1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! Dış cephe hareketli platform ikiye bölündü;1 ölü,3 yaralı

Konusu 'Kaza ve Olay Haberleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 19 Kasım 2014 başlatılmıştır.

  1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

    • Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yine bir asansör faciası: 1 işçi öldü, 3'ü yaralandı
    [​IMG]

    Ankara'da 20 katlı bir binanın cephe kaplaması çalışması sırasında işçileri taşıyan asansör yere çakıldı. Bir işçi öldü üç işçi ağır yaralandı

    asansör kazasında hayatını kaybeden 1 işçi ile yaralanan 3 işçinin işe bugün başladıkları ortaya çıktı. Alınan bilgiye göre, İncek Alacatlı Caddesi üzerinde inşaat halindeki 17 katlı binada çalışan işçilerin bulunduğu asansörün alt platformu koptu.

    Haberin Videosu
    [​IMG]
    Ankara´da asansör faciası: 1 işçi öldü, 2 işçi yaralandı!


    4 İŞÇİ 9. KATTAN ZEMİNE ÇAKILDI

    Asansördeki 4 işçi, 9. kattan beton zemine çakıldı. İşçilerden Bayram Akoğlu hayatını kaybederken, Muhammet Altun (20), Okan Çetin (21) ve Ali Akkuş (23) yaralandı.

    [​IMG]

    Kazada yaralanan 3 işçiden 2’si Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne, durumu ağır olan bir işçi ise Gazi Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı. İşçilerin inşaatta çalışmaya bugün başladıkları öğrenildi.

    [​IMG]

    KİMLİKLER BELLİ OLDU

    Ankara’da meydana gelen asansör kazasında ölen ve yaralanan işçilerin kimlikleri belli oldu.

    Ankara İncek’te bir apartman inşaatındaki dış cephe asansörünün ikiye bölünmesiyle meydana gelen kazanın, asansöre aşırı yükleme yapıldıktan sonra işçilerin binmesi sonucu meydana geldiği öne sürüldü.

    Kazada 35 yaşındaki Bayram Akoğlu hayatını kaybederken, 20 yaşındaki Muhammet Altun, 23 yaşındaki Ali Akkuş ve 21 yaşındaki Okan Çetin yaralandı.

    Ekli Dosyalar:

    • haber.Jpeg
      haber.Jpeg
      Dosya Boyutu:
      22,8 KB
      Görüntüleme:
      36
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

    • Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Page_4.1.jpg Page_5.JPG
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 19 Kasım 2014 ---
    Erkan yazdı çizdi..yayınladı..Hatta yüksek lisans tez konum bu iskelelerdir arkadaşlar..Asma İskele,Dış cephe hareketli platformlar ve Dış cephe sabit iskeleler TSE standartları aranmalı ve firma tarafınca EN Stadartlrının yanında uygunluk belgesi istenmelidir.Ayrıca yukarda bahsi geçen kişiler dikey yaşam halatı üzerinde çalışmış olsaydılar emin olun şimdi çay içiyorlardı evlerinde..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 19 Kasım 2014 ---
    haber analiz;

    1- dış cephe hareketli platformunun uygunluk belgesi yok ve tse standartlarına göre yapılmamaktadır ve bakanlık onaylı değil.

    2-Dış cephe hareketli platformunda dikey yaşam halatı yok ve çalışanların üzerinde paraşüt tipi emniyet kemeri ile bu yaşam halatına bağlamadan çalışmaktadırlar.

    3-Asansör değil ismi Dış cephe hareketli platformdur ismi.

    4-asansörde toplam maksimum çalışan sayısı belli değildir ve zannımca 2 kişiden fazla çalışan olmamalıdır.

    5-dış cephe hareketli platformunda hem mekanik hemde elektrikli kitleme özelliği olmalıdır.


    http://www.isgforum.net/threads/dış-cephe-hareketli-platformunun-10-kattan-düşmesi-sonucu-4-kişi-yaralandı-haber-analiz.13997/
  3. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

    • Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    dış cephe hareketli platformlarının fenni muayeneleri 3 ayda bir yapılmalı fenni muayeneler TS EN 1808 standardına(Askılı erişim donanım gereklilikleri,.......) ,iş ekipmanları yönetmeliği,makine emniyeti yönetmeliğine göre vb... uygun olarak yapılmalıdır.
    Asansörlerle ilgili(binalarda insan taşıyan asansörlerle ilgili) periyodik fenni muayene kontrol listeleri-formu standartlaştırılmışken hangi maddelerin eksikliğinde hangi etiket verileceği bellidir ,asansör bakım ve işletme yönetmeliği adında ayrı bir yönetmeliği vardır, asansör kapsamına girmeyen diğer iş ekipmanlarında standart bir kontrol listesi kontrol formu listesi yoktur bunlarda belli bir formata kavuşturulmalıdır diye düşünüyorum    TS EN 1808+A1
    Asılı erişim donanımı güvenlik kuralları - tasarım hesapları, kararlılık kriterleri, yapılış - Deneyler
  4. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

    • Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    Etkin firmasının el kitabı

    Ekli Dosyalar:

  5. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

    • Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi