1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Düzenli egzersizin insan beyni üzerine etkileri

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Koray Pehlivanoğlu tarafından 17 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  Egzersiz, düzenli olarak yapılan fiziksel aktiviteler olarak adlandırılabilir, yani egzersiz düzenli ve tekrarlı vücut hareketlerini içerir. Sağlığın korunmasında ise egzersiz kuşkusuz en önemli bileşenlerden biridir. Düzenli olarak yapılan egzersiz bireyin hem fiziksel hem de psikolojik olarak kendini iyi hissetmesini sağlar. Koroner kalp hastalıkları riskinin azaltılmasında, kilo kontrolünde, esneklik ve kas kuvveti kazanmada, sırt ve bel problemlerinin azaltılmasında da egzersizden faydalanılmaktadır. Psikolojik yararlarının başında ise bireyin özsaygısını yükselterek stres yönetimi üzerinde etkili olması, anksiyete ve depresyonu azaltması, zihinsel gerilimi azaltması gibi olumlu etkileri vardır.

  Egzersiz, düzenli olarak yapıldığında halk sağlığına önemli katkıları olduğu gibi depresyon ve atılganlık düzeylerini de azalttığı için toplumun refahını yükselten bir olgu olarak göze çarpmaktadır. Bu konuyu araştırmak üzere ülkemizde Muğla ve Marmara Üniversitelerinin ortaklaşa yaptığı bir çalışmada kontrol grubu olarak 15 kız, 15 erkekten oluşan ve 8 hafta boyunca durağan bir yaşam süren üniversite öğrencileri kullanılmıştır. Deney grubu olarak ise yine 15 kız, 15 erkekten oluşan ve haftada 3 kez 1’er saatlik hafif ve orta derecede egzersiz yapan üniversite öğrencileri kullanılmıştır. 8 hafta boyunca veri toplama aracı olarak ise, depresyon puanlarını belirlemek için Beck Depresyon Envanteri (BDA) ve atılganlık durumunu belirlemek için Rathuss Atılganlık Envanteri (RAE) kullanılmıştır. Sonuç olarak düzenli olarak yapılan egzersizin öğrencilerin depresyon ve atılganlık düzeylerini her iki cinsiyette de anlamlı biçimde olumlu etkilediği gösterilmiştir.

  Devamı için; http://www.bilim.org/duzenli-egzersizin-insan-beyni-uzerine-etkileri.html

  Sakın spordan vazgeçmeyin :)
 2. özge sağanak İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  egzersiz hem bedenen hem ruhen yapılırsa %100 etkisini gösterir diye düşünüyorum...
 3. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  Ruhen nasıl yapılıyor peki :)
 4. özge sağanak İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  benim alanımdan biride bunu yaptırmak ;) mental aritmetik gibi veya bulmaca çözmek gibi :D
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 17 Eylül 2013 ---
  ordaki ruhen'den kastım beyin egzersizleri demekti ;)
 5. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  onlar ruh egzersizi değil ama beyin egzerzisi... beyinde bir kas değil mi :)
 6. özge sağanak İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  sanırım ben ne dersem siz tam tersini diyeceksiniz, ama tahmin ediyorum ki ne demek istediğimi anladınız aslında.. ruh da bedenin bir parçasıdır, mesela kimi insan için müzik dinlemek bir egzersizdir, kimileri içinse bir bulmaca çözmek,yarışma programı izlemek.. :D
 7. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  Demek istediğinizi anladım ama istemek başka demek başka; Ruh; dinlerin ve dinsel felsefelerin vücuttan ayrı bir varlık olduğunu varsaydığı öz (tin) demek.

  Yukarıda adı geçen bilgi ilahiyatın ilgi alanında olsa, ruhun egzersizi olarak ibadeti vb konuşuyor olurduk ama konu bilimse ruhtan bahsedemeyiz değil mi :)