1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Danısmanlık sırketıyle mı kendın mı rısk analız degerlendırmesı yapmalı

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Cavit Yıldırım tarafından 4 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Cavit Yıldırım İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    danısmanlık sırketı altında rısk analızı yapılırsa danısman sırketın sorumlulugu nedır ???
  2. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Bakanlık nezrinde danışmanlık firması diye bir olgu yok önce onu söyleyeyim. Dolayısıyla risk değerlendirmesini yapan uzman direk sorumludur.
  3. Cavit Yıldırım İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    danısmanlık altında vermek ozaman sıkıntılı bır surec oluyor mantıklı baktıgınızdada onlarda sızın uzerınızden para kazanıyor
  4. Hakan DENİZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    RİSK DEĞERLENDİRMESİNİ BİR UZMANINDA YAPMASINA GEREK YOK.İŞVERENİN TAYİN ETTİĞİ HERKES RİSK ANALİZİ YAPABİLİR.UZMAN İMZASINA GEREK YOK
  5. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    şimdi siz osgblerle danışmanlık firmalarını karıştırmayın. Bizim üzerimizden para kazanma olgusu osgblerde tamamen var zaten. Danışmanlıkta firma ile arasında danışmanlık sözleşmesi imzalanıp ayrıca uzmanla hizmet vereceği firma arasında uzmanlık sözleşmesi imzalanabilir. Danışmanlığın bence en avantajlı tarafı fatura kesebileceğimiz bir firma adı olması yoksa işi yine biz yapıyoruz.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 4 Temmuz 2013 ---
    kanunen evet pratikte mümkün değil :)
  6. Cavit Yıldırım İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    faturayı adımıza kesemıyormuyuz yada fırmanın kendı bunyesınde bırde rısk analızını ısverene verdıkten sonra karsılıgı tahutte esas madde ne olmalıdır ve ya ne kadar ıcerıklı hazırlanmalıdır kendısı yapmaz bıze yaptıracak ama onemlı olan saglam sekılde ısını yapabılmek
  7. Tuğba CABİ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SHAMROCK TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.

Hakan Bey bahsettiğiniz durum hangi yönetmelikte yazıyor?
  8. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği
    İşveren yükümlülüğü
    MADDE 5 – (1) İşveren; çalışma ortamının ve çalışanların sağlık ve güvenliğini sağlama, sürdürme ve geliştirme amacı ile iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapar veya yaptırır.
  9. Tuğba CABİ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SHAMROCK TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.
    Peki buradan yola çıkarsak,bir fabrikada işveren herhangi bir bölümde çalışanına analizi yaptırıp imza attırabilir.Mesela bir biyoloğa, bir vardiya amirine hatta bir işçiye bile yaptırabilir,imzasını da attırabilir.Bunun bir kriteri yok mudur?
  10. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Yaptırabilir fakat imza attıramaz. Madde 5'te göründüğü gibi ya kendi imza atacak ya da iş güvenliği uzmanı.
  11. Cavit Yıldırım İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    taamam ısg uzmanı yaptı sorumluluk nereye kadar bırde o var ben mesela danısmanlık sırketıyle yaptım veya kendı bunyemde danısmanlıktan ayrıldım kısmı sozlesmem var sorumlulugum nereye kadar ben yaparsam nereye kadar ıkı ucu pıslıklı degnek :)
  12. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    valla sorumluluk yazmıyor RDnin geçerlilik tarihi yazıyor yönetmeliklerde işin içinden çıkamadım o_O
  13. Cavit Yıldırım İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu n ıstır sımdı neye gore yapmak lazım ınsan cıdden tereddutte kalıyor :rolleyes:
  14. Caner Gayıp İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Kriter belli arkadaslar . Risk değerlendirmesi yönetmeliğinde yazmışlar işde.

