1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

C'lerin a olması! bu ayın 7. sinde bakanlık sitesini takibedin.

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Resul Akdeniz tarafından 5 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Oda deyince her zaman kırmızı sarı pankartlarla meydanlara çıkan, mühendislik hizmeti olarak hiç bir fayda vermeyi beceremediğinden hükümet tarafından lağvedilen adamları anlıyorum ben. Siz güzel yapıcı insanlar olsaydınızda, millet sizden faydalansaydı bu hale gelirmiydiniz diye soruyorum onlara. Mühendisliğin ayaklar altına alınmasında en büyük vebal onlardan başkasına ait değildir.
  2. oyuncak gibi oynanmayı görmek istiyorsan belediye başkanının kaset arşivlerine bak

oda seçim sisteminin demokratik olduğunu düşünmüyorum zaten demokrasinin de iyi bi rejim olduğunu da düşünmüyorum

şikayet ettiğin her şeyi sendikal hakları olan bir sistem ile çözebilirsin odalar da sendikaların yapamadığı kamu yararını sağlar

Oda yöneticilerinin müdür olduğu işletmelerde de mühendisin maaşının asgari ücretten yattığını gördükten sonra bana odaları savunmak düşmez
  3. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    evet size aynen katılıyorum.
  4. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    siz nasıl bir rejim istiyorsunuz çok merak ettim cidden ?
  5. Ozan Değirmenci İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    simitçi mühendis nedir ya??? bu işi zaten ilk başta mühendisler yapıyordu.daha sonradan kimyacısı fizikçisi biyoloğu .....dahil oldu.Mühendis mühendistir arkadaşlar.sgk prim sayısı günü baz alınarak a sınıfı olan uzman işi bimeyeceği için hapse giren çok olur.en iyisi sınıf farkını ortadan kaldırmak ve insanların tecrübelerine göre istihdam edilmesidir.devlet para kazanmak için,yüksek lisan,yok kurs yok tekrar sınav gibi şeyler çıkarsın bizleri de uyutarak cebimizdeki paramızı alsın.bu işinde 3 4 seney b..çıkar güvenlik görevlisi oluruz
  6. Enver Çığşar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    5343
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TOROS OSGB
    A SINIFIN İŞİNİ C SINIFI YAPABİLECEK

Bu işyerlerinde, 180 bini 'çok tehlikeli', 200 bini 'az tehlikeli', kalanları da 'tehlikeli' olarak sınıflandırıldı. Bunlardan çok tehlikeli grubunda A sınıf sertifikalı uzmanlar, az tehlikeli olanlarında B sınıfı, tehlikeli işyerlerinde de C sınıfı sertifikalı uzmanlar görev alacaklar. İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer, bin 800 prim günü bulunan B sınıfı sertifikalı uzmanlar ile 3 bin prim günü bulunan C sınıfı sertifikalı uzmanların çok tehlikeli sınıfına giren işyerlerinde görev alabileceğini söyledi. Genel Müdürlük yönetmelik değişikliği ile bin 500 prim günü olan C sınıfı uzmanı, sayıları 200 bini bulan 'az tehlikeli' işyerinde, B sınıfı sertifikalı uzman gibi görev alabilecek hale getirdi. Eğer C sertifikalı uzmanın 3 bin prim günü bulunuyorsa, bu kez 'çok tehlikeli' sınıfında yer alan ve A grubu sertifikalı uzmanın işini yapabilecek. Yine bin 800 pirim bulunan B sınıfı uzman da A sınıfı uzmanın görevlerini üstlenebilecek.

Kasım ve Şubat aylarında sınav olacak

Her uzmanın iki sınav hakkının bulunduğunu belirten Özer, 'Yönetmelik değişikliğini yaptık. Kasım 2013'te, Şubat ve Mayıs 2014 tarihlerinde birer imtihan yapacağız. Böylece en az 30 bin kişi Kasım ayında B veya A sınıfı belgeye sahip olanların statüsüne girme hakkı elde edecek. Eğer bu sınava girenlerin yüzde 40'ı başarılı olur ise bu da 12 bin uzmanın B veya A sınıfı belgeye sahip olacağı anlamına gelir. Mevcut halde de bin 500 uzmanımız var. Ocak ayında 180 bin çok tehlikeli işyerinin olduğu sahaya 12 bin uzman
  7. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    enver bey yazının kaynağı nedir
  8. Enver Çığşar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    5343
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TOROS OSGB
  9. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    az tehlikeli olanlarında B sınıfı, tehlikeli işyerlerinde de C sınıfı sertifikalı uzmanlar görev alacaklar. kısmını sizmi yanlış yazdınız diyecektim ama haberde yanlış yazılmış sanırım. Ama elimizde olan en somut açıklama bu şu anda sanırım. teşekkürler
  10. es55061 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Enver bey zaten 30000 c sınıfı uzman nasıl kasım sınavına girebiliyor o zaman sgk prim gün sayısını 500 e kadar düşürmek gerekir
  11. Enver Çığşar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    5343
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TOROS OSGB
    bin500
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 8 Ekim 2013 ---
    evet habaerde yanlız yazılmış ama bu iş mahkemede netleğe kavuşur
  12. es55061 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    30 bin uzmanın da 1500 gün primi varmı belkide yarısı 3 yıllık mezundur
  13. Enver Çığşar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    5343
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TOROS OSGB
    abi sıkıntı şu adam gitmiş limon satmış vb iş yapmış sgk var diye a sınıfı uzman olacak
  14. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    ne zaman çıkıyor yönetmelik, sınava çalışmaya başlasak mı? (3800 gün;) ) 10 sene simit+ayran+limon tecrübem var. Gidin kardeşim işinize bakın. Tecrübesi olmayan A olsa ne olur firmadan içeri giremez.
  15. es55061 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    siz geç bile kaldınız
  16. Barış Özener İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63807
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ORTADOĞU OSGB
    adam haber sitesine konuşuyor .....
    yahu şu resmi açıklamayı yapın da herkes rahatlasın.Resmi gazete,haber sitesi,forum sitesi takip etmekten bıktık
    Çin işkencesi gibi
  17. es55061 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    gerçekten de konuşmuşmu
  18. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    walla risk analizini bıraktım açıklama takip ediyorum. ha açıklandı ha açıklanacak. site yönetiminden bir şey rica edeceğim. yönetmelik çıkınca bi çağrı atsalar ;)
  19. es55061 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Taner bey forum sitelerini okuyacağına yönetmelik okunsa şimdiye kadar çoktan bitmişti
  20. Barış Özener İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63807
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ORTADOĞU OSGB
    sitenin yalancısıyız