1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

(döf) düzeltici önleyici faaliyet prosüdürü

Konusu 'Prosedürler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 14 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    1. AMAÇ
    Kalite, Çevre, Ohsas ürün ve proses aşamalarında tespit edilen uygunsuzlukların tespiti, araştırılması, uygunsuzlukların sebebini ortadan kaldırmak için düzeltici ve önleyici faaliyetlerin talep edilmesi, planlanması, gerçekleştirilmesi ve yönetimi ile düzeltici ve önleyici faaliyetlerin etkinliğini kontrol etmek için sistem oluşturmak.
    2. KAPSAM
    2.1 Kalite; proseste kaliteyi olumsuz etkileyen her türlü faaliyet ,
    2.2 Çevre; proseslerin gerçekleştirilmesinde çevreye [hava, su ve toprak] verilen zarar [katı, sıvı, gaz] sınırlarının kabul edilebilir yasal seviyeye indirgenmesi uygulaması,
    2.3 Ohsas; çalışanların iş güvenliği tedbirlerine uymaması ve mesleki hastalıkları nedeni ile olabilecek işe bağlı tehlikeli ve riskli davranışlar, olaylar [kaza, olay] sonucunda oluşan uygunsuzluklara karşı alınacak Düzeltici ve Önleyici faaliyetlere ait önlemleri kapsar.
    3. SORUMLULUK
    3.1 Çevre ve İSG Sorumlusu: Düzeltici/Önleyici faaliyetlerin takip edilmesini sağlamaktan sorumludur.
    3.2 İlgili Birim Sorumluları: Biriminde oluşan olumsuzluklar için gerekli olan düzeltici/ önleyici faaliyetleri planlamak ve uygulamaktan sorumludur.

