1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! Damacana suda mikrop tespit edildi

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 9 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından damacana sularda yapılan incelemelerde korkunç görüntü ortaya çıktı. 127 su firmasına ait 289 damacanada mikrop tespit edildi.
  Susuz yaşamak mümkün değil ama sağlıklı olmayan su ölüme sebep oluyor. Türkiye Halk Sağlığı Kurumu bu sebeple piyasada satılan suları inceledi. Damacana sularla ilgili yapılan araştırmanın sonucu ürkütü sonucu ortaya çıkardı

  1,5 yıllık araştırma Sağlık Bakanlığı'nın laboratuarlarında uzman ekipler tarafından gerçekleştirildi. Tam 5178 numune incelendi. İlk araştırma 2013 yılında yapıldı. Ambalajların piyasa gözetim ve denetimlerinde toplam 2 bin 815 numune alındı. 178 firmaya ait 501'inde yani % 7'sinde uygunsuzluk tespit edildi

  2013 YILI DENETİMLERİ

  - Toplam 2 Bin 815 su numunesi incelendi

  - Firmaya ait 501 numunede uygunsuzluk

  Bu uygunsuzlukların 428'i mikrobiyolojik 35'i kimyasal 15'i fiziksel 12'si ise mikrobiyolojik ve kimyasal açıdan sorunlu bulundu.
  [​IMG]
  Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Kenan Keskin '' Suda mikrop bulunduysa bunun hangi aşamada karıştığının bilinmesi önemlidir. Sular kaynağında mikroplu olabilir. Bazen kaynağında temiz ama dolum tesislerine getirilme kanallarında karışmış olabilir.''

  2.araştırma 2014 yılının ilk 6 aylık dönemine ait. Türkiye genelinde 2 Bin 363 damacanadan numune alındı. Bu kontrollerde de 127 firmaya ait 289 numunede uygunsuzluk tespit edildi.

  SAĞLIKSIZ SULARDAN NASIL UZAK DURULUR?

  Uzmanlar fiziksel görünümü iyi olmayan sulardan uzak durulmasını tavsiye ediyor. Fiziksel görünümünde kırık, dökük, matlaşma, deformasyon var mı? Suyun berrak olup olmadığı da kontrol edilmeli. Açtılarında da herhangi bir koku olmaması lazım.

  Konu ile ilgili Sağlık Bakanlığı açıklamasında ''Uygunsuzluk tespit edilmesi halinde su üretici firma uyarılarak üretimmi durdurulmaktadır'' denildi. Uygunsuz damacanaların vatandaşlara dağıtılmasının söz konusu olmadığı vurgulandı.

  KAYNAK
 2. aktasi İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  7247
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Alarko Taahhüt Grubu
  kim bilir daha neler yiyip içmişizdir. ama herşey sonradan çıkıyor bizde. adamlar iki sene bal sattı sonra dedilerki bu ballar sahte:) ayakkabı sattılar şimdi diolar zehirli ayakkabı sanki daha önce satılmıyordu zehirli ayakkabılar. dün haberlerdede zehirli saatleri söylediler.
  maşşallah Türkiyede her vatandaşın profesyonel labatuvarı olması lazım zira devlet herşeyi iş işten geçtikten sonra tespit ediyor.