1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Dünyada isg uzmanlığı nasıl?

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve Koray Pehlivanoğlu tarafından 9 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  Dünyada iş güvenliğini uzun yıllardır uygulayan ülkeler var.

  Bunlarda bu sistemin nasıl yürüdüğüne ilişkin elime bilgi geçtikçe burada paylaşacağım. Yabancı dili iyi olan arkadaşlar bana destek olursa sevinirim;

  İlk örnek: Kanada;

  Kanada’da İSG konusunda bir sertifika olmadan da çalışmak mümkündür. Fakat İSG konusunu meslek olarak seçecek kişiler, devletin düzenlediği bir sınava girerek başarılı olmak zorundadırlar. Bunun sonunda „Canadian Registered Safety Professional (CRSP)“ olarak adlandırılırlar.
  Söz konusu sınava girmek için ise, şu şartların tümünü birlikte yerine getirmek gereklidir (http://www.bcrsp.ca/designation.html):
  a) Herhangi bir alanda bir önlisans derecesine sahip olmak veya İSG alanında 1 yıllık bir üniversite programından mezun olmak,
  b) En az 3 yıllık İSG deneyimi,
  c) Sınava başvuru anında mesaisinin en az %50’sini İSG konusunda çalışmakla geçiren bir işe sahip olmak.
  Kanada, yukarıdakilerin dışında bir şart getirmemekte, İSG uzmanı olarak çalışmabilmek için özel olarak herhangi spesifik bir mühendislik, vb. bölümü bitirmiş olmayı zorunlu kılmamaktadır.
 2. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  Kanada'dan devam edelim;

  Ülke, 10 eyalet (Britanya Kolumbiyası, Alberta, Saskatchewan, Manitoba, Ontario, Québec, New Brunswick, Prens Edward Adası, Yeni İskoçya ve Newfoundland & Labrador) ve 3 bölgeye (Yukon, Kuzeybatı Toprakları, Nunavut) ayrılmıştır. Dolayısıyla her eyalet ve bölgesel yönetim İSG alanında kendi mevzuat ve ceza sistemini uygulamaktadır.

  Alberta eyaletinde verilen cezaları görüp kıyas yapmamız için yayınlıyorum. :)

  9195313D3AUjHsx.PNG
 3. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  Britanya;

  Britanya'da küçük işletmelerde mesaisinin sadece bir bölümünü İSG alanında çalışarak geçirenler için spesifik bir sertifikasyon gerekmemekle birlikte, kişi İSG alanında tam zamanlı çalışacaksa içinde özel kuruluşların, üniversitelerin veya yarı özerk örgütlerin yer aldığı az sayıda kurumun verdiği sertifikasyon/diploma’ya sahip olması gerekmektedir (http://www.iosh.co.uk/membership/ab...ing_a_qualification.aspx#TechnicianMembership)

  Britanya, bu az sayıda kurumun kendi aralarında yarıştığı ve böylece bu rekabet ortamında her birinin eğitim programlarını mükemmelleştirmek için çabaladığı bir ortam geliştirmeyi başarmıştır.

  Son 10 yılda NEBOSH (Milli İSG Sınav Kurumu - National Examination Board in Occupational Safety & Health) bunlar arasından sıyrılmış ve İSG uzmanı olmak isteyenlerin en rağbet ettiği sertifikasyon programı olmuştur (http://www.shp4jobs.co.uk/ )

  Britanya'da gerek NEBOSH, gerekse diğer sertifikasyon/diploma sınavlarına katılım için herhangi bir spesifik üniversite bölümü bitirmiş olma şartı aranmamaktadır.
 4. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  Şimdi Britanyardaki cezaları görelim

  oie_1083033U7wVSCEU.PNG
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Ekim 2013 ---
  oie_10831268Fvnf6Zo.PNG

  Ekli Dosyalar:

 5. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  Amerika Birleşik Devletleri (ABD):

