1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Döküm sektörü için iş güvenliği rehberi geliyor

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Selman Doğan tarafından 20 Kasım 2015 başlatılmıştır.

 1. Selman Doğan Serbest Kürsü

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  28982
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel Uzman-Bilirkişi-Eğitmen
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı Rana Güven, dökümhane çalışanların, fiziksel, kimyasal, biyolojik ve psikososyal pek çok riskle karşı karşıya kalabildiğini, sektöre yönelik İşçi Sağlığı ve Güvenliği Rehberi bastıracaklarını bildirdi.

  Güven yaptığı açıklamada, döküm sektörünün Türkiye’nin önde gelen iş kolları arasında yer aldığını söyledi.

  Meslek hastalıklarının döküm sanayinde çok önemli bir konu olduğunu belirten Güven, "Özellikle koruyucu ve önleyici bir sağlık gözetimiyle meslek hastalıkları yüzde 100 önlenebilmektedir. Meslek hastalıklarının önlenmesine ilişkin tedbirlerin alınması çok hayati önem taşıyor. Döküm sanayinde bu konuda yakaladığımız işbirliğini kalıcı hale getirmeyi planlıyoruz" diye konuştu.

  Güven, ilgili yasa gereği bütün çalışanların iş sağlığı ve güvenliği alanında koruma altına alınmak zorunda olunduğunu vurgulayarak şöyle devam etti:

  "Çalışanların, fiziksel, kimyasal, biyolojik ve psikososyal pek çok riskle karşı karşıya kalabileceği çok tehlikeli sektörlerin başında gelen dökümhanelere yönelik İşçi Sağlığı ve Güvenliği Rehberi bastıracağız. Prosesin her aşamasında çalışanın karşı karşıya kalabileceği bütün tehlikeler bir risk envanteri haline getirildi. Bu tehlikeler tespit edildikten sonra her iş yeri kendi çözüm yolunu ve önerisini kendisi geliştirmek suretiyle risk değerlendirmesini gerçekleştirme imkanı bulacak. Türkiye’deki tüm dökümhanelere bu rehberi ulaştıracağız. Ardından bu rehberin hayata geçirilmesi ve uygulanmasına ilişkin bir sorun var mı? Bir ihtiyaç var mı? Belli aralıklarla yine sektör temsilcileri ve döküm sanayicileri derneği ve odalarla bu çalışmalarımızı sürdüreceğiz."

  MESLEK HASTALIĞININ ÖNÜNE GEÇİLMELİ

  Sektörde, toz ve kaynak gazlarına bağlı mesleki akciğer hastalıklarının olabildiğine dikkat çeken Güven, "Toz yönetmeliğimizde belirlenen bir limit değer var. İş yeri ortamındaki toz asla ve asla o limit değerin üzerine çıkmamalı. Bunun için tozu kaynağında yok etmek, bunun tam olarak mümkün olamadığı hallerde ise kişinin maruziyetini ortadan kaldırmak, en son çare olarak ise kişisel koruyucu donanımlarla çalışanımızı korumak zorundayız" değerlendirmesinde bulundu.

  Güven, bütün bu tedbirlerin alındığı hallerde meslek hastalığının meydana gelmeyeceğine işaret ederek, şunları kaydetti:

  "Eğer sağlık ve güvenlikle ilgili gerekli taramalar, gerekli ortam ölçümleri ve tedbirler alınırsa zaten meslek hastalığı meydana gelmez. Ama maalesef bu toz düzeyinin limitin üzerine çıkmasıyla ya da belki kişisel koruyucu donanımların uygun, doğru ve sürekli kullanılmaması nedeniyle hastalıklar oluşabiliyor. Siz risklerle ilgili tedbiri baştan alırsanız asla meslek hastalığına yakalanmazsınız. Yüzde 100 önleyebildiğimiz tek hastalık meslek hastalıklarıdır. Bu kadar nettir. Artık bir dökümhanede çalışan personelin solunum ya da mesleki akciğer hastası olmasına izin vermemeliyiz. Biz bakanlık olarak ve ilgili dernek ve odaların da desteği ile işverenlere destek veriyoruz."