1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Danısmanlık sırketıyle mı kendın mı rısk analız degerlendırmesı yapmalı

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Cavit Yıldırım tarafından 4 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Caner Gayıp İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    işveren ekibe uzman olarak sizi nasıl alıyor açıklarmısınız ?
    İş yeri ile resmi iş güvenliği sözleşmesi mi yapıyorsunuz ?
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    iş kanunu na göre bizler belirli süreli yada kısmi süreli sözleşme yapıyoruz beni dışardan diğerleri işyerinden ekibi kuruyor kardeşim benim..benden profesyonel hizmet istiyor ve ben sözleşme yapmadan iş yapmam..ha her yaptığım risk analizinin orjinal ve imzalı bir nüsahasınıda kendime alıyorum...çünkü yaptığım şeyler değerli benim için..
  3. Caner Gayıp İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sizi isg-katip ten sözleşmeli o işyerinin uzmanı olarak gösteriyorsa zaten imza atmak zorundasınız . Risk değerlendirmesi yönetmeliği kısmında yazıyor
    Ekibi oluşturanlar kısmında
    varsa iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı ekipde yer alır diye...

Siz o işyerinin uzmanıysanız zaten o kategoriye giriyorsunuz ki mecbursunuz atmaya.

Benim dediğim şirketin uzmanı değilsiniz . OSGB dede çalışmıyorsunuz onunla ilgili.

Neyse . Hayırlı sabahlar
  4. Tuğba CABİ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SHAMROCK TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.

Ben de bu yüzden yadırgıyorum bu durumu.Bunun eğitimini alan da İSG Uzmanı.O zaman almasın.İşletmeler de İSG Uzmanı bulundurmak zorunda kalmasın.Neden bulundurmak zorunda o zaman?
    Ha imza atmamak benim işime gelir diyorsanız o ayrı konu.Yükümlülükten kurtulursunuz.O zaman ölümlü kaza olduğunda neden mahkemelerde İSG Uzmanları da yargılanıyor?Seni biz fabrikada işe alalım ya da seninle (OSGB) ortak çalışalım ama risk analizinde yükümlülüğün olmasın,benim işçimin yükümlülüğü olsun.Siz kaç tane işveren gördünüz bu şekilde anlaşma yapan?Benim gördüğüm İSG Uzmanı istihdam edip,tüm sorumluluk imza dahil ona veriliyor.Şunu da belirteyim,ben uzman tek başına analiz yapar altına da tek başına imza atar demiyorum.Bu ekip işidir,herkes gibi uzmanın da imzası olmalıdır.
  5. Emre Öcal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77218
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İş veren ve 1 çalışanı olan az tehlikeli bir işletme de ekip nasıl olmalı ?
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    işveren
    çalışan temsilcisi
    isg zumanı

alsana 3 kişilik ekip..
  7. Emre Öcal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77218
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İsg uzmanı nerede ? Göreve başlamadıki 2016 da başlayacak kısmetse.
  8. Caner Gayıp İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bende bunu söylemeye çalısıyorum.
    İSg uzmanı çalıstırma zorunlulugu bulundurmayan yerlere sadece rd yapmak için anlaşıyorsanız ekipte uzman olarak bulunamazsınız . Yönetmelikde bu yazıyor.bu yüzdende imzanız olamaz.
  9. Elif Özkaplan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sözleşme yapmadan sadece risk değerlendirmesi ve acil durum eylem planı yaptığınız firmalara temel isg eğitimi veriyormusunuz? herhangi bir belge düzenlemek gerekiyor mu? yoksa sadece osgb ler mi eğitim verebiliyor?
  10. Fatih YAŞAR İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Başarı İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri LTD ŞTİ

Arkadaşlar çalışan temsilcisi 2 ve üzeri çalışanı olan işletmelerde zorunlu. o yüzden bu ekipte çalışan temsilcisi olmaz.

