1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Daniştaydan "iş güvenliği uzmani" tanimi

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 5 Ekim 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  [​IMG]

  ANKARA (AA) - AYLİN SIRIKLI DAL

  - Danıştay 10. Dairesi, iş güvenliği uzmanlığının, yapılan işin niteliği gereği sadece mühendis, mimar ve teknik elemanlarca yapılabilecek bir iş olduğuna hükmetti.

  Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, 11 Ekim 2013'te yürürlüğe giren İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin, bazı hükümlerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştayda dava açmıştı.

  Danıştay 10. Dairesi, dava konusu yönetmeliğin dayanağı 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun 3. maddesindeki "iş güvenliği uzmanı" tanımının Anayasa'ya uygun olup olmadığını inceledi.

  Daire, "iş güvenliği uzmanı" tanımını, idare denetim, inceleme ve soruşturmayla görevli müfettişleri de kapsayacak şekilde genişletilmesini öngören yönetmeliğin dayanağı Kanun hükmünün Anayasa'ya aykırı olduğu sonucuna vararak, Anayasa Mahkemesine başvurdu.

  -Başvuru gerekçesinden

  Dairenin başvuru gerekçesinde, Kanun'da, "İş Güvenliği Uzmanı"nın, "Usul ve esasları yönetmelikle belirlenen, iş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip, Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında çalışma hayatını denetleyen müfettişler ile mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanı ifade eder" kuralına yer verildiği belirtildi.

  Bu kanuna dayanılarak hazırlanan İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'te de iş güvenliği uzmanı tanımının bu yönde değiştirildiği hatırlatıldı.

  Anayasa'nın "kanun önünde eşitlik" ilkesine vurgu yapılan gerekçede, Anayasa'nın 49. maddesinde de "Çalışma, herkesin hakkı ve ödevidir. Devlet, çalışanların hayat seviyesini yükseltmek, çalışma hayatını geliştirmek için çalışanları ve işsizleri korumak, çalışmayı desteklemek, işsizliği önlemeye elverişli ekonomik bir ortam yaratmak ve çalışma barışını sağlamak için gerekli tedbirleri alır" kuralına yer verildiği kaydedildi.

  Gerekçede, bu düzenlemenin, çalışma hayatına atılan kişilerin sağlığı ve güvenliklerine verilen değeri göstermesi bakımından önemli olduğu ifade edildi.

  -Uluslararası sözleşmeler

  Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) İş Sağlığı, Güvenliği ve Çalışma Ortamına İlişkin 155 sayılı Sözleşmesi ile İş Sağlığı Hizmetlerine İlişkin Sözleşmesi'nin Türkiye'de 2004 yılında onaylandığı hatırlatılan gerekçede, sözleşmelerde, iş sağlığı ve iş güvenliği hizmetlerinin sürekli şekilde geliştirilmesinin üstlenilmesi gerektiği konusunun vurgulandığı belirtildi.

  Anayasa'nın 90. maddesindeki, uluslararası sözleşmelerle yasaların farklı hükümler içermesi halinde, uluslararası sözleşmelerin esas alınacağı hüküm nedeniyle ILO sözleşmelerinin birer iç hukuk kuralı haline geldiği vurgulandı.

  Gerekçede, Türkiye'nin tarafı haline geldiği milletlerarası sözleşmelerle ana hatları belirlenen, iş güvenliği alanında çalışma hayatının gerekli kıldığı yasal düzenlemeleri yapma konusunda yasama organının yükümlülüğünün doğduğunun da kabulü gerektiği ifade edildi.

  -Çalışma hayatında yaşanan sorunların en önemlileri

  İş kazaları ve meslek hastalıklarının, çalışma hayatında yaşanan sorunların en önemlilerinden olduğuna işaret edilen genelgede, bu nedenle, iş sağlığı ve güvenliği konusunun, sadece ekonomik bir sorun değil, toplumsal boyutları da bulunan teknik bir konu olarak kabul edilmesi gerektiği kaydedildi.

