1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Co2 gaz maskesi için tavsiyelerinize ihtiyacım var ?

Konusu 'Kişisel Koruyucular ve Ekipman Seçimi' forumundadır ve Cihan Yılmaz tarafından 6 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32596
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sünpor Isı Yalıtım
    Merhabalar ;

İşyerinde üretim sırasında , Co2 gazı çıkışı oluyor eseri miktarlarda ,, işçilere maske almıştım toz için kullanılanlar gibi ama bunu yeterli görmedim kendimce , acaba işçileri rahatsız etmeyecek şekilde rahatça nefes alabilecekleri kullandığınız ekipmanlardan örnekler verebilirmisiniz ?

Teşekkür ederim.
  2. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32596
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sünpor Isı Yalıtım
    Evet fatih bey ic ortam icin havalandirma yaptik boydan boya ama proseste işçi sürekli takip etmek ve yakınında durmak zorunda oldugundan ister istemez tümüyle kesici bir yöntem olmadı.
  3. Adem Gezer İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sizde pentan gazı çıkıyor hammadden benim bildigim dogrumudur Cihan bey;
  4. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32596
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sünpor Isı Yalıtım
    Evet Adem Bey pentan gazı çıkışı oluyor ancak zarar veren kısım burası değil belki bilirsiniz , Karbonlu diye geçen hammaddemiz var bide bizim piyasada karbon grafit takviyeli diye geçen özellikle onun şişirme makinelerinde şişirilmesi sırasında oluşuyor bu Co2 :/
  5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    http://solutions.3m.com.tr/3MConten...assetId=1273678373240&blobAttribute=ImageFile
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 6 Mayıs 2013 ---
    http://solutions.3m.com.tr/wps/port...or/RespiratoryProtection/ReusableRespirators/
  6. Hasan Can Özdenli İtfaiye Er

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Düzce İtfaiye Müdürlüğü'nde İtfaiye Eri
    Co2 ye karşı kullanılabilecek bir maske var mı ya ? Merak ettim şimdi.
  7. https://osha.europa.eu/fop/turkey/tr/Files/kapaliortamdaisg/at_download/file

Kapalı ortamlarda rastlanabilecek boğucu gazlar genel olarak iki sınıfta incelenebilir. Bunlar:
    Basit boğucu gazlar : Karbondioksit (CO2), Metan (CH4), Etan (C2H6), Propan (C3H8), Bütan (C4H10), Hidrojen (H2), Azot (N2)
    Kimyasal boğucu gazlar : Karbonmonoksit (CO), Hidrojen sülfür (H2S), Hidrojen siyanür (HCN), vb. dir.
    BASİT BOĞUCU GAZLAR
    Havadaki oksijenin yerini alarak oksijen azlığından kaynaklanan boğulmaya sebep olurlar.
    1) Karbondioksit (Siyah Gaz veya Boğucu Gaz)
    Renksiz kokusuz gazdır.Özgül ağırlığı, 1.977 kg/m3’dür. Bundan dolayı, bulunduğu kapalı ortamın tabanında toplanır. Atmosfer havasında, hacim bakımından % 0.3-0.4 oranında bulunur. Bu miktar, nefes alma fonksiyonunu uyarıcı etki yapar. MAK değeri 500 ppm dir.
    Etkisi: Karbondioksit miktarının artması oksijeni azaltacağından solunum sayısı ve sıklığı artar.
    %1-3 yoğunluğunda orta sürede tehlikesizdir.
    %3-6 yoğunluğunda baş ağrıları başlar.
    %6-10 yoğunlukta , baş dönmesi, görme bozuklukları, şuursuzluk başlar.
    %10 dan fazla yoğunlukta narkotik etki görülür. Boğucu etki CO2 fazlalığından çok, oksijen azlığından olur.
    Korunma: İşyeri havasındaki miktar kontrol edilir. Solunum aygıtları kullanılır. Etkilenme olduğu takdirde, hasta açık havaya çıkarılır, oksijen verilir, suni solunum yapılır.
  8. Hasan Can Özdenli İtfaiye Er