Risk değerlendirmesi ekibi
    MADDE 6 – (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.
    a) İşveren veya işveren vekili.
    b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.
    c) İşyerindeki çalışan temsilcileri.
    ç) İşyerindeki destek elemanları.
    d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar.
    (2) İşveren, ihtiyaç duyulduğunda bu ekibe destek olmak üzere işyeri dışındaki kişi ve kuruluşlardan hizmet alabilir.
    (3) Risk değerlendirmesi çalışmalarının koordinasyonu işveren veya işveren tarafından ekip içinden görevlendirilen bir kişi tarafından da sağlanabilir.
    (4) İşveren, risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişilerin görevlerini yerine getirmeleri amacıyla araç, gereç, mekân ve zaman gibi gerekli bütün ihtiyaçlarını karşılar, görevlerini yürütmeleri sebebiyle hak ve yetkilerini kısıtlayamaz.
    (5) Risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişiler işveren tarafından sağlanan bilgi ve belgeleri korur ve gizli tutar.

Ekipsiz Risk Değerlendirmesi olmaz...
    Uzman imzasına da gerek yok.
  15. Cavit Yıldırım İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kucuk bır ısletme meela 3 calısanı var ozaman ne olacak ???
  16. Caner Gayıp İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    1 işveren 1 çalışan temsilcisi 2 destek elemanı olarak ekip kuracaksın . Risk degerlendirmesini yapıp rd eğitimi verip işverene ve ekibe imzalatacaksın.
  17. Cavit Yıldırım İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    pekı ımza sayfasını sızce nereye acmak lazım rısk analızı acıl eylem planında
  18. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    uzmanın imzasına gerek neden yok..
    ekip içinde olması zorunlu olan ve hangi risk analizi yöntemi kullanacağını bilen ve tesbit eden,uygulayan hatta işveren ile ekibi yöneten tehlikeleri profesyonelliği gereği iyi gören ve herkesten çok iyi önlem ve tesbit ortaya koyan vede risk değerlendirme dökümanını hazırlayan hatta bilgisayarda oturup yazan iş Güvenliği uzmanı olmasına rağmen çalışan temsilcisi,destek elemanı,işveren imza atacak ama uzmanın imza atmasına gerek kalmıyacak!!!ben risk değerlendirmelerimi titizlikle hazırlıyorum altına imza atmaktan gurur duyuyorum çünkü yazdıklarımın hepsini yaşıyorum işveren demez mi ben ve diğer arkadaşlar imza atıyoda risk değerlendirme yönetimini belirleyen ve yapan ve de bu işte profesyonel olan sen sen niye imza atmıyon demez mi?Bütün bunları uzman yapacak ve imza atmıcak.
    uzmanın imzasına gerek neden yok..
  19. Caner Gayıp İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Söyleyeyim .
    Yönetmelik madde 6 b bendi

b)işyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.

Eğer işyerinin sözleşmeli iş güvenliği uzmanı değilsen , ve işyerinin sözleşme yaparak bu işleri yapması için anlaştığı OSGB ye bağlı değilsen,İşyerine gidip bireysel olarak dışarıdan Risk değerlendirmesi yapıyorsan imzaya gerek yok.

OSGB den de hizmet alınsa yine sadece uzman tek basına RD yapamaz . Mutlaka ekip olusturmak zorunda. Yani RD yi hazırlayıp altına sadece kendi imzasını atarak ekip falan olusturulmadna yapılan işlemler yönetmeliğe göre yanlış.

Siz anlaşırsınız Risk değerlendirmesini yaparsınız ekibe de nasıl yaptıgınızı güzelce anlatır temel eğitimide verirsiniz olur biter.

Olur ya müfettiş geldi Risk değerlendirmesini gösterirsin çok çok sorar nasıl yaptın oda anlatır olur biter.
    Yönetmelikde ihtiyac duyulursa diyor.

20. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    işveren ekibi kursun ekibede uzman olarak seni alsın sen de risk değerlendirmesini yap işveren,çalışan temsilcisi,destek elemanı,ustalar imza atsın sende imza atma..ama ben atmaya devam edecem niyemi.ben bir proje ve rapor yapınca altına imza atarım.uzmanın imzası olmayan rapor geçersizdir ve sorumluluktan kaçınılmıştır.ekipte olacak olan kişi imza atar ve ekipte olduğu belli olur.sığındığın nokta samimietsiz geldi bana.