1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Danışman olarak yapılan risk analizlerinde iş güvenliği uzmanının herhangi bir sorumluluğu var mı?

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve muhammetdemir_61 tarafından 1 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Neye isterseniz inanın ama bir işyerinde risk analizi yapmış ve bir riski gözardı etmişseniz. Ondan dolayı bir kaza olursa sorumlusunuz.

Örneğin acil çıkışı yokmuş ama ben göremedim, o nedenle yangından kaçamadılar derseniz. İçerde yatarken bunları uzun uzun düşünürsünüz. Benden söylemesi. :)
  2. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    söylediğiniz çok basit bişey göremeyeceğiniz okadar çok şey varki her sektörü anında çözmeniz bi kaç gezmeyle hersyi görmeniz mümkün diil ben sorumlu diiliz demedim dikkat edin herseyi görmenin mümkün olmadığından bahsettim
  3. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    O zaman dua edin göremedikleriniz yüzünden ölümlü yada yaralanmalı kaza olmasın. Mahkemede "hersyi görmeniz mümkün diil" demenin size bir faydası olmaz çünkü.
  4. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    siz herseyi görün inşallah beni düşünmeyin ;)
  5. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Umurumda bile olmazsınız :)

Şakaydı...
  6. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    Biraz ukalayız sanırım :eek:
  7. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Ukalalıkla ile bir alakası yok. Risk analizi yapıyorsanız. Riskleri gözden kaçırmamamız lazım. Gözden kaçırdığınız riskten dolayı ölüm yada yaralanma olursa. Yargılanırsınız.

Küçük risklerde sorun olmaz tabiki. Ama ölüme yada yaralanmaya yol açıcak kadar önemli bir riski görmemişseniz. RD'nizde buna yer vermemiş önlem almamışsanız, sorumlusunuz.

"Ben görmedim" mazeret değil. Görün diye para veriyorlar, bunları görün diye uzman olduğunuz.

Bu kadar büyük riski "gözden kaçırabilirim" diyen kendine başka iş baksın derim.

Hapiste sanırım en son 84 uzman vardı. Kimse kasıtlı bir insan ölsün yaralansın istemiyor zaten dimi.
  8. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    valla ben gözden kaçıralım demiyorum ama hiçbir riski gözden kaçırmam diyen varsa Bravo derim yani ;) ne zamandır bu işin içindesiniz bilemem ama bir iş yerine yalnızca risk analizi için gidiyorsanız firmaya tek gidişte heleki daha önce ilginiz dışı bir sektörse her riski görebilmeniz imkansız anlamadığınız nokta bu
  9. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    elbette bütün riskler görülemez.. ama bu kaçırdıklarınızdan dolayı ölüm ve yaralanma olursa canınız yanar. Bunda bir yanlış var mı?
  10. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    ben zaten bunda bir yanlış var demedim size ben kim ne derse desin bunu savunurum eğer bir yere tam manası ile risk analizi yapılması isteniyorsa o firmada uzun zaman geçirilmeli tüm işleyişi didik didik etmeli şuan böyle bir ihtimalim yok benim sizin varsa bilemem
  11. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Ölüm ve yaralanma riski olan bir işyerinde analiz yapıyorsam.. Tam manasıyla yaparım, hazırlamam da epey uzun zaman alır. İyi de para isterim. Yaptığım analizin sorumlusu ben olurum. Uymazsa başkasına yaptırırlar.

Bu saatten sodnra hapis yatıp, hayat boyu tazminat ödeyemicem. :)

Ölüm ve yaralanma olursa ve riski kaçırdığınız için olmuşsa bu... ne savunursanız savunun canınız fena yanar.
  12. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    hayırlısı diyelim merak ettiğim bişey var faal olarak yapıyormusunuz uzmanlık
  13. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Evet
  14. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    tüm riskleri görebilmek imkansızdır boşu boşuna tartışıp durmayın
    sizin için risk teşkil etmeyen benim için risktir yada tam tersi, yada tüm riskleri görür tavsiye ve öneride bulunursunuz
    fakat bunun sonu yoktur yine görmediğiniz bir nokta olacaktır

size bir örnek
    buradaki riskler nelerdir askilik-hay-1014.jpg
  15. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Anlatamadım sanırım; gör yada görme kaçır yada kaçırma.. eğer kaçırdığınız/görmediğiniz riskten dolayı ölüm yada yaralanma olursa sorumlu olursunuz.
  16. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    sorumlu oldugunu herkes bilio zaten bu işe başlarken belliydi sorumluluk
  17. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL

İş yerlerinde hedef her ne kadar sıfır kaza ise de malesef bu mümkün görünmüyor. Önemli olan uzuv kayıplı ve ölümlü iş kazasılarının engellenmesidir.
  18. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Risk analizini sadece uzman yapmaz. Ekip halinde yapılır. İş güvenliği uzmanı risk analizi eğitimini verir, risk analizi için yönetmeliklerde belirtilen yükümlülüklere göre tespitlerini yaparsa kafidir. Biz tezgahı kurarız çalıştırması onlara kalmıştır. Tek başına risk analizi yaparsan adama gülerler. Yaptığın belge de bir halta yaramaz. Ekibe eğitimi ver. Tehlike formlarını ver veya birlikte sahayı gezip eksiklikleri tespit edin Lüzumlu evrakları inceleyin. Risk analizini tamamlayın. Kuralına uygun yaparsan ne gözden bir şey kaçar, he kaçarsa da bir tek sana değil herkese kaçar ok
  19. Mehmet Fatih Doğanay İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    59610
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BilÇe
    Risk analizini tek başına bir fabrika, işletme v.s. de iş güvenliği uzmanı yapmaz-yapamaz... İşletme sorumlularından v.s. ekip kurulur, risk analizi ekibi ile birlikte hareket edilerek oluşturulur.