6331 Sayı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası
    Çalışan temsilcisi
    MADDE 20 – (1) İşveren; işyerinin değişik bölümlerindeki riskler ve çalışan sayılarını göz önünde bulundurarak dengeli dağılıma özen göstermek kaydıyla, çalışanlar arasında yapılacak seçim veya seçimle belirlenemediği durumda atama yoluyla, aşağıda belirtilen sayılarda çalışan temsilcisini görevlendirir:
    a) İki ile elli arasında çalışanı bulunan işyerlerinde bir.
    b) Ellibir ile yüz arasında çalışanı bulunan işyerlerinde iki.
    c) Yüzbir ile beşyüz arasında çalışanı bulunan işyerlerinde üç.
    ç) Beşyüzbir ile bin arasında çalışanı bulunan işyerlerinde dört.
    d) Binbir ile ikibin arasında çalışanı bulunan işyerlerinde beş.
    e) İkibinbir ve üzeri çalışanı bulunan işyerlerinde altı

1 çalışanlı az tehlikeli bir işletmede; Risk analizi Yönetmeliğinde olduğu gibi bir risk değerlendirme ekibi oluşturulur bu ekip;

Risk değerlendirmesi ekibi
    MADDE 6 – (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.
    a) İşveren veya işveren vekili.
    b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri. (Risk analizi yönetmeliği Geçiş hükmü
    GEÇİCİ MADDE 1 – (1) 6 ncı madde uyarınca oluşturulacak risk değerlendirmesi ekibinde, mezkûr maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde sayılanların bulundurulma zorunluluğu Kanunun 38 inci maddesinde belirtilen sürelere uygun olarak aranır.)
    c) İşyerindeki çalışan temsilcileri. (2 ve Üzeri çalışanı olan iş yerleri için yukarıda yazdığı gibi)
    ç) İşyerindeki destek elemanları.

d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar.

Görüldüğü üzere tüm bu verilerden yola çıkarak risk analizi ekibinde İş güvenliği uzmanı ve İş yeri hekimi zorunlu fakat aynı yönetmelikte en alta inerseniz geçici madde 1' i görürsünüz. bu maddeye göre İş güvenliği uzmanı ve İş yeri hekimleri, işletme bünyesinde bulundurma zorunluluğu başladıktan sonra risk değerlendirme ekibinde zorunlu hale gelecek. Dolayısıyle 1 çalışanlı az tehlikeli bir işletmede; RD ekibi;
    İş veren, destek elemanı ve tüm birimleri temsil eden personel zorunluluğu mevcut Varsa iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi. 1 personel hem destek elemanı, hemde tüm birimleri temsil eden kişi olacaktır.
  11. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    arkadaşım bu ekip için ..ekip...atarım ben eğitiminide veririm..var mı ötesi.
  12. Fatih YAŞAR İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Başarı İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri LTD ŞTİ