4. UYGULAMA
    4.1 Genel :
    4.1.1 Düzeltici Faaliyetler, Düzeltici/ Önleyici Faaliyet Talep Formu ile belirlenmiş olup, bu uygunsuzluklara ait düzeltici faaliyetler , uygunsuzluğa bağlı olarak başlatılır.
    4.1.2 Entegre Yönetim Sistemleri [kalite, çevre ve ohsas] uygulamaları,
    4.2. Genel olarak;
    4.2.1. Denetim sonuçları [İç ve dış] raporları,
    4.2.2. Kalibrasyon kaynaklı
    4.2.3. Müşteri şikâyetleri [Şikayetler, Müşteri Şikâyet Değerlendirme Formu]
    4.2.4.Dışardan alınan “Bakım ve onarım” dan kaynaklı uygunsuzluklar
    4.2.5. Tedarikçi seçimi ve Tedarikçi değerlendirmeleri,
    4.2.6 İşçi sağlığı ve İş güvenliği ile ilgili alınacak önlemler,
    4.2.7 Makine ve ekipmanların koruyucu bakımlarına yönelik faaliyetler,
    4.2.8 İstatistiksel sonuçlar,
    4.2.9 Eğitim,
    4.2.10 Çalışanların gözlemleri… vb.
    4.2.11 Ayrıca tüm çalışanlar, proses ve kalite sisteminin geliştirilmesine yönelik olarak düzeltici/ önleyici faaliyet talebinde bulunabilirler.
    4.3.Kalite : Kaliteden kaynaklı oluşabilecek uygunsuzluklar:
    4.3.1 Kalite kayıtları
    4.3.2. Bakım onarım faaliyetleri
    4.4Çevre : Çevreden kaynaklı oluşabilecek uygunsuzluklar
    4.4.1 Zararlı ve tehlikeli maddeler
    4.4.2 Enerji sarfiyatları
    4.5.Ohsas : İşçi sağlığı ve güvenliğinden kaynaklı uygunsuzluklar
    4.5.1 Kazalar ve kazalara ramak kalmalar
    4.5.2 Risk faktörleri ile
    4.5.3 Acil durumlarda yapılan faaliyetler ile
    4.6 Düzeltici Faaliyetlerin Talebi, Değerlendirilmesi, Uygulanması ve Doğrulanması/Takibi :
    4.6.1 Düzeltici faaliyet istekleri “ Düzeltici/ Önleyici Faaliyet Talep Formu” ile yapılır.
    4.6.2 Tespit edilen uygunsuzluğun tanımı form üzerinde açık bir şekilde belirtilir.
    4.6.3 Düzeltici faaliyetlerin gerçekleştirilmesinden sorumlu kişi ve/veya birim belirtilir ve Yönetim Sistemleri Birimi ‘ne gönderilir.
    4.6.4 Çevre ve İSG Sorumlusu formu değerlendirerek, düzeltici ve/veya önleyici faaliyet gerektiren bir uygunsuzluk olması durumunda, “Düzeltici/ Önleyici Faaliyet Talep Formu” na numara vererek faaliyetin düzeltici veya önleyici olması durumuna göre ilgili takip formunu doldurarak faaliyeti başlatır.
    4.6.5 Çevre ve İSG Sorumlusu, düzeltici faaliyetin belirlenen zamanda gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğinin takibini yapar.
    4.6.7 Uygunsuzluğa ait birimlerden gelen “Düzeltici/ Önleyici Faaliyet Talep Formu” Çevre ve İSG Sorumlusu tarafından muhafaza edilir, Yönetim Temsilcisi de bilgilendirilir.
    4.6.8Düzeltici faaliyetin takibini yapacak olan kişi veya kişiler tespit edilen tarihte düzeltici faaliyetin gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğini ve etkinliği değerlendirerek sonuçları orijinal “Düzeltici/ Önleyici Faaliyet Talep Formu”na kaydeder.
    4.6.9 Kalite, Çevre, İSG Yönetim Sorumlusu takip sonuçlarını göz önünde tutarak “ Düzeltici/ Önleyici Faaliyet Talep Formu”nu onaylar.
    4.6.10 Düzeltici faaliyet takibi sonucunda, düzeltici faaliyetlerin uygulanmamış veya uygunsuzluk veya hatanın giderilmemiş olduğu tespit edilirse konu ilgili birim sorumlusunun katılımıyla tekrar görüşülür. “ Düzeltici/ Önleyici Faaliyet Talep Formu”na gerekli açıklama yapılarak kaydedilir.
    4.6.11 DÖF isteyen ve istenen taraf, ikinci bir doğrulama tarihi belirler. Kalite Yönetim Birimi de bu konuda bilgilendirilir.
    4.6.12“2.” Kez doğrulama işlemi sonucunda da giderilemeyen uygunsuzluk durumunda, Kalite, Çevre, İSG Yönetim Sorumlusu, Üst Yönetimle bir araya gelerek, bu uygunsuzluğun giderilmesi veya önlenmesi için gerekli kararın alınmasını sağlar.,
    4.613 Kalite sistemi ile ilgili aksaklıkların giderilmesi sonucu gerekiyor ise ilgili dokümanlarda revizyona gidilerek kayıt altına alınır.
    4.6.14 Altı (6) aylık periyotlarda Düzeltici Faaliyet Sonuçları, Kalite Yönetim Biriminde istatistik olarak incelenir ve Kalite, Çevre, İSG Yönetim Sorumlusu, Yönetimin Gözden Geçirmesi Toplantısı ‘nda yönetime sunar.
    4.7 Düzeltici Faaliyet Kayıtları
    Düzeltici/ Önleyici Faaliyet Talep Form larının kaydedilmesi ve takibinin kolaylaştırılması için “Düzeltici/Önleyici Faaliyet Takip Formu”na kaydı yapılır.
    5. KAYITLAR
    Bu prosedür ile ilgili kayıtlar Doküman ve Kayıtların Kontrolü Prosedürüne göre tutulur ve saklanır.

6.DAĞITIM
    Genel Koordinatör
    Proje Müdürü
    Şantiye Şefi

7. EKLER
    Düzeltici/ Önleyici Faaliyet Talep Formu
    Düzeltici Faaliyet Takip Formu
    Önleyici Faaliyet Takip Formu

Ekli Dosyalar:

2. SEDAAA İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    PAylaşatığınız bilgiler için çok teşekkürler.

Bunlar prosedürleri peki düzenleyici önleyici faaliyet raporu örneği var mıdır elinizde ??
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  4. Pınar GÜLLE İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KORU OSGB
    'Döf talep formu' mevcut olan arkadaşlar varsa paylaşabilirler mi ?
  5. Pınar GÜLLE İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KORU OSGB
    bu formları arıyordum sitede dolaşırken farklı başlıklar altında buldum, bulmuşken ekleyeyim dedim tüm uzmanlara kolay gelsin ...

Ekli Dosyalar:

6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Soruldu!!!
  7. Hamza Öztoprak İSGforum Üyesi

Merhaba,
    Açılan DÖF kapatıldıktan sonra aynı hata yada uygunsuz durum meydana gelirse, tekrar ederse nasıl bir yol izlenir? Tekrar mı DÖF açmalıyız ?
  8. serpil varlı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    alt işveren olarak döf açmak istiyorum . Sadece talep formu düzenlemem yeterli olur mu acaba ? yoksa bütün formları boş olarak veya dolu olarak vermeliyim . Ayrıca tkip formu tutmalımıyım ? Asıl işverenin hükümlülüklerini yerine getirmemesi söz konusu .