  ABD’de ise Safety Enginer terimi sadece mühendislik disiplininden gelenleri değil genel olarak iş sağlığı ile iş güvenliği alanında tüm çalışanları kapsamaktadır ve ABD’deki İSG profesyonellerinin en temel meslek örgütü olan ASSE (American Society of Safety Engineers)’ye bu kişilerin tümü üye olabilir. Fakat sözkonusu örgüte bir de profesyonel üyelik mümkündür ki, bunun için aşağıdaki niteliklerden birine sahip olmak gerekmektedir (http://www.asse.org/membership/qualifications.php):
  Bunlar;
  1 .CSP (Certified Safety Professional)
  2. CIH (Certified Industrial Hygienist)
  3. İSG konusunda en az 5 yıllık deneyim sahibi olmak ve akredite bir üniversite bölümünden lisans veya yüksek lisans düzeyinde mezun olmak şartıyla herhangi bir akredite İSG sertifikasyona/lisansa sahibi olmak (Admission Commitee hangi sertifikaların uygun olduğuna karar vermiştir) ,
  4. İSG konusunda en az 5 yıllık deneyim sahibi olmak ve akredite bir üniversite bölümünden en az lisans düzeyinde mezun olmak şartıyla bir eyalet müdürlüğüne (satate agency) kayıtlı olmak,
  5. İSG konusunda en az 5 yıllık deneyim sahibi olmak ve akredite bir üniversite bölümünden en az doktora düzeyinde mezun olmak (bu bölümün İSG ile ilgili olması şarttır),

  ASSE’de mühendis olmayan profesyonel üyeler mühendis meslek mensuplarından fazladır. Yukarıdaki listede 3 numaralı maddede yer alan sertifikalar incelendiğinde de bu sertifika eğitimlerinin çoğuna katılmak için mühendislik şartı gerekmemektedir (Fizyoloji, kimya, yangın, meslek hastalığı konusunda uzman hemşirelik, vb. sertifika programlarıdır bunlar).

  ABD, Kanada ve Avrupa Birliği’indeki İSG uzmanlığı sistemini tanımaktadır. Kanada ve AB’de İSG uzmanı olmak için üst düzey gereklilikler olan Canadian Registered Safety Professional (CRSP) olmak veya IOSH’un profesyonel üyesi olmak, yukarıdaki bu 3. maddede bahsedilen sertifikasyon/lisansa sahip olmak anlamına gelmektedir ki, bilindiği gibi gerek Kanada’da gerekse çoğu Avrupa ülkesinde gene mühendis olma şartı aranmamaktadır.

  Yukarıdaki listede 1. maddede belirtilen CSP (Certified Safety Professional) olmak içinse mühendislik şartı aranmamaktadır. Mesaisinin %50’den fazlası İSG ile ilgili bir görevde en az 3 yıllık iş deneyimi sahibi olup da bir İSG ön lisans programından veya İSG ile ilgili olmasa da herhgangi bir üniversite lisans programından mezun olmak CSP sınavına girebilmek için yeterlidir (http://www.bcsp.org/safety-certifications).

  Özetlemek gerekirse, bir çok ülke gibi ABD de İSG uzmanlığını mühendis olmakla sınırlandırmamış, İSG uzmanlığının tek bir teknik anabilim dalı olmayıp multidisipliner bir meslek olduğunu kabul etmiştir.
 6. Murat Ilgaz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  93835
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Çok güzel paylaşım. ama bu sistemleri türkiyede uygulayamazlar. çünkü bu ülkede gençlere üniversite vaat ediliyor devlet her şehire üniversite açıyor sonrası binlerce mezun insan. ülkedeki eğitim politikasının sonucu hep umut tacirliği yapılıyor. mühendis olsun, teknik öğretmen olsun yada fizik , kimya mezunu binlerce insan var boşta.
 7. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  Dünyada da böyle her şehirde üniversite vardır. İşsizlik oranları pek çok avrupa ülkesinde türkiyeden fazla. Türkiye ve bu ülke insanına güvenmek gerek. Dünyada ne varsa yapılabilir bu da yetmez daha iyisi yapılabilir.
 8. n.asma İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  75020
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Evet haklısınız biz daha iyisini yaparız biz Türkiye'ye güveniyoruz Koray Bey yönetenlerimize güvenmiyoruz. Bizde insanın kıymeti yok paranın kıymeti çok. Az para çok iş ve yeterki iş olsun nasıl olursa olsun zihniyetinde çoğunluk sanayici. Bir gıdacı oarak ( 17 yıllık) rahatlıkla söylüyorum. Ben 17 yıllık hayatımda mühendis olarak ve kalifiye elemanız 45 saatten az çalıştığımı bilmem
 9. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  Daha iyisini seçin.. insana güveniyorsunuz seçimlerine mi güvenmiyorsunuz?
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 11 Ekim 2013 ---
  ABD'de cezalar nasıl ona bakalım;