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Düzce İtfaiye Müdürlüğü'nde İtfaiye Eri
    yani benim de tahmin ettiğim oksijeni ittiği için co2 ye karşı piyasada arkadaşımızın işini görecek herhan gi maske yok. doğru mudur ?
  9. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Aklımın erdiği ve görmeden çözebildiğim kadarıyla şunu sormak istiyorum; Çıkan CO2'nin sağlığı olumsuz etkileyebileceğini nerden biliyoruz? Yani miktarı ve ortam içindeki oranı ne kadar? Diyelim ki solunum bölgesinde ölçüldü ve yüksek çıkıyor, peki neden hemen maske? Neden havalandırma, kapatma gibi diğer çözümler değil de son çözüm ilk soruluyor?

İlla maske mi lazım? O halde CO2'nin fazlaca olduğunu düşünmeliyim. O da aşağıda biriktiği için oksijeni yukarı hapseder, dolayısıyla hava beslemeli olmazsa maske çare olamaz. Bununla da sürekli çalışılmaz.
  10. Hocam bu durumda ilk akla gelmesi gereken tabandan emiş yapacak ve yukarıdan temiz hava verecek havalandırma sistemi yapılması olmalıdır.
  11. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    Cihan bey merhaba; iş yerinde co2 çıkıyor ve bu limit değer olan % 0,5 in üzerinde ise arkadaşlarımızın da tavsiye ettiği gibi öncelikle co2 konsantrasyonunu düşürmek için genel-lokal havalandırmayı tercih etmenizi tavsiye ederim.Tüm bunlara rağmen düşüremiyorsanız o taktirde solunum maskesi kullanmalısınız yani ortam havasından bağımsız oksijen sağlayan maske olmalı ki bu pahalıdır.Eğer maske ihtiyacınız olursa ve bulamıyorsanız bana ulaşırsanız yardımcı olurum.(Madenciyim ve her zaman bu maskelerden alır ve kulanırız)
  12. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    CO2 i için gaz maskesine ihtiyaç yok. CO2 zehirli bir gaz değil. CO2 çok yüksekse ortamda oksijeni azalttığı için etki eder. Bu durumda gaz maskesi değil oksijen tüpü kullanılmalıdır. Çünkü ortamda oksijen olmadığı bir durumda co2 süzen bir maske sizin boğulmanızı önlemez.

Ortamda CO2 fazla ise arkadaşlarında belirtiği gibi etkili bir emme basma havalandırma sistemi kurmak yeterlidir.
  13. haklısınız. Bir noktayı düzeltmek isterim CO2 oksijeni azalymıyor yukarı doğru itiyor. CO olsaydı ortamdaki oksijeni bağlar ve Oksijeni azaltırdı.
  14. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    oksjieni azaltma kimyasal bir yol ile olmuyor.

10 metre küp havanın içinde %21 olan oksijen örneğin oranı %10'a çıkmış CO2 (başka gazda olabilir) nedeniyle %21 in altına düşüyor. Buradaki azaltma bir başka gaz yüzünden oksijenin derişiminin azalmasıdır.
  15. Evet şimdi oldu.
  16. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32596
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sünpor Isı Yalıtım
    Tüm yanit veren arkadaslarima tesekkur ederim. Daha once havalandirma yaptirdim ssoylediginiz gibi ancak benim sikintim personelin sadece bir hammadde ile çalışırken bu sikintiyi yasamak durumunda olmasi yani personel makinenin basinda durmak zorunda oldugundan asil gaz cikisinin oldugu yere cok yakin.yoksa dediginiz gibi havalandirmalari yaptim ortamda gercekten farkedilir durumda bir etkisi oldu. Bu arada zehirli olmadigini biliyorum sikinti yasayan personel tikandigini dile getiriyor zaten .
  17. ahmet aktan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman