, diğer tarafta C sınıfı uzman yazıyor. yoksa aritmetik ortalamasını alıp B sınıfı uzmansınız mı diyelim :)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 8 Ekim 2013 ---
    yazı da öyle bir kısım vardı ben de anlam veremedim.
  9. seda hatip İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer, bin 800 prim günü bulunan B sınıfı sertifikalı uzmanlar ile 3 bin prim günü bulunan C sınıfı sertifikalı uzmanların çok tehlikeli sınıfına giren işyerlerinde görev alabileceğini söyledi. Genel Müdürlük yönetmelik değişikliği ile bin 500 prim günü olan C sınıfı uzmanı, sayıları 200 bini bulan 'az tehlikeli' işyerinde, B sınıfı sertifikalı uzman gibi görev alabilecek hale getirdi. Eğer C sertifikalı uzmanın 3 bin prim günü bulunuyorsa, bu kez 'çok tehlikeli' sınıfında yer alan ve A grubu sertifikalı uzmanın işini yapabilecek. Yine bin 800 pirim bulunan B sınıfı uzman da A sınıfı uzmanın görevlerini üstlenebilecek.

bu açıklama nerede çsgb nin sitesinde nerede acaba , rakamlar netleşmiş 500 e, 3000
  10. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL

Hemen izah edeyim beyefendi, yeni kullanıcı kayıtlarında TC ve belge numarası isteniyor, artık kimse adayken uzmanım yazamayacak, bunla ilgili denemeler sırasında o zamanki site yöneticisi arkadaşım bununla ilgili çalışma yaparken deneme maksatlı değiştirmemi rica etmişti, şu anda ise sertifika sınıfı değiştirme seçeneği kalktı. Bende de öyle kalmış. Açıklama yeterli midir? Tabi siz isterseniz ortalamasını alıp B de diyebilirsiniz :))
  11. Arkadaşlar konu ile ilgili cevaplar bekliyoruz, boş yazışmalarınızı mümkünse özelden yapınız.
  12. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    o_O Verdiğimiz geçici rahatsızlıktan dolayı özür dileriz.
  13. Selman Doğan Serbest Kürsü

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    28982
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Uzman