  Ülke için, Cezalandırmalar Occupational Safety and Health Act-1970 Kanunun 17. Bölümü Cezalar konu başlığı altında derlenmiştir. Buna göre;

  a) İşveren ölüme sebep olan veya olabilecek olan ortamlar ile çalışanlarına ciddi fiziksel zarar verme durumu söz konusu olan durumları bildirmekle yükümlü olup kanunun tüm standartlarına uymak zorundadır (Bölüm 5). Söz konusu durumu kasten ve sürekli olarak yapılan her ihlal için 70.000$’dan fazla olmamak üzere ancak her kasıtlı ihlal için en az $5.000 olmak üzere işveren cezalandırılacaktır.

  b) Kanunun 5. Bölümündeki gerekliliklere, kurallara, 6. Bölümdeki İSG standartlarına veya kanunda belirtilen herhangi bir kurala uymak konusunda ciddi bir ihlal yapmış olan işveren, böyle her bir ihlal için 7.000$’e kadar ceza alacaktır.

  c) Kanunun 5. Bölümündeki gerekliliklere, kurallara, 6. Bölümdeki İSG standartlarına veya kanunda belirtilen herhangi bir kurala uymak konusunda ihlal yapmış olan işveren, ihlalin özellikle ciddi olmadığı belirlendikten sonra her bir ihlal için 7.000$’a kadar ceza alacaktır.

  d) İşveren ihlal düzeltmesini kanunun 9(a) Bölümünde belirtilen alıntılar doğrultusunda ve düzeltme için verilen süre içerisinde yapmadığı takdirde yapılan ihlalin düzeltilmeyişinin devam ettiği her gün, gün başına 7.000$’dan çok olmamak üzere ceza alacaktır.

  e) Kanunun 6. Bölümündeki kuralları, düzenleri veya kanundaki herhangi bir standardı kasıtlı olarak ihlal eden ve bu ihlali ölüme sebep olan işveren; 250.000$’dan fazla olmayan para cezası veya 6 aya kadar hapis cezası veya her ikisi ile cezalandırırlar. Ancak verilecek bu hapis cezası daha önce yapılmış bir ihlal sonucu alınan hapis cezasından sonra, ceza 20.000$’dan fazla olmayan nakit cezası, 1 yıla kadar hapis cezası veya her ikisi olarak çevrilebilir.

  f) Bakanın izni veya kendisi tarafından verilen yetki olmaksızın bu kanun kapsamında yapılacak denetimi haber vermeyen kişiler 1.000$’dan fazla olmayan para cezası, 6 aya kadar hapis cezası veya her ikisi ile cezalandırılırlar.

  g) Bilinçli olarak yalan beyan veren, sunum yapan veya sertifikasyonla ilgili uygulama yapan, tutanak tutup raporlayan veya planlayanlar 10.000$’a kadar para cezası, 6 aya kadar hapis cezası veya her ikisiyle cezalandırılırlar.

  h) Kanunda belirtilen çalışanları atama şartlarını ihlal eden bir işveren, her bir ihlal için 7.000$’a kadar para cezasına çarptırılır.

  i) Komisyon bu bölümde verilen tüm kamu cezalarını değerlendirme yetkisine sahiptir. Bu cezaları işverenin çalıştığı işyerinin büyüklüğü, ihmalin boyutu, işverenin iyi niyeti ve önceki ihmalleri göz önüne alınarak değerlendirir.