1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Cumhurbaşkanı gül 'torba kanun'u onayladı

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 1 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. Onur Umur Emektar Üye

  • Emektar Üye
  Sertifika Numarası:
  48078
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEİAŞ
  Torba yasada sadece sınavdan ve sınava katıulma şartlarından bahsediyordu diye hatırlıyorum.
 2. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  16620
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Uzman
  MADDE 55 – 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun geçici 4 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
  “(2) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir.”

  Bakanlık yukardaki kanun değişikliğine göre en kısa sürede sınav şartlarını belirlemeli.Kanun değişikliği olduğu için A sınıfı uzmanların Danıştaya itiraz yolu kapanmış görünüyor.Yine sınav ve Ankara yolu görünüyor bizlere.Derslere yeniden 6331'e göre çalışmaya başlamak lazım.
 3. Özlem Özkara İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  28425
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Çalışsak ne olacak ki? Kimsenin uzman aradığı yok.
 4. Leyla Kalyon İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  19581
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Özlem Hanım umutsuz olmayın en geç 6 ay sonra size muhtaçlar
 5. İlker Yılmaz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  47546
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Emek OSGB
  6 ay sonra iptal edilmezse diye not düşme gereği duydum:rolleyes:
 6. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  80759
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Vakıf Üniversitesi
  Kursa giderken bir kişinin uzmanlığın A sı B si C si olmaz, ya uzmandır, ya da değildir. Bu konuda mahkemeye başvurulduğunu duymuştum.
 7. Orçun Kapçak İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  Bekkiler Balıkesir
  Şimdi Arkadaşlar Herkese İyi Günler Diliyorum Öncelikle...

  Bana Çıkan Yasayı Yani Olayı Özetlerseniz Sevinirim Takip Edemedim.

  Şimdi Ben C Sınıfıyım Diyelim; Bu Sene Kasımdaki Aralıktaki Sınava Girip B Sınıfı Almamın Yolu Mu Açılıyor ?

  Kısaca Açıkça Özetler misiniz ?
 8. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  • Eğitim Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Torba Yasa olarak bilinen 6495 sayılı “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”, 2 Ağustos 2013 tarihli ve 28726 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

  Bu Kanunun içerisinde, İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili 3(üç) kanun maddesi yer almaktadır. (55., 56. ve 101. Maddeler)

  MADDE 55 – 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun geçici 4 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
  “(2) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir.

  -Açıklama: 6331 sayılı İSG Kanunu ile, ciddi anlamda artan “Çok Tehlikeli Sınıftaki İşyerleri’ne hizmet verebilecek İş Güvenliği Uzmanı ihtiyacı” nı karşılayabilmek için -belirli şartlar dahilinde- C Sınıfı İşi Güvenliği uzmanlarına da Çok Tehlikeli Sınıftaki işyerlerine hizmet verme yetkisi sağlanmak istendi. Bu amaçla 31/01/2013 tarih ve 28545 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikte “3 yıllık mesleki tecrübeye sahip C sınıfı İGU belgesi olanlar; Sektörel düzenleme kapsamında kendi meslek dallarına uygun işlerin yapıldığı işyerleriyle sınırlı olmak üzere, bütün tehlike sınıflarındaki işyerlerinde görev alabilirler” ifadesiyle, bu ihtiyacın giderilmesi öngörülmüştü. Ancak; bu maddeye karşı açılan dava sonucunda; Danıştay 10.Dairesince 2013/919 Esas no ile ilgili maddenin yürütmesinin durdurulması kararı verdi.
  Bakanlık, bunun üzerine Torba Yasa’nın 55. Maddesinde zikrettiği ifadesiyle, yine Bakanlıkça belirlenecek şartları sağlayan İş Güvenliği Uzmanları’na, daha üst sınıf belge için doğrudan sınava girme (ve dolayısıyla üst sınıf belge yetkinliğine sahip olma) imkanı sağlamış olmaktadır.

