1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Düşük gösterilen maaş sebebi ile iş akdinin feshi

Konusu 'İş Hukuku ve SGK Uygulamaları' forumundadır ve Nevzat Erdağ tarafından 10 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. Nevzat Erdağ İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  [​IMG]Düşük Maaş Gösterilip,Yüksek Ücret Almam Haklı Fesih Sebebi midir?

  Özel bir sağlık merkezinde 7 senedir çalışmaktayım. 31.12.2011 tarihinde brüt 1023 tl den gösterilen sigortamız 2012 itibari ile asgari ücretten gösterilmeye başlanmıştır. 2011 e kadar bankaya yatan maaşlarımız 2012 itibari ile ilk 7 ay elden , 8.ay ise bankadan 750 + AGİT yatırılmıştır. Hem SGK primimiz az yatarak benim hakkım yenmekte hem de devletin kaybına göz yummuş olmaktayım. Ayrıca çalışma saatlerimiz sabah 8 akşam 18 hafta içi cumarteside 8 -14 saatleri arasındadır. Öğle yemek molamız 30 dakikadır. Öğle yemeklerimizi çıktığımızda haftada 53 saat çalışmaktayız. İş yeri herhangi bir mesaide vermemiştir. Sözleşmemi haklı olarak fesih edebilir miyim, feshedersem geçmişe dönük mesai ve tazminat hakkım var mıdır. Uygulayacağım prosedürler nelerdir.

  Saygılarımla

  Erkan S.

  [divider style="dashed"]

  Siz Sordunuz Nevzat Erdağ Yanıtladı :

  [box style="note"]

  Merhaba Erkan Bey,

  4857 Sayılı İş kanunumuzun 63. Maddesi gereği genel bakımdan çalışma süresi haftada en çok kırk beş saattir. Aksi kararlaştırılmamışsa bu süre, iş yerlerinde haftanın çalışılan günlerine eşit ölçüde bölünerek uygulanır demektedir.

  Ayrıca yine 4857 Sayılı İş kanunumuzun Fazla çalışma ile ilgili 41. Maddesinde işçinin yazılı izni olmadan fazla çalışma yapılamayacağı belirtilmektedir.

  Yine 4857 Sayılı İş kanunumuzun iş akdinin feshi ile ilgili işçinin derhal fesih yapabileceği durumlar kanunun 24. Maddesinde sayılmıştır.

  Bu maddeye baktığımızda;

  Maaşınızın düşük gösterilmesi hak edişlerinizin bu yüzden düşük olması 24. Maddenin e) bendinde açıklanmıştır.

  Burada “İşveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse” işçi haklı sebeple derhal hizmet sözleşmesini fesih edebilir denmektedir.

  Bu gerekçeler ile iş akdinizi fesih ederken iş kanununa göre durumun işverene Noter vasıtası ile ihtar edilmesi gerekir.

  İhtarınızda mutlaka hangi gerekçe ile akdinizi fesih ettiğiniz ve fesih şekliniz belirtilmelidir.

  İhbar öneli kullanarak sözleşmenizi fesih edebileceğiniz gibi derhal fesih şeklinde sözleşmenizi fesih edebilirsiniz.

  İhbar önelli fesih halinde ihbar süreniz kadar çalışmayı kabul etmiş olursunuz derhal fesih halinde ihbar önelini dikkate almadan hemen işten ayrılabilirsiniz.

  Derhal fesih halinde kıdem tazminatınız ödenmek zorunda ihbar önelli fesih halinde ihbar ve kıdem tazminatınız işveren tarafından ödenmek zorundadır.

  Saygılarımla

  [/box]

  Başka sorunuz varsa cevaplamaya çalışalım.