1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Clp tüzüğüne göre kimyasal madde etiketleri değişecek

Konusu 'Kimyasallar ile Çalışmada Emniyet' forumundadır ve Ersin Bozkurt tarafından 22 Ekim 2014 başlatılmıştır.

 1. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  Maddelerin ve Karışımların Sınıflandırılması, Etiketlenmesi ve Ambalajlanması Tüzüğü

  1272/2008 sayılı CLP Tüzüğü (Maddelerin ve Karışımların Sınıflandırılması, Etiketlenmesi ve Ambalajlanması) 20 Ocak 2009 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

  [​IMG]
  Bu Tüzüğe göre, AB üyesi ülkelerde faaliyet gösteren, kimyasal madde ve karışım üreten veya ithal eden firmaların, söz konusu madde ve karışımları CLP Tüzüğü usul ve esaslarına göre sınıflandırma, etiketleme ve ambalajlama yükümlülüğü vardır.

  CLP Tüzüğü kademeli olarak AB‘de yürürlükte olan 67/548 sayılı Tehlikeli Maddeler Direktifi (Dangerous Substances) ve 1999/45 sayılı Tehlikeli Karışımlar Direktiflerinin (Dangerous Preparations) yerine geçecektir.

  http://clp.immib.org.tr/web/index.php?option=com_content&task=view&id=97&Itemid=129


  Bilindiği üzere, 1272/2008 sayılı CLP Tüzüğü (Maddelerin ve Karışımların Sınıflandırılması, Etiketlenmesi ve Ambalajlanması) 20 Ocak 2009 tarihinde yürürlüğe girmiştir. CLP Tüzüğü, Birleşmiş Milletler’in sınıflandırma ve etiketlemedeki Küresel Uyumlaştırma Sistemi (GHS) kriterlerine uyum amacıyla hazırlanmıştır.Söz konusu Tüzüğe göre, AB üyesi ülkelerde faaliyet gösteren, kimyasal madde ve karışım üreten veya ithal eden firmaların, söz konusu madde ve karışımları CLP Tüzüğü usul ve esaslarına göre sınıflandırma, etiketleme ve ambalajlama yükümlülüğü vardır. Ülkemizden AB’ye yapılacak kimyasal madde ve müstahzar ihracatında, firmalarımızın CLP Tüzüğü’nün öngördüğü şartları yerine getirmeleri gerekmektedir.

  CLP Tüzüğü kademeli olarak AB ‘de yürürlükte olan 67/548 sayılı Tehlikeli Maddeler Direktifi (Dangerous Substances) ve 1999/45 sayılı Tehlikeli Karışımlar Direktiflerinin (Dangerous Preparations) yerine geçecektir. (Tehlikeli Maddeler Direktifi için 1 Aralık 2010, Tehlikeli Karışımlar Direktifi için 1 Haziran 2015 tarihleri geçiş süreleridir.)

  CLP Tüzüğü kapsamında ayrıca, AB’de kimyasal madde üretici ve ithalatçılarının, sınıflandırma ve etiketleme bilgilerini Avrupa Kimyasallar Ajansı’na 1 Aralık 2010 tarihine kadar bildirim yükümlülüğü bulunmaktadır. Bunun yanısıra “Güvenlik Bilgi Formları”ndaki sınıflandırma ve etiketleme bilgilerinin, 1272/2008 sayılı CLP Tüzüğü kapsamında belirlenmiş usul ve esaslar doğrultusunda güncellenmesi gerekmektedir.


  -2-

  Diğer taraftan BG RCI (Alman Hammadde ve Kimya Endüstrisi Birliği) tarafından hazırlanan ‘GHS-Konvertor’ adlı program yürürlükten kalkacak direktiflere (67/548 ya da 1999/45) uygun sınıflandırma bilgilerinden yola çıkılarak tehlikeli kimyasal maddelerin CLP Tüzüğüne uygun sınıflandırılmasına ve etiketinin elde edilmesine yardımcı olmaktadır.

  Sanayicilerimize yardımcı olması amacıyla İMMİB REACH ve CLP Yardım Masası tarafından söz konusu programın kullanımına ilişkin hazırlananan power point sunumuna http://clp.immib.org.tr/web/dokumanlar/KONVERTER.pdf adresinden ulaşılabilir. CLP Tüzüğü ve söz konusu konvertor ile ilgili detaylı bilgi için aşağıda iletişim bilgileri bulunan Birliğimiz Yardım Masası ile temasa geçebilirsiniz.
  İMMİB REACH ve CLP Yardım Masası  http://clp.immib.org.tr

  http://clp.immib.org.tr/web/dokumanlar/KONVERTER.pdf?phpMyAdmin=5F,rhmCYU,MvxYcWO7pmuOAoUB7

  yeni etiket örneği;
  upload_2014-10-22_18-6-38.png

  Ekli Dosyalar:

 2. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  kimyasal maddeler için geçiş tarihi 1 haziran 2015

  kimyasal karışımlar için 1 haziran 2017
  Mevcut AB direktiflerini kullanıyoruz ,verilen tarihlerden sonra CLP tüzüğü uygulanacak(tablodaki sol taraf) ;

  upload_2014-10-22_18-26-29.png

  Link ; http://ab.immib.org.tr/web/eklenti/CLP-2014.pdf
 3. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  ingilizcedir

  Ekli Dosyalar:

 4. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  1 haziran 2015 itibari ile yeni etiketler kullanılacak