İyi işte bende ekip olmadan olmaz dedim, sadece çalışan temsilcisi olmaz bu ekipte;
    İş veren,
    destek elemanı
    tüm birimleri temsil eden personel
  13. ömer salman İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bunlar neyin kafası anlamıyorum. Bütün yorumarı okudum ancak tek anladığım herkesin farklı durumları aynı konu altında yazmış olması. Bence ciddi iletişim sorunu var. İş güvenliği uzmanı imza atar, çünkü görev tanımında vardır risk analizi yapmak/hazırlamak. Ancak uzman çalıştırma zorunluluğu olmayan yerlerde (o da çıkan torba yasa ile 01/07/2016 ya ertelendi, az tehlikeliler için) işveren talep eder ise yapar ve imza atmayabilir. Mesela kapıcı çalıştıran yani en az bir çalışanı olan binalarda bir kurul kurulur (hemen hemen her binada yönetim kurulu zaten vardır) ve genelde kimse ne yapacağını bilmediği için RD yapar, imza atmayabilir. Fakat uzman çalıştırma zorunluluğu olan yerde çalışacaksın ve Erkan DÜNDAR'ın dediği gibi imza atmayacaksın. Komik...
  14. Caner Gayıp İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Uzman çalıştırma zorunluluğunun olduğu yerde risk değerlendirmesi yapan uzmanın imza atmayacağını kim söylemiş merak ettim ?
  15. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar yorumları okuduğumda birbirinden oldukça farklı yorumları görüyorum.
    Bana Göre
    - 10 kişinin altında çalışanı bulunan az tehlikeli işlerde işveren yapar/yaptırır. Ki 21 aralık da apartmanlarda risk değerlendirme ekibi ile ilgili bir soru vardı hatırlayan arkadaşlar bilirler. Apartman yöneticisi ve Kapıcının olması yeterliydi. İş veren kendisi yapmasını bilmediği için de Uzmanlara yaptırır ve Uzmanın yok ben imzalayamam demesi oldukça saçma olur bu durumda. Çünkü uzman yaptığı değerlendirmeye güvenmiyor mu ki risk almamak için imzalamıyor?
    - Risk değerlendirmesi kanunda belirtildiği üzere risk değerlendirme ekibi ile yapılmaktadır. Ekip belirlenir burada ki espri ise uzmanın işletmeyi iyi bilmeme durumunda işletme hakkında , faaliyetleri hakkında bilgisi olan ekip üyelerinin yardımcı olmalarıdır. Ama ağırlıklı olarak formaliteden bir ekip belirleniyor ve uzman değerlendirmesini yapıyor.

Gelelim benim düşünceme
    Risk değerlendirmesi yapıyorsam altına imzamı atarım. Kopyala-Yapıştır şeklinde risk değerlendirmesi yapan arkadaşlar varsa onlarda bi zahmet imza atma zahmetine de girmesinler.
  16. yeşim bingöl İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37482
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Caner Bey,
    Kendi adına çalışan bir İSG uzmanı yaptığı risk analizinde imza atmasına gerek yok demişsiniz. İmza atmamak sorumlu olmamak demek. İşveren aynı zamanda makbuz da istiyor. Bu makbuzu da kesebilmek için serbest meslek erbabı olmak lazım. Bunu olabilmek için vergi dairesi ne iş yapacaksın ne makbuzu keseceksin diye sorular yöneltiliyor. Makbuza İş güvenliği risk analizi yazıyorsun. Eeee noldu şimdi. E bu yaptığın işi de belgelemen lazım. İmzasız üstlenilmemiş hangi işi göstereceğiz... Anlayacağın bence imzasız risk analizi olmaz en azından dışardan kendisi yapanlar bunu ileride ispat edebilmeli. O zaman neden biz bu kadar eğitimler alıyoruz sınavlara katılıyoruz. Anlamadım valla. Bence evet işveren risk analizi yapabilir ancak yeterli eğitim bilgi ve sertifika olması şartı ile diye düşünüyorum
  17. Baran Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14829
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Orkun Bey işveren risk analizini yapar ama işyeri az tehlikeliyse ve 50 çalışanın altındaysa yapar.(2016 ya kadar) Ya da işverenin iş güvenliği uzmanlığı belgesi vardır o şekilde yapar...
  18. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Baran bey yukarıda yönetmeliğin maddesi ile beraber koymuşum. orada sizce tehlike sınıfından bahsediyormu
  19. Baran Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14829
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hakan beyin mesajını onaylamışsınız risk analizini herkese yaptırı diye...Bu doğru mu sizce ?
  20. eminedamaroglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34621
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba
    risk değerlendirmesi acil eylem planı yaptığımız yerde eğitim vermeden bırakmak etik gelmiyor bana göre.Sonuçta isg uzmanı bulundurma zorunluluğu başlamamış olan işyerlerinde denetim için geldiklerinde bu rd,adp,eğitim cezaya tabi oluyor değil mi?Ben hepsini yapıp imzayı atmaktan yanayım.