  ILO verilerinin, Türkiye'nin ölümlü iş kazaları konusunda en yüksek orana sahip ülkeler arasında bulunduğunu gösterdiği aktarılan gerekçede, 6331 sayılı Kanun'un da iş kazaları ve meslek hastalıklarının olabildiğince azaltılması amacıyla çıkarıldığı ifade edildi. Gerekçede, şu tespitler yapıldı:

  "İş sağlığının korunması ve iş güvenliğinin sağlanması ise hangi sektörde olursa olsun işçilerin bedensel, ruhsal, sosyal durumlarını mümkün olan en üst düzeye çıkarmak, işçilerin çalışma koşulları yüzünden sağlıklarının bozulmasını önlemek, işçileri çalışmaları sırasında sağlığa aykırı etkenlerden ve tehlikelerden korumak, işçilerin fizyolojik ve psikolojik durumlarına en uygun mesleki ortamlarda çalışmalarını sağlamakla mümkün olabilecektir.

  Görüldüğü üzere, iş sağlığı ve güvenliği, çalışma hayatına ilişkin teknik bilgi birikimi, teknik uzmanlık gerektiren bir konudur. İş yerlerinin çalışma koşullarının işçiler üzerindeki etkileri, meslek hastalığı veya iş kazalarının önlenmesi için alınması gereken tedbirler gibi teknik konular, faaliyette bulunulan sektöre göre değişkenlik gösterebilir. İş güvenliği uzmanlarının, görevlerini gereği gibi yerine getirebilmeleri için koşullarını denetleyeceği üretim alanıyla ilgili teknik bilgiye sahip, konusunun uzmanı, yapılacak işin niteliğine uygun eğitim almış kişiler arasından seçilmeleri gerekmektedir. İş güvenliği uzmanlığı, yapılan işin niteliği gereği teknik bilgi gerektiren bir mesleki faaliyettir."

  -"Çalışma barışını da bozar"

  Gerekçede, Kanun'un "iş güvenliği uzmanlığı" tanımında, iş sağlığı ve güvenliği alanında Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip, mühendis, mimar ve teknik elemanlara yer verilmişken, buna "bakanlık ve ilgili kuruluşlarında çalışma hayatını denetleyen müfettişler" ibaresi eklenerek, iş güvenliği uzmanlığının, sadece mühendis, mimar ve teknik elemanların yapabileceği bir iş olmaktan çıkarıldığı bildirildi.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu'nda görev yapan müfettişlerin, hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, idari bilimler, işletme gibi sosyal bilimler bölümlerinden mezun oldukları hatırlatılan gerekçede, şöyle denildi:

  "Bu haliyle yapılan işin niteliği gereği sadece mühendis, mimar ve teknik elemanlarca yapılabilecek bir iş olan iş güvenliği uzmanlığı tanımının, idari denetim, inceleme ve soruşturmayla görevli ve yetkili müfettişleri de kapsayacak şekilde genişletilmesi ve kavram karışıklığına yol açması nedeniyle Anayasa'nın hukuk devleti, eşitlik ilkelerine aykırı, çalışma barışını bozucu nitelikte olduğu sonucuna ulaşılmıştır."

  AA

  Ekli Dosyalar:

  • HABER.jpg
   HABER.jpg
   Dosya Boyutu:
   58,8 KB
   Görüntüleme:
   7.905
 2. Abidin Özler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  63771
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Meditek Yazılım
  Bazı sitelerde İGU'lara soğuk duş felan diye başlık atılmış. Hatta biri şöyle
  "Danıştay 10. Dairesi, iş güvenliği uzmanlığının, yapılan işin özelliği gereği sadece mühendis, mimar ve teknik elemanlarca yapılabilecek bir iş olduğuna hükmetti. İş güvenliği uzmanı olabilmek için para verip eğitim alarak sertifika sahibi olan binlerce kişiye Danıştay'tan şok karar çıktı. Danıştay 10. Dairesi, iş güvenliği uzmanlığının, yapılan işin niteliği gereği sadece mühendis, mimar ve teknik elemanlarca yapılabilecek bir iş olduğuna hükmetti. Böylece sertifika alıp iş güvenliği uzmanı olarak çalışmak isteyen 250 binden fazla kişinin bu planları tehlikeye girdi."

  Danıştay, sadece Bakanlık'ta görev yapmış ve aynı zamanda mimar, mühendis, teknik eleman olmayan kişilerin İGU olamayacağı konusunda karar vermiş. Bu durumdan etkilenenlerin öyle sayılarının da çok olduğunu sanmıyorum.
 3. krmlseker İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Fen fak. mezunları kapsam dışı kalacak gibi görünüyor sanırım bu yüzden sayının fazla olacağı düşünülüyor ...Ancak 250 bin abartılı bir sayı..
 4. Abidin Özler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  63771
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Meditek Yazılım
  "11.10.2013 tarih ve 28792 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan iş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'in 2. maddesinin 1.fıkrasının (f) bendinin incelenmesi, "

  sadece bu madde hakkında hüküm verilmiş. Bu hükümde " Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında çalışma hayatını denetleyen müfettişler" ifadesi var. Diğer maddelere yapılan itiraz reddedilmiş.
 5. Sami Aşkın İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  98293
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEKNOLOJİ OSGB
  HOCAM AÇIKLAYICI BILGILER İÇİN TEŞEKKURLER
 6. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  sonuç ne:)
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 5 Ekim 2014 ---
  Bu kanıya nereden vardınız?
 7. Murat Sayar İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  18702
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Çukurova Gayrimenkul
  Eğer düzgn okursanız karar iş güvenliği uzmanlığı için verilmiş bir karar değil. bu tür açıklamalar iş güvenliği uzmanlığı hakkında sanılıyor. bu karar iş müfettişliği hakkında. iibf ile siyasal bilimler ve hukuk fakültesi mezunları iş müfettişi olamayacak. eğer düzgün okursanız
 8. Abidin Özler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  63771
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Meditek Yazılım
  Evet bende aynı kanaatteyim.

  Sevgili devletimin nadide kuruluşları o kadar güzel metinler yazıyorlar ki insan her okuduğunda farklı şeyler algılıyor. Arkadaşlar haklı o konuda. Bence yermemek gerek Murat Bey.
 9. ekrem4646 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Bu kapsamda geçmişte belge alanlar vardır.
  Kanundan faydalananlar için sanırım kanunlar geriye uygulanmaz.
 10. Murat Sayar İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  18702
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Çukurova Gayrimenkul
  Evet Abidin Bey aslında bütün sorun bu devletin ve bakanlığın bu işe sahip çıkmaması. O kadar çok bilgi kirliliği var ki farklı şeylerin algılanmaması zor gibi duruyor. Ama çok acımasız ve bilinçsiz yorumlar yapılıyor. Bunları yapanların ''Uzman'' olduğunu gördüğümde inanın bu tarifsiz bir hayal kırıklığına yol açıyor. Aslında konuşulacak çok şey var ama kendimi tutamam diye korkuyorum.
 11. krmlseker İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  bazı haber sitelerinin yorumu üzerine yazdım sayı 250 bin gibi uçuk olunca ...
 12. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Erkan bey uğraşıp doğru bir kaynaktan seçip bizlere bu bilgiyi sunmuş. Teşekkür ederiz. Böyle bir zamanda uyduruk haber kanallarının sayısı hatırı sayılır bir seviye çıkmışken atılan manşetleri yorumluyup süzgeçten geçirip düşünmek en yapılası hareket, araştırmadan buraya yazmak ise en son yapacağımız iş olmalı. Sonuç olarak yazılanı en az 1000 kişinin okuduğu bir sitede yazınızdan dolayı telaşa düşüp ve gerçeği öğrendiğinde sizi iyi bir şekilde anmayan 1000 kişi olabilir.
 13. bim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu
  kararın özeti; danıştay 10. dairesi 2013'teki torba yasaya ve sonrasında yönetmeliğe eklenen sosyal müfettişlerin iş güvenliği uzmanı olabilmesi ile ilgili kısmın anayasaya aykırı olması gerekçesiyle iptali için anayasa mahkemesine başvurmuş, bir de sınıflar arası yükseltmeyle alakalı kısmın yürütmesi durdurulmuş.
 14. Abidin Özler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  63771
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Meditek Yazılım
  Bu karar yükselme ile ilgili değil. Yükselme ile ilgili olanı daha önce karara bağlanmıştı. Bu karar sadece mühendis,mimar ve teknik olmayan iş müfettişlerin durumu ile ilgili.
 15. bim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu
  benim incelediğim karar metni linkte yer alıyor http://www.memurlar.net/common/news/documents/485586/tara0001_1.pdf
  bu kararda 5. sayfaya bakarsanız İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik'in Geçici 2. maddesinin yürütmesinin durdurulmasına dair karar verildiğini görebilirsiniz:

  Sınıflar arası yükselme
  GEÇİCİ MADDE 2 –
  (Ek: RG-31/1/2013-28545)(1) (Başlığıyla birlikte değişik: RG-11/10/2013-28792)
  (1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;
  a) Başvurdukları tarihte adlarına 1500 gün prim ödenenler, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,
  b) Başvurdukları tarihte adlarına 3000 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,
  girmeye hak kazanırlar.
  (2) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;
  a) Başvurdukları tarihte adlarına 1800 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,
  girmeye hak kazanırlar.
  (3) Birinci ve ikinci fıkrada sayılanlar Kanunun Geçici 4 üncü maddesinin ikinci fıkrasının yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde düzenlenecek sınavlara iki defaya mahsus girme hakkı kazanırlar. Başvuruda istenecek belgeler Bakanlıkça ilan edilir.
  (4) Birinci ve ikinci fıkrada sayılanlar, yapılacak sınavda başarılı olamadıkları takdirde sahip oldukları belge ile çalışmaya devam ederler.
 16. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  yanlış baktığınızı düşünüyorum
  iş müfettişi olmalarına engel değil. tam tersine iibf mezunu olan müfettişlerin de uzman olması için bir karar.
 17. Abidin Özler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  63771
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Meditek Yazılım
  Evet haklısınız. Ben karar kısmını 6 ve 7. sayfalar olarak algılamışım. Bu arada bu karar haziranda karara bağlanan karar. Neden tekrar gündeme geldiki acaba ? :)
 18. Murat Sayar İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  18702
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Çukurova Gayrimenkul
  Erkan Bey'in yukarı da ki paylaştığı yazıda yazan ifadeler,

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu'nda görev yapan müfettişlerin, hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, idari bilimler, işletme gibi sosyal bilimler bölümlerinden mezun oldukları hatırlatılan gerekçede, şöyle denildi:

  "Bu haliyle yapılan işin niteliği gereği sadece mühendis, mimar ve teknik elemanlarca yapılabilecek bir iş olan iş güvenliği uzmanlığı tanımının, idari denetim, inceleme ve soruşturmayla görevli ve yetkili müfettişleri de kapsayacak şekilde genişletilmesi ve kavram karışıklığına yol açması nedeniyle Anayasa'nın hukuk devleti, eşitlik ilkelerine aykırı, çalışma barışını bozucu nitelikte olduğu sonucuna ulaşılmıştır."

  Aslında çok da önemli değil benim üzüldüğüm insanların verilen kararın 'teknik eleman' olarak anılan uzmanların aleyhine verilen bir karar olarak yansıtması ve yapılan yorumlar.
 19. bmelih77 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Sadece son 3 ayda 500 den fazla işçi hayatını kaybetti biz İGU tanımıyla, sertifika iptallerini bu işin kimler tarafından yapılmasının daha doğru olduğunu tartışıyoruz garip değil mi ?!!!!! . Trajikomik bir olay fazla yoruma gerek yok bence .......
 20. Murat Sayar İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  18702
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Çukurova Gayrimenkul
  yani tabiri caizse boş işlerle uğraşıyoruz. Abidin Bey söylemişti önce ki mesajın da 'Sevgili devletimin nadide kuruluşları'nın açıklamaları tutarsızlıkları o kadar fazla ki bizim uğraş konumuz da farklı oluyor malesef onlar yüzünden!