1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Dört işçi yaralandı skandallar bitmedi

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 27 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in bir soru önergesine verdiği yanıt, 21 Mart 2013 günü 4 işçinin yaralanmasına neden olan kazanın yaşandığı Elmadağ'daki MKEK Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası'nda ihmal zincirinin devam ettiğini ortaya koydu.


  MERİÇ TAFOLAR Ankara
  Çelik, iş kazasından 3 ay sonra 21 Haziran-3 Temmuz arasında fabrikada yapılan genel teftişte,iş sağlığı ve güvenliği açısından 52 noksanlık tespit edildiğini, bu hususların çalışanlar için yaşamsal tehlike oluşturması nedeniyle işin durdurulduğunu belirtti. Çelik, işverenin noksanların giderildiğini açıklaması üzerine fabrikanın 30 Temmuz 2013 günü yaptığı başvuru üzerine NGL ve trotil atölyeleri dışında işin durdurulmasının kaldırılmasına karar verdi.
  haber.jpg

  CHP’li Levent Gök'ün MKEK Barutsan Roket ve PatlayıcıFabrikası'nda 4 işçinin yaralanmasına neden olan kazaya ilişkin soru önergesini yanıtlayan Çelik, şunları kaydetti:

  ‘11 noksan tespit edildi’
  "Bakanlığımız iş müfettişlerince Elmadağ Makine ve Kimya Endüstrisi Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası işyerinde 26-30 Temmuz 2012 arasında yapılan inceleme teftişinde iş sağlığı ve güvenliği açısından 11 noksan husus tespit edilerek işverene noksanlarını gidermesi için 3 ay süre verilmiştir. 21 Mart 2013'te 4 işçinin yaralanması ile sonuçlanan iş kazası hususunda inceleme teftişi yapılmış olup teftiş raporu henüz tamamlanmamıştır.
  İşverenin noksanlarını giderdiğini bildirmesi üzerine 30 Temmuz 2013'te yapılan inceleme teftişisonucu İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun 25. maddesine göre işyerinde NGL ve trotil atölyesinde üretim yapılmamak kaydıyla noksanlıkların giderilinceye kadar bu bölümlerde işin durdurulması kararının devamına ve işyerinin diğer bölümlerinde işin durdurulması kararının kaldırılmasına uygun olacağına dair görüş ve kanaat bildirilmiş aynı gün toplanan heyettarafından da müfettişlerin uygulamasının yerinde olduğu kararı verilmiştir."
  KAYNAK
 2. Aykut yağdıran İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  o dört işçiden ikisi vefaat etti..1990'lı yıllar ve daha öncesinden kalan TEKNİK EMNİYET' adı altında bir iş güvenliği sistemine sahipti fabrika Halende öyle :( merak ediyorum o 15günde neler düzeldi bu fabrikada...