Nurdan Hanım, Düşünce ve tercihleri kendine göre de doğru bana göre de. Arkadaşlar iş tecrübesi apayrı bir durum. Bilinçli olmasa tercih yapmaz zaten. Nurdan Hanım'ın bu noktadaki açıklamalarını doğru, gerçekçi ve ayağı yere basan bir düşünce olarak görüyorum. Bu nedenle herkes herkesin görüşüne saygı duymalı. Ama her zaman TECRÜBE konuşmalı.
  14. yapılan sınavla uzmanım diye dolaşırsanız bakanlık personelinden farkınız kalmaz, sizin elinize belgeyi vermek için yapılan palavradan sorular bütünü
    güvenlik tecrübesinin yaşla alakası yok, görmüş geçirmişlikle ilgisi var
    30 sene önce de insanlar ölüyordu hala insanlar ölüyor devlet aynı devlet mühendis daha beceriksiz mühendis
  15. gilgin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar, gerçekten yazmaktan yoruldum. Şu kibirden ve anlamsız çekişmelerden kurtulmak lazım. Daha iyi mühendis olunabilinir, ama kimse don kişot değil. Tek başınıza tüm sistemle mücadele edemezsiniz. Siyasi kaygılar nedeniyle olmayan mali ve idari denetimler yüzünden laçka olmuş iş sisteminin hangi tarafında (yani kamu veya özel) çalışırsanız çalışın özellikle isg konusunda başarılı olamazsınız. Bugün yeni bir sistem sancılı da olsa kurulma aşamasında. 30 sene önce ölenler için kağıt üstünde yargı veya kişisel olarak kamu yada özel sektör mühendisini suçlayabilirsiniz. Oysa ki sistem devlet tarafından kurulur, işletilmesi sağlanır. İşletilmesi esnasında denetimler yapılır, bunları siyasi kaygılarla yapmayan hükümetler bu ölümlerden mesuldur. Ben 1996'da üniversiteden mezun oldum. Mezun olduğumda yaşadığım manzara ibretlikti. Ekonomik krizin de etkileriyle piyasada herkes iş için birbirini yiyordu. Kimse inşaatların yerini bilmeden fenni mesuliyetleri üstleniyordu(isg içeriğiyle). Don kişotluk yaptım, konuları değişik platformlarda dile getirdim. Depreme dayanıksız yapılar yapılıyor, kimse denetlemiyor, projeler kötü vs... Herkes bana uzaydan gelmişim gibi davrandı. Sonra 17 Ağustos oldu... O gün bu gündür İMO olarak çok yol alındı, İMO hataları olan bir kurum. Özellikle oda üzerinden siyaset güden genel merkez yüzünden. Ancak hükümet de mevcut siyasi yaklaşımı fırsat bilerek odaları yok saydı. Gidişat şu anda hızla 1999 öncesine doğru. Piyasada iş yapan usta ve mühendislerin %60'ı 17 ağustos gerçeğini yaşamadı ve ekmek davasına düştüler. Düzenleyici pozisyonundaki TMMOB yok sayıldı, ve herkes birbirini yemeye başladı. Devletin çok hızlı bir şekilde piyasada mühendislik yapmanın koşullarını ortaya koyması lazım, ancak kimse böyle bir düzenleme yapma derdinde değil. Şimdi bana söyleyin, denetimsizliğin getireceği kötü mühendislik hizmetinden kim sorumludur? Devletin, yani o gün devletin yürütücüsü pozisyonundaki hükümetlerin yapmadıkları yüzünden kötü hale gelen mühendisler mi? Ölenlerden kim sorumlu, iyi bir düşünmek lazım... Yıllardır analiz ediyorum, gerçekten iyi insanlar nasıl evinde ekmek bekleyen çoluğu çocuğu için gözünü kapatıp canavara dönüşüyor. Bunu tespit edemiyorsanız sığ düşünüyorsunuz demektir, hayat öyle birşey değil.
  16. "bu ülkede devlet yok" yazsak buraya ters kelepçe alırlar sonra 30 yıl içerde suçsuzluğunu ispatlamak için tutarlar
    unutma ki müdendise mühendis ünvanı nı veren de devlet
    odalar siyaset yapmasın da ne yapsın önüne gelen kağıdı imzalayıp sekreterlik mi yapsın, bütün iktidarlara muhalif olmak zorunda odalar ki kamu çıkarları korunsun

don kişot kanada da avusturalya da birleşik krallıkta almanya da isveçte norveç de oluyor türkiye de olmuyorsa ya tarlada sorun var ya tohumda
  17. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
  18. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
  19. gilgin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşım ben de oda yöneticisiyim, oda siyaset yapmaz, kamu yararına gerekli çalışmalar yapar. Siyaseti siyasetçi yapar. Odalar öncelikle mesleği korumakla görevlidirler, sonra da kamu yararını gözetmek. Çıkan torba yasa ile ilgili Ankara'da yapılan mitingi bile ana muhalefet otobüsünün üstünden yaptılar. İnsan bari üstünü örter, bu kadar mı aleni yapılır. Muhalif olmakla sadece kamu çıkarı korunmaz. Siz toplumun geneline "kamu yararına" olduğunuzu ispatlayamazsanız, oyuncak gibi oynarlar sizinle. Size sadece odaların seçim sistemlerini incelemenizi salık veririm, daha çok demokrasi isteyenlerin orada nasıl muhteşem bir demokrasi??? sergilediğini göreceksiniz. Aynı siyasi partilerin yapılanma sistemini görebilirsiniz orada. Neyse, daha fazla konuşmayayım bu konuda.
  20. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu

neyse :) yakında A sınıfı olacaksınız bu nedenle bir sakınca yok.