1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Dış hidrant sistemi

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve Eren Baran tarafından 10 Kasım 2015 başlatılmıştır.

1. Dış hidrant sistemi yeni yapılmakta olan fabrikada itfaiye su verme ağzının yanında içerisinde yangın hortumu bulunan bir dolap olmayışı dikkatimi çekti. Amacım ekipten en azından 10-15 kişiye yangın hortumunu kullanması için eğitim aldırmak ve yangın sırasında en aznıdan itfaiye gelene kadar müdahale edebilmek. Yönetmeliğe baktım fakat böyle bir zorunluluk yok. Benim yönetmelikten anladığım su verme ağzının yanına hortum koymak zorunlu değil. Yangın çıkarsa itfaiyeyi bekle gibi bir sonuç çıkıyor?
    BYKHY madde 95-(7) İçerisinde her türlü kullanım alanı bulunan ve genel yerleşme alanlarından ayrı olarak planlanan yerleşim alanlarında yapılacak binaların taban alanları toplamının 5000 m 2 ’den büyük olması halinde dış hidrant sistemi yapılması mecburîdir.

Dış hirant sisteminin yanına yangın hortumu istesem bunun başka yasal dayanağı ne olabilir?
  2. Deniz K. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İtfaiye su verme ağızı adı üstünde itfaiyenin sisteme su vermesi içindir. gerekli bir durumda itfaiye bu ağızlardan sisteme su takviyesi pompası yapabilir. bu ağızların bağlı olduğun borunun hemen altında check valfler vardırki bu valf suyun dışardan gelmesine izin verir- dışarı çıkmasına izin vermez hal böyle olunca su alınamayacak bir noktaya hortum konulmaz. hidrantları kullanın iyi günler.
  3. ben soruyu yanlış sordum. Neyse zaten bahsetmek istediğim hidrantların yanında dolap olması durumudur. yönetmelikte geçen dış hidrant sistemine dışarıda yangın hortumu olmasıda dahilmidir.

BYKHY madde 95-(7) İçerisinde her türlü kullanım alanı bulunan ve genel yerleşme alanlarından ayrı olarak planlanan yerleşim alanlarında yapılacak binaların taban alanları toplamının 5000 m 2 ’den büyük olması halinde dış hidrant sistemi yapılması mecburîdir.

4. İsmail Tamer KÖSE İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    120224
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Eren Bey merhaba,

Bazen mevzuatta boşluklar olabiliyor..
    Buda onlardan biri olabilir, şöyleki;
    YANgın hidrantının yanında yangın hidrantına bağlantıda kullanılabilen ara hortum ve nozuluda bulunmaktadır. Her ne kadar itfaiye aracıyla bu hidranta rekorlar yardımıyla bağlantı yapılark söndürme işlemine devam edebilirsiniz, ya da resimde görülen dolabın içindeki 2,5 inçlik hortumu hidranta bağlayarakta itfaiye aracından bağımsız bir şekilde yangına müdehale edebilirsiniz. Arkadaşın söylediği gibi itfaiye aracına su takviyeside yapabilirsiniz.Ayrıca köpük mikseri denilen bir sistemide alarak itfaiye aracından bağımsız bir şekilde bu hidrantı kullanarakta ek bir bağlantı ile köpük üretip yangına müdehale edebilirsiniz.
    Açıkca yazmasa bile hidrant sistemi birden fazla şekilde kullanabilmeniz için bu dolap çok büyük önem arz etmektedir. Konuyu işverene bu şekilde anlatmanız ilk etepta daha sağlıklı. Olmadı ilgili yönetmelikte genel bir ifadeden yola çıkabilirsiniz araştırmak lazım..