  MADDE 56 – 6331 sayılı Kanunun 38 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
  “a) 6 ve 7 nci maddeleri;
  1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariçkamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde,
  2) 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/1/2014 tarihinde,

  3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,”
  -Açıklama: 6331 sayılı İSG Kanunu ile; Kanun kapsamının istisnası olan kurumlar haricinde hemen hemen ülkemizin tüm işyerlerinin İşyeri Hekimi, İş Güvenliği Uzmanı ve Diğer Sağlık Personeli hizmetini temin etme (bireysel veya OSGB’lerden) yükümlülüğü getirildi. Çalışan sayısı 50 ve üzerindeki tüm(tehlike sınıfı ne olursa olsun) özel sektör işyerlerinde bu yükümlülüklerin yürürlük tarihi Kanun’dan 6 ay sonra, yani 01.01.2013 tarihinden itibaren başladı. Bu özellikteki işyerlerinin durumuyla ilgili herhangi bir ertelenme, söz konusu olmayıp, halen teftişlerle bu hizmetlerin temin edilip edilmediği denetlenmekte ve yükümlülüğünü yerine getirmeyen işyerlerine gerekli yaptırımlar uygulanmaktadır.
  Çalışan sayısı 50’nin altında olan Tehlikeli veya Çok Tehlikeli Sınıftaki işyerleri için ise; İşyeri Hekimi, İş Güvenliği Uzmanı ve Diğer Sağlık Personeli hizmetini temin etme (bireysel veya OSGB’lerden) yükümlülüğü Kanun’dan 1 yıl sonra, 01.07.2013 tarihinden itibaren başlayacak iken, Torba Yasa’nın bu 56. Maddesi ile6 ay daha süre uzatımına gidilerek, 01.01.2014 ‘e ertelenmiştir.Çalışan sayısı 50’nin altında olan Az Tehlikeli Sınıftaki işyerleri ve tüm Kamu kurumları(tehlike sınıfı ne olursa olsun, çalışan sayısı kaç olursa olsun) için de; İşyeri Hekimi, İş Güvenliği Uzmanı ve Diğer Sağlık Personeli hizmetini temin etme (bireysel veya OSGB’lerden) yükümlülüğü Kanun’dan 2 yıl sonra, 01.07.2014 tarihinden itibaren başlayacak iken, Torba Yasa’nın bu 56. Maddesi ile2 yıl daha süre uzatımına gidilerek, 01.07.2016 ‘ya ertelenmiştir.
  Bu iki ertelemenin gerekçesi, sertifikalı İşyeri Hekimi ve İş Güvenliği Uzmanı konusundaki sayısal yetersizlik ve gereken altyapının hazırlanmamış olmasıdır.

  MADDE 101 – 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı Kanunun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (f) ve (s) bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
  “f) İş Güvenliği Uzmanı: Usul ve esasları yönetmelikle belirlenen, iş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip, Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında çalışma hayatını denetleyen müfettişler ile mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanı,”

  “s) Teknik eleman: Teknik öğretmen, fizikçi, kimyager ve biyolog unvanına sahip olanlar ile üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği programı mezunlarını,”
  -Açıklama:İş Güvenliği Uzmanı tanımı, ilgili Mevzuat gereği, yıllardan beri Bakanlıkça yetkilendirilmiş “Mühendis, Mimar ve Teknik Eleman” unvanlarına sahip olanları kapsamakta idi. Torba Yasa’nın 101. Maddesi ile, İş Güvenliği Uzmanı olabilecek olan kapsamda herhangi bir kısıtlama olmayıp, bu unvana sahip olabileceklerin kapsamı daha da genişletilmiştir. Buna göre;

  · * Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında çalışma hayatını denetleyen müfettişler,
  · * -Daha önce Mimar unvanı uygun görülmediği için İş Güvenliği Uzmanı olamayan- İç Mimarlar, Peyzaj Mimarları, Bölge-Şehir Planlamacılar vb. Mimarlık “Fakültesi Mezunları” (Bölümüne bakılmaksızın, fakülte mezuniyeti kriter alındığı için)
  · *Tüm Mühendislik eğitimi veren Fakülte mezunları,
  · * Teknik Eleman kapsamında Fizikçi ve Kimyagerin haricindeBiyolog unvanına sahip olanlar da artık İş Güvenliği Uzmanı olabileceklerdir.


  Kapsamın genişletilmesinin gerekçesi, İş Güvenliği Uzmanı unvanına sahip olabileceklerin sayıca artarak, kısa zamanda Uzman ihtiyacının karşılanabilmesidir.DRUZ
 9. Özlem Kocaman İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  o prim günü kaç gün olacak bilen varmı
 10. Alper Gazioglu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  1554
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bilgemed İş Sağlığı ve Güvenliği Merkezi
  Acaba şöyle bir durum olabilir mi?
  1- Belli bir prim günü sayısı için ( mesela 3 yıla karşılık gelen) C'den B'ye geçiş için sınava girme hakkının verilmesi.
  2- Daha fazla prim gün sayısı için (mesela 6 yıla karşılık gelen) C'den A'ya geçiş için sınava girme hakkının verilmesi.
  Yoksa sadece bir üst seviyeye geçiş hakkı mı tanınacak? Yorumlarınız nedir?
 11. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  hepimize hayırlııııı uğurluu olsun
 12. Fatma Aksoy İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  2684
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  evet 6 ay sonra iptal edilmezse o_O
 13. İlker Yılmaz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  47546
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Emek OSGB
  Ben söyleyim yapacakların;
  5 Yıl veya 8 yıl mesleklerinde çalışmış uzmanlara sınav hakkı verecekler geçenler ve şartları sağlanayanlar bir üst sınıfa ve asınıfı yerine kendi branjlarındaki yerlere bakabilecekler yani mesleki eğitim 750 gün prim değil 5-8 yıl olacak fikrindeyim
 14. Fatma Aksoy İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  2684
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman

  Verdiğiniz bilgiler için teşekküler forum004 :)
 15. Mehmet Bal İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  25180
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Yeşil inş
  Eğitim falan almadan sınava gireriz inş bi daha para dökmeyelim durduk yerde sınav ücreti vercez bide tekrardan belge parası devlet üçgeni kurmuş gel gel yapıyo hadi hayırlısı inş
 16. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  47072
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  İzmir Büyükşehir Belediyesi
  arkadaşlar

  C sınıfı B olmak için sınava girecek

  B sınıfı A olmak için sınava girecek


  Eğitime gitmek zorunlu olmayacak


  Şart olarak da belirli bir gün SGK prim dökümü isteyecekler
 17. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Hatay
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar ben kendimi Bakanlık yetkilileri yerine koyarak biraz beyin jimlastği yapalım derim.
  1. c sınıfı uzman olanlar belirli (Bakanlıklık açıklayacak ne kadar olduğunu)SGK günleri olanlar sadece B sınıfı uzmanlık sınavına mı girecekler yoksa 2 adet süre belirlenip az olan süreyi gecenler B, Uzun süreyi aşanlar direk A sınıfı sınavına mı girecekler.
  Benim düşüncem C ler sadece B sınıfı sınavına girseler yetrli olur diye düşünüyorum çünkü B sınıfı olanlar 4 yıl süre ile A sınıfının yerine bakabilme yetkisi var. Böylelikle sorun çözülmüş olur. Diğer yandan Kurslarda ders veren A sınıflarınında sayısını arttırmak amaçıyla 2 tane süre açıklayıp uzun süreyi aşanlardan direk A sınıfı sınava girmeleride sağlanabilir.
  2. Süre ne olmalı?
  Bu süre çok fazla olursa ihtiyaçı karşılayaçak uzman yine bulunamaz. Çokta kısa olmasıda beklenmemlidir. bence makul alan
  450 ile 600 gün arasıdır.
  Direk A sınıfı Uzmanlık sınavı için süre belirlerseler buda fazla olmamalıdır çünkü yaşı ilerleyen kişilerin sınavı geçme şansları çok az olaçaktır. Hemen diyebilirsiniz onların tecrübeleri var kazanırlar. Ancak bütün yönetmelikler değişti eski uzmanlar yeni yönetmeliklere kendilerini adapte etmeleri çok zor olacaktır. Bu sebeple bence süre 1500-2000 günü geçmemelidir. Daha fazla olması bizi yine uzman sıkıntısından dolayı ertelemeye iter o zaman da bu kanunun ciddiyeti kalmaz. Kimseye laf anlatılamaz.
  3. Sınav yapılıp belgelerin basımı ve dağıtımı 1 Ocak 2014 den önce bitirlmesi gerekmektedir.
  En az bir sınavın Ekim sonu Kasım başı yapılması zarureti hasıl olmaktadir.
  Yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar.
 18. bim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu
  3 yıl-B 8 yıl-A gibi söylemler var.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 2 Ağustos 2013 ---
  kanuna göre eğitim vs. şartı yok, prim günlerine ve bazı kriterlere göre 2 sınav hakkı verecekler
 19. bim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu
  kamu yönetiminde hiyerarşik düzende uzman yardımcısı-uzman, müfettiş yardımcısı-müfettiş-başmüfettiş gibi bir düzen var. neden iş güvenliğinde olmasın ki? bence gayet mantıklı. tecrübeyle bilginiz, beceriniz ünvanınız yükselir, profesyonel olursunuz. malesef kamuda da böyle lafa gelince herkes uzman ama iş yapmaya gelince fos, laf çok iş yok.