1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Cumhuriyet nedir?

Konusu 'Tarih ve İSG' forumundadır ve Koray Pehlivanoğlu tarafından 29 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bu gün cumhuriyetin ilanının 90. yılı. Peki ama bu cumhuriyet nedir?

Bunu tartışalım istiyorum. Örneğin nasıl oluyorda bir cumhuriyet olmayan Britanya dünyanın en demokratik en gelişmiş ülkelerinden biri olurken yine bir cumhuriyet olan İran'da demokrasi olmuyor vs.

Cumhuriyet nedir? Demokrasiden farkı nedir? Cumhuriyet şart mıdır? vb.

Bu konuyu tartışalım istiyorum.
  2. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    “Cumhuriyet” nedir? Bu soru üniversite üniversite bitirmiş insanlara sorulduğunda, çoğunlukla şu yanıtı alıyorum “Cumhuriyet halkın halk tarafından yönetildiği rejimdir”. “Cumhuriyet halkın yönetime katıldığı rejimdir”; “Cumhuriyet en iyi yönetim şeklidir” vs. Bu yanıtlar ilkokul birden beri bize ezberletilen bilginin bir tekrarından başka bir şey değil.

İnsanlar cumhuriyeti tanımladıklarını sanırlarken bir başka şeyi, demokrasiyi tanımlamaktadırlar. Ülkemizde demokrasiyle cumhuriyetin aynı olduğuna dair çok güçlü bir ezber ve iman var. Sorulduğunda ısrarla “cumhuriyet”in tanımı istendiğinde, “demokrasi”nin tanımı verilmektedir.

Farkında olunmadan cumhuriyet ve demokrasi aynı şey sanılmaktır. Oysa bu her yönüyle yanlış bir bilgidir. Bu yanlışı anlatmak için teorik bir tartışma bile yapmaya gerek olmayabilir. Ampirik bir bakış bile cumhuriyet ve demokrasinin farklı hemde çok farklı şeyler olduğunu bize ispatlar. Birer cumhuriyet olmakla birlikte demokratik olmayan pek çok devlet vardır. Komşularımız Suriye ve İran birer cumhuriyettir. Yıkılan sovyet diktalarının tümü birer cumhuriyettir.. Oysa bu devletlerin tümünün demokrasiyle yönetilmedikleri hepsinin birer dikta olduğu tartışma götürmez.

Demekki demokrasi başka bir şey cumhuriyet bambaşka bir şeydir.

Aynı insanlara monarşi nedir diye sorsak bize şu cevapları verirler “monarşinin bir kişinin yönetimidir”, “monarşide iktidarın halka değil, krala aittir”, ve tabi “krallığın anti-demokratik ve kötü bir rejim olduğu” dur. Bu cevaplarda ilkokul birden beri bize ezberletilen bilginin bir tekrarından başka bir şey değil.

Bu yanıtları verenler demokrasi ile monarşiyi karşıt tanımlar sanmaktadırlar. Oysa bu fikir bütünüyle yanlıştır. Dünyada demokratikliği tartışılmayan 21 ülkeden 10’u cumhuriyet, 11’i ise monarşidir. Avustralya, Belçika, Birleşik Krallık, Danimarka, Hollanda, Japonya, Kanada, Lüksemburg, Norveç, İsveç, Yeni Zelanda gibi demokrasinin beşiği sayılan bu ülkelerin tümü bir cumhuriyet değil, monarşidir.

Cumhuriyet ile demokrasi arasında bir bağıntı yoktur. Bir cumhuriyet demokratik olabileceği gibi, anti-demokratik de olabilir. Aynı biçimde monarşi ile demokrasi arasında da bir bağ yoktur. Bir monarşi demokratik olabileceği gibi, anti-demokratik de olabilir.

Öyleyse tekrar soralım cumhuriyet nedir demokrasi nedir? Cumhuriyet olmasa ne olurdu?
  3. Koray Bey böyle bir konu açmakla burda cumhuriyet bayramını tatil anlayışı ile kutlayan, cumhuriyet bayramını yıllardır alişilan gelmiş old. kutlayanları bilinçlendireceğinizden hiç şüphem yok.
    Benim cumhuriyet ve demokrasi konusunda görüşüm, cumhuriyet halkın seçmesi, demokrasi ise bu seçimin hazmedilebilmesidir, ülkemizde cumhuriyetin olduğuna demokrasinin olmadığına inanıyorum.
  4. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

Cumhuriyet nedir sorusunun bilinen yanıtı şu; İktidarın babadan (bazen akrabadan) irsi olarak devredilmediği sistemin adıdır. Devlet başkanlığının irsî olarak intikal etmediği rejim olarak tanımladığımıza göre, “Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir” diyen Anayasamızın 1’inci maddesinin Türkiye’de babadan oğula veraset yoluyla geçen bir devlet başkanlığının sistemini yasakladığını söyleyebiliriz. Başka bir şeyi değil.
    Monarşi nedir sorunun yanıtı da şudur; İktidarın babadan (bazen akrabadan) irsi olarak devredildiğii sistemin adıdır.
    Ancak, Osmanlı İmparatorluğunun anti-demokratik, Türkiye Cumhuriyetinin ise demokratik bir devlet olduğunu bilimsel olarak kanıtlamak mümkün değil. Osmanlı İmparatorluğunun ve Türkiye Cumhuriyeti demokratik olup olmadığı ayrıca tartışılması gereken bir olgudur.
    Ve benim kanatim kurulan cumhuriyetin, yıktıkları monarşiden (meşrutiyetti zaten) çok daha anti demokratik olduğu yönündedir. Sanırım tartışmayı buradan sürdürmek daha doğru olacak.